Młodzieżowe Słowo Roku 2019? Jakie to słowo i co oznacza?

 
Znamy już tegorocznych finalistów!
 
 
Młodzieżowym Słowem Roku 2019 zostało słowo „alternatywka”. Drugie miejsce należy do „jesieniary”, natomiast na trzecim znalazła się „eluwina”. Czy znacie takie słowa?

Kapituła plebiscytu, który zostało zorganizowany przez PWN , właśnie wybrała Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Wybrano je na podstawie liczby oddanych głosów. Tym sposobem zdecydowano, że słowem tego roku będzie rzeczownik „alternatywka”. Jak definiujemy to słowo? To „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce należy do rzeczownika „jesieniara” – inaczej po prostu „miłośniczka jesieni”. Trzecie to rzeczownik „eluwina” – czyli nic innego jak powitanie, które jest efektem przekształcenia, kiedyś modnego halo, czy elo.

Kto to, ta „alternatywka”?

„Alternatywka” to chyba takie spolszczona wersja  terminu „alternative girl”. Słowo brzmi ciekawie, w związku z czym szybko się przyjęło i zyskało na popularności, a nawet doczekało się bogatej rodziny: do której należy między innymi przeciwieństwo słowa – „konserwatywka”. Jak i męskich odpowiedników – „alternator”, czy „alternatyw”. Słowo, które zajęło pierwsze miejsce, swoją karierę zawdzięcza zapewne panującej modzie na „alternatywny” wygląd, głównie w wiodących nurtach muzycznych, jak pop i postać Billie Eilish – a przynajmniej tak tłumaczył to Bartek Chaciński – członek kapituły plebiscytu.

Z kolei słownik miejskiego slangu – Miejski.pl, słowo „alternatywka”, określa jako „typ ludzi (najczęściej osoba płci żeńskiej), która charakteryzuje się słuchaniem muzyki, jak i ubieraniem się alternatywnie (od tego cały człon słowa). Jest kojarzone ze słuchaniem takich wykonawców jak Lil Peep lub Billie Eilish. Alternatywkę często poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak np: łańcuch na spodniach, rajstopy typu kabaretki, bluza marki Trasher, kolorowe włosy, kreski na oku oraz piercing i tatuaże.”

Fakt faktem, taki wygląd jest obecnie bardzo modny, w związku z czym nic dziwnego, że i modne jest słowo, od niego pochodne.

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2019 to: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Propozycje do plebiscytu zgłaszane były przez samych internautów – w plebiscycie oddano 41 tysięcy głosów.

Dla przypomnienia dodajmy, że Młodzieżowym Słowem Roku 2018 roku był rzeczownik – „dzban”- osoba o słabym intelekcie. W 2017 roku z kolei było to słowo/emotikona – „XD”

Ja osobiście uwielbiam słowotwórstwo i tego typu akcje, jednak muszę przyznać, że sama nie rozszyfrowałabym modnego słowa „eluwina” XD 

A Wy?

Źródło:

https://www.onet.pl/?utm_source=life4style.pl_viasg_noizz&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=2202125f-cbda-460b-a0ca-e7d21ce77d05&sid=b9d49135-2d06-49f0-8a58-46b831027a53&utm_v=2

Zobacz także?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ