Dzięki Taylor Swift muzycy zarobią więcej na Spotify

Taylor Swift podpisała właśnie kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Group. O zmianie wytwórni poinformowała fanów za pośrednictwem Instagrama.

Przy okazji, udało jej się wywalczyć ważną zmianę dla wszystkich artystów związanych z Universalem. Warunkiem podpisania przez nią umowy była bowiem deklaracja, że muzycy będą sprawiedliwie opłacani w przypadku sprzedaży akcji Spotify przez wytwórnię.

View this post on Instagram

My new home 🎶

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift) on

Wcześniej połowy swoich udziałów pozbyło się Sony, a Warner całości i ich artyści na tym nie skorzystali. Nie istniały też dotąd zasady, które by to regulowały, co zdaniem Taylor jest szkodliwe dla artystów.

– Jako część mojego nowego kontraktu z Universal Music Group, poprosiłam, aby każda sprzedaż akcji Spotify skutkowała dystrybucją pieniędzy dla ich artystów. Zgodzili się, wierząc, że to lepsze rozwiązanie – tłumaczy.

– Taylor to rockowa buntowniczka i właśnie udowodniła to światu – komentuje decyzję Swift magazyn Rolling Stone.

Trzy główne wytwórnie (Universal, Sony i Warner) zawarły umowy licencyjne ze Spotify w 2008 roku, otrzymały wtedy 18% skumulowanego udziału w spółce. Po wejściu serwisu na giełdę udział ten został zmniejszony do 9%.

Sony sprzedał połowę swoich udziałów za 768 milionów dolarów, a Warner całość za 504 miliony. Universal nie zaczął jeszcze ich wyprzedawać. Wciąż posiada 3,5% udziałów w Spotify, które mogą być warte między 800 a 900 milionów dolarów.

W opublikowanej w tym tygodniu liście najlepiej zarabiających kobiet show biznesu Forbesa Taylor Swift zajęła 2. miejsce. Magazyn szacuje, że od czerwca 2017 do czerwca 2018 zarobiła 80 mln dolarów. Wyprzedziłą ją Katy Perry z wynikiem 83 mln.

To nie pierwszy raz, gdy Taylor walczy o uczciwe wynagrodzenia. W 2015 roku napisała otwarty list do Apple Music, w którym skrytykowała firmę za nieopłacanie twórców w trakcie trwania okresu próbnego.

fot. kadr z wideo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

471 More posts in Muzyka category
Recommended for you
Dawid Podsiadło z nowym klipem do singla “Trofea”

Dawid Podsiadło zaprezentował teledysk do trzeciego singla z płyty "Małomiasteczkowy". W klipie do utworu "Trofea"...