adobestock

Joga – jak zacząć i dlaczego warto ją uprawiać?

Szybkie tempo życia sprawia, że czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i brakuje nam koncentracji. Jedną z metod, aby się z tym uporać, jest aktywność fizyczna. Zamiast jednak decydować się na intensywne treningi, możesz postawić na ćwiczenia jogi. Na czym polegają? Od czego zacząć? Jakie są zalety uprawiania jogi? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Joga – czym jest?

Joga wywodzi się z Indii, gdzie już od ponad 4000 lat praktykuje się ją w różnej formie. Termin ten ma wiele znaczeń. Niemniej powszechnie definiuje się jogę jako system filozofii indyjskiej, zajmujący się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Tak więc za sprawą odpowiedniego treningu ciała, dyscypliny duchowej (medytacji) oraz przestrzegania zasad etycznych praktykujący mogą osiągać tzw. naturę rzeczywistości. Coraz częściej jednak odchodzi się od intensywnej, długotrwałej medytacji na rzecz zestawów ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Tak też joga postrzegana jest w zachodnim świecie – bardziej jako aktywność fizyczna, sposób na odprężenie i odetchnięcie od codziennych obowiązków, aniżeli jako forma modlitwy czy podróży w głąb siebie.

Od czego zacząć uprawianie jogi?

Na początku musisz podjąć decyzję, czy chcesz uprawiać jogę na własną rękę – na przykład w zaciszu własnego domu lub ogródka bez pomocy instruktora – czy udać się na sesje jogi pod okiem specjalistów.

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, przyda Ci się mata, wygodny strój oraz źródło wiedzy – np. książka z instruktażami, materiały video czy specjalna aplikacja. Pamiętaj, że kręgosłup, pupa i stopy potrzebują w trakcie ćwiczeń dobrego wsparcia, dlatego postaw na matę wysokiej jakości. Następnie wybierz program dostosowany do Twoich umiejętności. Jeśli zaczynasz – nie decyduj się na skomplikowane asany (pozycje jogi), jak np. kompas. Zacznij od kociego grzbietu lub psa z głową w dół.

Znacznie bardziej polecane jest jednak dla osób początkujących uczestnictwo w zajęciach jogi. Te są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy w bezpieczny sposób wprowadzają w świat jogi. Programy dostosowane są do potrzeb i umiejętności uczestników, a trener czuwający nad poprawnością wykonywanych asan sprzyja temu, by nie stała Ci się krzywda. Jeśli szukasz innych rozwiązań, np. Aerial Yogi, czyli jogi na hamaku, taką opcję oferuje m.in. siłownia Gdańsk Total Fitness. To bardziej wymagające, ale jednocześnie ciekawe doświadczenie! Inne zajęcia, które mogą Ci się spodobać w pozostałych klubach tej sieci to np. Pilates, Stretching czy Body Balance.

Zalety jogi

Regularna praktyka jogi ma mnóstwo atutów dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Wynika to z wpływu praktyki jogi na poszczególne poziomy istnienia.

  • Joga na poziomie fizycznym sprawia, że ciało staje się sprawniejsze, elastyczne i jednocześnie mocniejsze,
  • na poziomie fizjologicznym wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka, m.in. oddechowego, pokarmowego oraz układu mięśniowego,
  • na poziomie psychiki korzystnie oddziałuje na zdolność koncentracji, wzrost umiejętności radzenia sobie z emocjami czy redukcję stresu.

Podsumowując, joga to aktywność dla każdego. Zrelaksujesz się, odprężysz i zwiększysz świadomość swojego ciała. Znajdź klub w Twojej okolicy, gdzie odbywają się zajęcia i czerp korzyści, jakie przynosi joga. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ