bilety

Bilety na „Klątwę” wyprzedane! Na scenie pokazano seks oralny z figurą Jana Pawła II

Spektakl „Klątwa” wystawiany na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie, został wypromowany dzięki protestom i tłumom osób, modlącym się pod teatrem. Podobnie jak „Golgota” oraz „Śmierć i dziewczyna”, spektakl szokuje i oburza. Dzięki temu w mgnieniu oka wyprzedały się wszystkie bilety .

Wszystkie bilety wyprzedane

„Klątwa” autorstwa chorwackiego reżysera-skandalisty Olivera Frljića, zawiera skandaliczne z punktu widzenia katolików sceny. Wśród najbardziej kontrowersyjnych jest podcierania pośladków krzyżem oraz seks oralny z figurą papieża Jana Pawła II z dildo, a następnie powieszenie figury na szubienicy jako „obrońcę pedofilów”.

Teatr Powszechny powołuje się na chronioną konstytucyjnie „wolność twórczości” i „wizję artystyczną”. Jednak czy taki spektakl rzeczywiście niesie za sobą artystyczną wartość, czy jedynie szokuje?

Sceny kalają pamięć o zmarłym papieżu

Wśród polityków, którzy zdecydowanie nie zgadzają się z takim ukazaniem Jana Pawła II jest między innymi Roman Giertych, oraz posłowie PiS Dominik Tarczyński oraz Anna Sobecka.

– Jak wiadomo, Święty Jan Paweł II jako osoba duchowna, był w całości pochłonięty życiem duchowym i służbą Bogu i bliźniemu i obce były mu zachowania takie jak przedstawione w spektaklu – mające na celu seksualne poniżenie kobiety poprzez zmuszenie jej do odbycia stosunku oralnego – ocenia Sobecka. Tego typu sugestie twórców przedstawienia „Klątwa” mają na celu zbrukanie pamięci Jana Pawła II – powiedziała Sobecka w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Prokuratura wszczyna postępowanie

Zanim ktokolwiek zdążył złożyć doniesienie. Prokuratura rozpoczęła postępowanie z urzędu.

– Powodem nie były złożone zawiadomienia. Zdecydowaliśmy się wszcząć śledztwo na podstawie fragmentów spektaklu, jakie są ogólnodostępne w sieci, oraz doniesień medialnych – mówi „Wyborczej” rzecznik prokuratury okręgowej na Pradze Łukasza Łapczyńskiego.

Prawnicy z katolickiej organizacji Ordo Luris postanowili pójść o krok dalej. Choć sami jakiś czas temu domagali się pełnego zakazu aborcji, niezgodnego z polityką większości krajów europejskich. Tym razem sami zgłosili się do Rady Europy, żeby poskarżyć się na kontrowersyjny spektakl.

– Wystawiona w Teatrze Powszechnym „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, wywołała lawinę komentarzy oburzonych spektaklem. Instytut Ordo Iuris zadeklarował dziś bezpłatną pomoc prawną osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu. Ponadto, Instytut powiadomił najważniejszych urzędników Rady Europy o mających miejsce w trakcie spektaklu wezwaniach do motywowanej politycznie nienawiści.

Nienawistne widowisko finansowane ze środków publicznych

W sobotę, w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Klątwa” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Olivera Frljića. Spektakl stanowi zmierzoną prowokację, która w wyjątkowo bezceremonialny sposób obchodzi się z chronionymi przez Konstytucję RP wartościami, dobrym smakiem oraz prawami osób wierzących. Szczególnie bulwersujące są fragmenty przedstawienia, które mogą być zasadnie odbierane jako wzywające do zorganizowania zabójstwa, wyraźnie wymienionego z imienia i nazwiska lidera ugrupowania rządzącego. To pełne nienawistnego, emocjonalnego przekazu widowisko jest prezentowane w instytucji kultury finansowanej w znacznej mierze ze środków publicznych.

Podczas gdy pod teatrem zbierają się tłumy protestujących katolików oraz narodowców, na wszystkie planowane spektakle wyprzedano wszystkie bilety na Klątwę. Oznacza to, że do marca widownia będzie pękać w szwach. Na fali zainteresowania po dzisiejszym spektaklu odbędzie się w teatrze debata na temat pedofilii w polskim Kościele Katolickim. Wśród zaproszonych do dyskusji pojawią się m.in. posłanka Nowoczesnej oraz ksiądz Wojciech Lemański. Na spotkanie będą mogli wejść wyłącznie widzowie spektaklu – czytamy na stronie organizacji.

Czy waszym zdaniem twórcy sztuki powinni pozostać bezkarni? A może sami kupiliście już bilety na tę sztukę?

Fot. Instagram teatr_powszechny_warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ