Ile kofeiny ma kawa? Jaka jej ilość nie zaszkodzi zdrowiu?

Kawa to napój mający wielu zagorzałych zwolenników na całym świecie. Cenią ją nie tylko za doskonały smak i niezwykły aromat, lecz także za jej właściwości pobudzające. Odpowiedzialna jest za nie powszechnie znana substancja, kofeina. Czy jednak jej spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowie? Dowiedz się, ile kofeiny ma kawa i jakie mogą być skutki jej nadmiernego spożycia!

Kofeina – działanie, czyli wady i zalety picia kawy

Największą zaletą kofeiny są bez wątpienia jej właściwości pobudzające. Zwykle pozwala nam z energią zacząć dzień, a przy tym poprawia koncentrację, zwiększając tym samym wydajność. Wprowadza też w dobry nastrój i zwiększa refleks, a także korzystnie wpływa na pamięć. Ma jednak również swoją ciemną stronę. W przypadku jej przedawkowania mogą wystąpić zaburzenia pamięci i koncentracji, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, wymioty czy bezsenność. Nadmierne spożycie kofeiny w kawie lub w innej formie może również prowadzić do odwodnienia organizmu, co jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Ten aromatyczny napój może więc przynieść korzyści jedynie spożywany z umiarem.

Ile kofeiny ma kawa – odmiany

To, ile kofeiny ma kawa, w dużej mierze zależy od rodzaju ziaren. Najpopularniejsze z nich to:

  • Arabica – szczególnie doceniana przez koneserów, zwłaszcza ze względu na niemal pozbawiony goryczki smak. Wykonany z niej napar jest dość gęsty i kremowy, co dodatkowo podnosi jej walory smakowe, a przy tym niezwykle aromatyczny, co jeszcze bardziej podnosi przyjemność z jej picia. Ma ona natomiast dość niską zawartość kofeiny, wynosi ok. 0,9-1,7%. Dlatego to właśnie ten typ kawy można pić w większych ilościach bez szkody dla zdrowia,
  • Robusta – nieco mniej szlachetna niż Arabica odmiana, jednak i ona ma wielu zwolenników, choćby ze względu nieco gorzkawy, a przy tym mocny, wyrazisty smak. Napój z niej uzyskany nie będzie jednak równie kremowy, co w przypadku Arabici. Znajdzie również uznanie u osób, które potrzebują natychmiastowej dawki kofeiny, zawiera jej aż 4%,
  • Liberica – najmniej popularna, prawdopodobnie z uwagi na swój bardzo delikatny smak, jest natomiast doskonała do lekkich napojów na bazie kawy. Zawartość kofeiny w jej przypadku plasuje się pomiędzy bardziej lubianymi odmianami.

Wielu osobom wydaje się, że rodzaj ziaren do ekspresu nie ma większego znaczenia, jednak z powyższych względów warto zwracać na niego uwagę, zamawiając kawę do biura lub własnego domu.

Ile kofeiny ma kawa – sposób przygotowania

Wpływ na to, ile kofeiny ma kawa, ma również sposób przygotowania samych ziaren oraz ich parzenia. Mocne espresso oraz wszelkie napoje sporządzane na jego bazie zawierają ok. 65 mg kofeiny na filiżankę bądź szklankę. Kawa parzona z mielonych ziaren będzie zawierać od 70 do aż 140 mg, natomiast rozpuszczalna zawiera od 50 do 80 mg tej substancji. Warto zwrócić także uwagę na kawę bezkofeinową. Pomimo swojej nazwy, może zawierać od 1 do 7 mg kofeiny. To niewiele w porównaniu z innymi rodzajami, jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, że napar tego typu nie jest jej całkowicie pozbawiony.

Kofeina – uzależnienie. Czym grozi i jak się objawia?

Choć większość ludzi uwielbia kawę, a czasem nie wyobraża sobie zacząć dnia bez dawki kofeiny, należy pamiętać, że jej regularne, a szczególnie nadmierne spożycie grozi uzależnieniem od tej substancji. Może to prowadzić do przewlekłego bólu głowy, apatii i ciągłego uczucia zmęczenia. Jej skutkiem bywają również problemy ze snem, nadmierna drażliwość lub przygnębienie, a nawet nieustające poczucie niepokoju lub lęku połączone z przyspieszonym biciem serca. W cięższych przypadkach skutki uzależnienia to problemy z układem trawiennym. Nie wolno zatem zapomnieć, aby nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki, która wynosi ok. 300 mg.

Wiedza na temat tego, ile kofeiny jest w kawie, ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Nie powinno się przesadzać ze spożyciem tego napoju, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Jednak ok. 2 filiżanek dziennie to ilość bezpieczna dla większości ludzi i może przynieść spore korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ