Czosnek – samo zdrowie!
W kuchni służy jako dodatek do najrozmaitszych potraw. Wiecie też na pewno, że nawet lekarze zalecają spożywanie czosnku dla zwalczenia przeziębienia i wzmocnienia organizmu. Ma on jednak o wiele więcej dobroczynnych właściwości, które musicie poznać już teraz.
Historia czosnku bierze swój początek w starożytnych Chinach, gdzie próbowano znaleźć środek, który przyniesie długowieczność ówczesnym cesarzom. Egipcjanie, podawali go robotnikom pracującym przy budowie piramid, bo zgodnie z ich koncepcją czosnek miał wzmacniać wytrzymałość. Rzymianie za pomocą czosnku poprawiali kondycję swoich żołnierzy, zaś Europejczycy widzieli w tej roślinie ochronę przed zarazą.
Działanie czosnku jest niezwykle rozległe:
- Jednym z najważniejszych związków występujących w tej roślinie jest tak zwana allicyna, która powoduje, że spożywanie czosnku ma korzystny wpływ na serce oraz wykazuje właściwości antybiotykowe. Ma ona także działanie przeciwbakteryjne, przeciwrobacze i antygrzybiczne, w związku z czym jego ekstrakt jest zalecany jako dodatek w płynach do płukania jamy ustnej i pastach do zębów.
- Czosnek zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu ochrania nas przez zgagą oraz wykazuje działanie rozkurczowe i żółciopędne.
- Świeży sok z czosnku hamuje rozwój wirusów grypy.
- To naturalny przeciwutleniacz chroniący wątrobę.
- Przeciwdziała pasożytom jelitowym.
- To skuteczny lek w przypadku zatrucia ołowiem.
- Obniża stężenie złego cholesterolu w organizmie.
- W olejku czosnkowym zawarte są substancje, które chronią przed miażdżycą – groźną chorobą tętnic.
- W składzie czosnku występuje wiele witamin – A, B1, B2, B3, C. Jest on także bogaty w przeróżne minerały takie jak magnez, wapń, potas, kobalt, wanad, chrom i nikiel.
- Czosnek zwiększa też apetyt, jednocześnie, paradoksalnie redukując tkankę tłuszczową.
- Poprawia krążenie krwi w organizmie oraz sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do obniżenia ciśnienia.
- Korzystne jest włączanie czosnku do jadłospisu przy bolesnej menstruacji, czosnek obniża bowiem poziom hormonu prostaglandyny, redukując tym samym ból.
- Ma działanie antyskletoryczne.
- Łagodzi bóle głowy i ułatwia zasypianie.
Dzięki włączeniu czosnku do swojej codziennej diety masz szansę stać się prawdziwym okazem zdrowia. Jeśli przeszkadza Ci jego nieprzyjemna woń, możesz ją zwalczyć przy pomocy niektórych owoców, warzyw i ziół. Do czosnku dorzuć zatem:
- miętę, kminek, tymianek lub goździki
- jabłko
- seler
- natkę pietruszki
- zieloną fasolę
- mleko lub jogurt naturalny
- czerwone wino
Dominika Dębicka