Najciekawsze premiery tygodnia

Najciekawsze premiery tygodnia

Końcówka roku nie obfituje w wysyp książkowych premier. Większość wydawców nawet świąteczne książki wypuściła na rynek już pod koniec października. Nam jednak udało się znaleźć kilka pozycji, na które warto zwrócić uwagę. W naszym zestawieniu znalazło się miejsce dla opowiadań, thrillera, kryminału prawniczego, powieści obyczajowej oraz biografii. Przedstawiamy najciekawsze premiery tygodnia.

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Pixabay

Najciekawsze premiery tygodnia

Mottem każdego książkoholika jest: książek nigdy za wiele. I nawet w czasie zbliżającego się wielkimi krokami przedświątecznego rozgardiaszu, zawsze znajdzie moment dla książki. Ponieważ jednak doskonale wiemy, że w tym zabieganiu nie macie czasu na wyszukiwanie nowości wydawniczych, zrobiliśmy to dla Was. Poza prezentami dla bliskich warto również kupić coś dla siebie.

Cicha noc. Świąteczne zbrodnie – opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Zaczynamy z przytupem, bo od kryminalnego zbioru opowiadań. I to nie byle jakiego, bo właśnie związanego z okresem świątecznym. Każde opowiadanie w tym zbiorze będzie się w jakimś stopniu wiązać ze świętami Bożego Narodzenia. Znajdziemy tu teksty Arthura Conan Doyle’a, Ralpha Plummera, Raymunda Allena, G.K. Chestertona, Edgara Wallace’a, Henrego Christophera Bailey’a, Josepha Jeffersona Farjeona, Dorothy Leigh Sayers, Margery Allingham, Ethel Liny White, Marjorie Bowen, Josepha Shearinga (pseudonim Marjorie Bowen), Nicholasa Blake’a, Edmunda Crispina (pseudonim Roberta Bruce’a Montgomery’ego), Leo Bruce’a (pseudonim Ruperta Croft-Cooke’a). Zdobycie informacji o autorach opowiadań nie było wbrew pozorom łatwym zadaniem. Próżno bowiem szukać nazwisk znajdujących się w tej antologii w księgarniach internetowych czy nawet na stronie Wydawnictwa. Znaleźć za to można informację, że wyboru tekstów dokonał Martin Edwards. O tym jednak, kim jest ów człowiek, również nie przeczytamy. Dopiero w stopce redakcyjnej przeczytamy, że do niego właśnie należą prawa autorskie do tej publikacji.

Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia szczególnie sprzyja wszelkiego rodzaju tajemnicom i niezwykłym wydarzeniom. Właśnie dlatego autorzy kryminałów tak często umieszczają akcję swoich książek w świątecznej scenerii. Książka, którą trzymasz w ręku, zawiera najciekawsze świąteczne opowiadania kryminalne pióra zarówno wybitnych pisarzy, jak i mało znanych, a nawet zapomnianych autorów. Wszystkie te utwory łączy wyjątkowa atmosfera świąt, misternie skonstruowana zagadka i niespodziewane rozwiązanie.

Nieznajoma – Allison Dickinson 

Wydawnictwo Burda Książki

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Burda Książki

Chcielibyśmy móc napisać coś więcej o autorce, ale „Nieznajoma” to debiut Allison Dickinson. Wujek Google nie pomaga, zdaje się bowiem, że jest to bardzo popularne nazwisko. Próżno również szukać informacji o autorce na stronie wydawnictwa… Nie zmienia to jednak faktu, że dla miłośników thrillerów opis powinien brzmieć co najmniej zachęcająco.

Wciągająca mieszanka rodzinnych sekretów i zaskakujących zwrotów akcji rodem z Hitchcocka. Fani „Kobiety w oknie” będą zachwyceni!

Kropla wina, odrobina zdrady, doprawić morderstwem – oto przepis na thriller, od którego nie można się oderwać!

Phoebe Miller nie jest pewna, kiedy pierwszy raz zobaczyła ten stary gruchot zaparkowany przed jej domem. Ale wie, że pojawia się regularnie. I że to nic dobrego. Kim jest tajemniczy kierowca i co go tak interesuje w przygnębionej, nudnej pani domu, która topi smutki w kolejnych butelkach wina i pudełkach lodów?

No cóż, Phoebe wkrótce się dowie. I gorzko tego pożałuje.

Gdy do domu po sąsiedzku wprowadzają się Napierowie, życie pani Miller znowu staje się ekscytujące. Violet Napier wydaje się idealną kandydatką na przyjaciółkę od serca, a jej przystojny syn Jake, który lada moment rozpocznie studia, wart jest grzechu. W końcu kto powiedział, że pani domu nie może się zabawić?

Phoebe traci czujność. A to poważny błąd. Nigdy nie powinna spuszczać z oczu tajemniczego kierowcy.

Dziennik Noel – Richard Paul Evans

Wydawnictwo Znak Literanova

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Znak Literanova

Urodzony w 1962 roku Richard Paul Evans ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek. Jest jednym z autorów, którego książki cyklicznie lądują na liście bestsellerów New York Timesa. Aż jedenaście jego powieści uplasowało się na pierwszym miejscu tej listy. Autor poza opowieściami dla dorosłych, tworzy również historie dla dzieci.

„Dziennik Noel” jest pierwszą wydaną w Polsce powieścią z cyklu o Noel. Autor napisał bowiem już trzy części tej serii.

– Wiesz, co mówią o prawdzie, Jacobie? 
– Co takiego?
– Że wyzwala.

Miliony fanów, noce w luksusowych hotelach, podróże pierwszą klasą. Życie Jacoba Churchera, uwielbianego autora, przypomina piękną powieść. Lecz mężczyzna jest samotny i tęskni za prawdziwą miłością. I tylko w snach nawiedza go tajemnicza kobieta.

Gdy Jacob dowiaduje się o śmierci matki, musi wrócić tam, skąd pochodzi. Zagracony rodzinny dom oprócz rupieci kryje bolesne wspomnienia i prawdę o przeszłości pisarza. To przed nimi Jacob całe życie uciekał. Teraz będzie musiał zmierzyć się z tym, co boli najbardziej.

Czy w podróży do własnej przeszłości Jacob odnajdzie ukojenie?
Czy uda mu się odnaleźć kobietę, która nawiedza go w snach?
Czy uwierzy w istnienie prawdziwej miłości?

„Dziennik Noel” to przepiękna opowieść o tym, co robi człowiek, gdy dostaje szansę, by napisać swoje życie od nowa. Poruszający początek świątecznej Serii z Noel.

Najbardziej osobista i autobiograficzna książka Richarda Paula Evansa.

Słowo Noel pochodzi z łaciny i oznacza „narodzić się”. Seria z Noel to wyjątkowe historie o tym, że w każdym życiu mogą narodzić się miłość i dobro. Wystarczy tylko mocno w to wierzyć.

Otylia. Moja historia – Paweł Hochstim, Paweł Skraba , Otylia Jędrzejczak

Wydawnictwo SQN

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo SQN

Otylii Jędrzejczak na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Był przecież czas, kiedy cały nasz kraj śledził sportowe poczynania pływaczki. Po sukcesie przyszedł jednak czas na skandal. Skandal, który był ogromną tragedią Otylii Jędrzejczak, której nie mogła przeżywać w samotności we własnych czterech ścianach, bo mówili o tym wszyscy. Sportsmenka widocznie postanowiła otwarcie opowiedzieć o swoim życiu. A że liczba znaków w postach w mediach społecznościowych jest ograniczona, do rąk dostajemy czterystustronicową książkę będącą zdaje się swoistą spowiedzią Jędrzejczak. 

Katorżniczy trening i zdobycie sportowych szczytów. Łzy radości na igrzyskach w Atenach i tragiczna śmierć brata. Życie Otylii Jędrzejczak to prawdziwy rollercoaster i gotowy scenariusz na film. Najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania po kilka latach od zakończenia kariery zawodowej postanowiła podzielić się swoją historią w szczerej autobiografii.
 
„Otylia. Moja historia” to intymna i przejmująca opowieść o życiu wielkiej sportsmenki, którą los wyniósł na piedestał, by strącić w przepaść. Słynna pływaczka otwiera się przed czytelnikami, by na własnym przykładzie pokazać, jak ulotne potrafią być chwile szczęścia. W kobiecie, która wydaje się twarda jak stal, widzimy osobę wrażliwą i dojrzałą, która zdołała się podnieść po najtragiczniejszym z ciosów. „Chcę, by czytając tę książkę, ludzie odnaleźli w niej cząstkę siebie. I zrozumieli, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście”, mówi mistrzyni.
 
Swoją historię Otylia Jędrzejczak wzbogaca fragmentami skrupulatnie prowadzonych pamiętników, listami do brata oraz własnymi próbkami poetyckimi. Czytelnicy dowiedzą się, jak wielka potrafi być cena sportowych sukcesów, a także jak poradzić sobie z internetowym hejtem, który jest obecny w życiu Otylii od wielu lat. Prowadzona w pierwszej osobie, niezwykle szczera opowieść o życiu najbardziej utytułowanej – obok Ireny Szewińskiej, Justyny Kowalczyk i Anity Włodarczyk – kobiety w historii polskiego sportu dowodzi, że pływając od ściany do ściany i wylewając hektolitry łez, można marzyć. A właściwie nie „można”, ale „trzeba”. Żeby wytrzymać nadludzki wysiłek. Nie tylko fizyczny.

W długim czerwonym płaszczu wyglądała jak królowa. Zrzucała go tuż przed startem w zaskakująco zimnym Madrycie. W Atenach po dwóch srebrach nie chciała przyjść do studia. Przyszła dopiero po złocie. W Montrealu przejęła mikrofon i robiła wywiady. W Helsinkach 13 grudnia przynieśliśmy jej na urodziny tort i szampana. Życie z Otylią to była huśtawka. Od ściany do ściany. „Oskar” za całokształt, „Pani Róża” z kolcami. Dzięki niej mam papiery czeladnicze komentatora. Dzięki jej książce zrozumiałem dużo więcej… ale na szczęście nie wszystko.

Sarkofag – Jacek Ostrowski

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Najciekawsze premiery tygodnia
Fot. Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Trzecia część cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej, która chyba nie podbiła serc czytelników niczym Joanna Chyłka od Remigiusza Mroza. Media społecznościowe bowiem jakoś nie wyświetlają co chwilę zdjęć okładek książek Jacka Ostrowskiego. Ciekawostką zatem jest, kto głosował na autora, który w plebiscycie organizowanym przez poznański Festiwal Kryminału „Granda” otrzymał przyznawaną ilością głosów czytelników nagrodę „Czarny Kapelusz” dla najciekawszej postaci polskiej powieści kryminalnej.

Ale choć autor nie osiągnął oszałamiającego sukcesu jak jego „mroźny” kolega po piórze, być może warto zainteresować się jego prawniczymi kryminałami. O ile tylko są pozbawione takich absurdów, jak przygody konkurencyjnej pani mecenas, możliwe, że zadowolą bardziej wymagającego czytelnika.

Mecenas Zuza Lewandowska powraca!

Tym razem Zuza Lewandowska musi się zmierzyć z nierozwiązaną sprawą sprzed lat. Chodzi o tajemnicze zaginięcie kolegi jej ojca. Sprawa na pozór prosta zaczyna się gmatwać. Giną kolejni ludzie, krąg podejrzanych zaczyna się powiększać. Tym razem charakterna pani mecenas musi się zmierzyć z nie tylko z duchami przeszłości, ale również ze służbą bezpieczeństwa. Czy i tym razem uda jej się rozwiązać zagadkę kryminalną? Czy znów ośmieszy kapitana Mariańskiego? Czy niepokorna papuga Zgaga w końcu znajdzie swojego poskromiciela?

SARKOFAG to powieść oparta na faktach. Ta historia wydarzyła się naprawdę!

Mamy nadzieję, że znaleźliście w naszych propozycjach coś dla siebie. Życzymy zaczytanych wieczorów!

Źródło: opisy pochodzą od Wydawców, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ