Współczesne żywoty równoległe
Jeżeli weźmiemy książkę „Mourinho vs. Guardiola”, napisaną przez Juana Carolosa Cubeiro i Leonora Gallardo nie przeczytawszy uprzednio żadnej recenzji albo chociaż opisu z tyłu, możemy zostać bardzo zaskoczeni. Nie jest to typowa biografia poświęcona obydwu trenerom. Jest to swego rodzaju poradnik, jak być dobry liderem. Tak właśnie, liderem. To jest słowo klucz dla autorów książki.
Pomysł autorów opiera się na klasycznym rozwiązaniu, pochodzącym ze Starożytnej Grecji. Mianowicie na przedstawieniu Mourinho i Guardioli, jako dwóch postaci żyjących równolegle. Plutarch zasłynął dziełem o tytule „Żywoty równoległe”, w którym porównywał postacie greckie do rzymskich. Najpierw opisywał ich życiorysy, by na końcu porównać ze sobą te osoby. Hiszpańscy autorzy co prawda odwołują się do greckiego myśliciela, ale nie wykorzystują jego modelu w stu procentach. Przede wszystkim odwołują się do tych dwóch trenerów, żeby stworzyć pewien model przywódcy. Dzięki czemu unikają na końcu bezpośredniego porównania, ale za to wyłania się pewien archetyp współczesnego lidera.
Pewnie zastanawiające jest to, że pojawia się słowo lider zamiast trener, w końcu to książka o dwóch najwybitniejszych szkoleniowcach ostatnich lat, którzy zasłynęli swoimi osiągnięciami w piłkarskim świecie. Jednak autorzy książki w swoim pomyśle idą o krok dalej. Tworzą model lidera, który będzie się sprawdzał w każdej grupie ludzi. Zresztą już na początku stawiają tezę, że we współczesnych czasach potrzeba czegoś więcej niż zwykły menadżer. Potrzebny jest lider, czyli dobry zarządca z umiejętnościami trenerskim. Cubeiro i Gallardo określają ten model, jako lider-couch.
Jednak formuła jaką proponują nam autorzy książki jest bardzo atrakcyjna. Przede wszystkim nie jest to suchy podręcznik oparty na własnych przemyśleniach autorów tylko głęboka analiza sukcesów Guardioli z Barceloną i Mourinho z FC Porto, Chelsea Londyn i Interem Mediolan. Na podstawie ich osiągnięć i wiedzy teoretycznej zaczerpniętej z naukowych opracowań tworzą model lidera-coucha. Następnie analizują karierę Hiszpana i Portugalczyka, czy spełniają wszystkie kryteria odnosząc się do konkretnych momentów ich życia, co jest bardzo istotne dla czytelników bardziej skupionych na piłce nożnej niż na umiejętnościach liderskich.
Nieco brakuje w tej książce plutarchowskiego zakończenia, czyli porównania obydwu szkoleniowców. Jednak może mieć na to wpływ to, że dzieło Cubeiry i Gallardo pochodzi z roku 2010, czyli momentu, w którym Mourinho zaczynał swoją przygodę z Realem Madryt, a Guardiola wchodził w ostatni rok trenowania Barcelony. Być może autorzy uznali, że nie należy ich porównywać w takim momencie ich kariery. Na szczęście dla polskich czytelników wydawca zadbał o wzbogacenie książki o aktualne komentarze osób związanych z piłką nożną. Dzięki temu pomimo upływu lat tytuł Mourinho vs. Guardiola dalej pozostaje aktualny.
Niewątpliwie jest to książka godna polecenia, zarówno dla miłośników futbolu, a zwłaszcza apologetów tęgich trenerskich umysłów jak i dla osób zarządzających różnymi zespołami ludzkimi. Przystępna forma i towarzyszące jej piłkarskie emocje powodują, że rady w niej zawarte przyswaja się z ogromną przyjemnością.
Michał Maciąg