Wybierz najlepszą książkę Agathy Christie - plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego

Wybierz najlepsze książki Agathy Christie – plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego

Wydawnictwo Dolnośląskie ogłosiło konkurs, w którym do wygrania, poza nagrodą fizyczną, jest satysfakcja przy każdej wizycie w księgarni. Kto nie chciałby zobaczyć na regale sprzedażowym tytułów, na których wybór miał faktyczny wpływ? Wybierz najlepsze książki Agathy Christie, a powieści, na które głosowałeś być może dostaną nową szatę graficzną i trafią do sprzedaży. Plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Wybierz najlepszą książkę Agathy Christie - plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego
Fot. Pixabay, Pomnik Agathy Christie w Londynie

Wybierz najlepsze książki Agathy Christie – plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego

Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie, to najbardziej znana autorka kryminałów na świecie i jednocześnie najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard jej powieści w języku angielskim oraz tyle samo w innych językach. W ciągu 86 lat życia Christie napisała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Christie pisała również romanse. Te ostatnie jednak pod pseudonimem: Mary Westmacott.

Agatha Christie jest twórczynią dwójki rozpoznawalnych na całym świecie bohaterów literackich: ekscentrycznego Herculesa Poirota oraz starszej pani, panny Jane Marple, która jest detektywem-amatorem.

Pierwsza powieść detektywistyczna Christie, „Tajemnicza historia w Styles”, ukazała się w 1920 roku i była jednocześnie pierwszą, w której pojawił się Hercules Poirot. Pojawia się on w ponad trzydziestu publikacjach autorki.

Zagłosuj na najlepsze książki Agathy Christie

Ponieważ w 2020 roku mija dokładnie 100 lat od wydania tej powieści, należące do grupy wydawniczej Publicat S.A., Wydawnictwo Dolnośląskie postanowiło wydać dziesięć najlepszych tekstów Agathy Christie w zupełnie nowych okładkach. Do każdej książki będzie dołączone uzasadnienie, dlaczego dany tytuł jest na tyle wyjątkowy, że to właśnie on został wybrany do ponownego druku w nowej oprawie.

W związku z tym Wydawnictwo zorganizowało plebiscyt. Pięć powieści zostanie wybranych przez pracowników wydawnictwa z udziałem ekspertów, a pozostałe pięć… wybiorą czytelnicy. Plebiscyt rusza 1 grudnia i potrwa aż do 30 grudnia, wyniki natomiast zostaną ogłoszone na początku nowego roku. 

Dla osób, które podeślą najciekawsze uzasadnienia, Wydawnictwo przewidziało nagrody. 

Szczegóły dotyczące plebiscytu zostaną ogłoszone na Facebooku Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Jeśli zaś chodzi o sam wybór, to nie będzie łatwo. W imponującym dorobku autorki można bowiem znaleźć takie popularne tytuły jak:

  • „Morderstwo w Orient Expressie”,
  • „Śmierć na Nilu”,
  • „A.B.C.”,
  • „Dziesięciu Murzynków” / „I nie było już nikogo” (ze względu na rasistowski wydźwięk oryginalnego tytułu, został on zmieniony na wniosek rodziny Christie, która posiada prawa do jej tekstów),
  • „Pięć małych świnek”,
  • „4.50 z Paddington”,
  • „Mężczyzna w brązowym garniturze”,
  • „Morderstwo na plebanii”,
  • „Morderstwo w Mezopotamii”.

Najlepsze książki Agathy Christie w nowej szacie graficznej

Trzy pierwsze tomy tej nowej, wyjątkowej kolekcji, są już dostępne w sprzedaży: „A.B.C.”, „Śmierć na Nilu” oraz „Morderstwo w Orient Expressie”. Można je kupić wyłącznie w księgarniach Empik.

Agatha Christie – „A.B.C.”

Wybierz najlepszą książkę Agathy Christie - plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego
Fot. Wydawnictwo Dolnośląskie

Seryjny morderca przerabiający litery alfabetu i popełniający zbrodnie w kolejności alfabetycznej. Zamordował już „A”, „B” i „C”. Jak można się domyślić – jego celem jest dotarcie do „Z”. Czy uda się go schwytać zanim dopnie swego? Wymiar sprawiedliwości wydaje się bezsilny, a śledztwo nie posuwa się do przodu mimo że policja przed każdą zbrodnią wysyła list, w którym szczegółowo opisuje, gdzie i kiedy znajdą się kolejne zwłoki. Każdy list morderca podpisuje inicjałami „A.B.C.”. Obok ofiary za każdym razem znajduje się rozkład jazdy pociągów, który jest potocznie zwany „ABC”. Detektyw Herkules Poirot przeczuwa jednak, że wskazówki pozostawiane przez przebiegłego i metodycznego przestępcę, mają na celu zmylenie tropu. Czy Poirot zdoła odkryć, kim jest morderca?

Agatha Christie – „Śmierć na Nilu”

Wybierz najlepszą książkę Agathy Christie - plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego
Fot. Wydawnictwo Dolnośląskie

Herkules Poirot wybiera się na wakacje do Egiptu, gdzie planuje odpocząć. Współtowarzyszami jego podróży jest trójka urlopowiczów, których zachowanie budzi czujność detektywa. Dwie kobiety i mężczyzna. Żona, mąż i… przyjaciółka tej pierwszej… Linnet Ridgeway ukradła męża sprzed nosa Jacqueline. Teraz ta śledzi parę, gdziekolwiek się nie wybiorą. Chcąc uciec przed jej obecnością, po kryjomu wsiadają na statek podróżujący po Nilu. Okazuje się jednak, że Jacqueline już się na nim znajduje…

Agatha Christie – „Morderstwo w Orient Expressie”

Wybierz najlepszą książkę Agathy Christie - plebiscyt Wydawnictwa Dolnośląskiego
Fot. Wydawnictwo Dolnośląskie

Kolejna podróżnicza przygoda Herkulesa Poirot. Poirot wraca z Azji, gdzie rozwiązał sprawę kryminalną. Do Europy podróżuje pociągiem Orient Express, który grzęźnie w śnieżnej zaspie. Tymczasem w nocy ginie jeden z pasażerów. Detektyw oczywiście od razu angażuje się w sprawę i prowadzi dochodzenie, zgodnie z którym dochodzi do wniosku, że zabójca jest jednym z podróżnych zajmujących przedział w tym samym wagonie. Wszyscy są zatem podejrzani, a Poirot musi rozwiązać zagadkę tego morderstwa. Czy mu się uda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ