pandy

W Gdańsku zamieszkają pandy? Miasto się o to stara

Oliwskie ZOO jako jedyne w Polsce ma wśród swoich rezydentów orangutany, a już wkrótce mogłoby się pochwalić schronieniem dla innego gatunku zagrożonego wyginięciem. Mowa o… pandzie wielkiej. Miasto Gdańsk rozpoczęło już starania o pozyskanie zwierzęcej pary z Chin.

Jeszcze do niedawna panda wielka należała do zwierząt skrajnie narażonych na wyginięcie – wskutek stopniowego ograniczania obszarów dla niej dostępnych, ale również z powodu dramatycznie niskiego wskaźnika rozrodczości. Dzięki pracy ekologów i ogrodów zoologicznych na całym świecie, w ciągu 40 lat populacja tego gatunku zwiększyła się aż o 80%.

Do powoli, ale systematycznie realizowanego wzrostu populacji i odrodzenia tego wyjątkowego gatunku chciałby przyłożyć rękę także Gdańsk.

– Chcemy, aby do Gdańska przyjechała para nowych mieszkańców, dwie pandy wielkie – ogłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, podczas konferencji prasowej we wtorek, 25 września. – Jest ich obecnie na świecie ponad 1800 osobników, żyją na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Gdybyśmy dzisiaj chcieli z bliska zobaczyć te zwierzęta, musielibyśmy udać się co najmniej do Berlina albo do Wiednia.

Pojawienie się pandy wielkiej w oliwskim ZOO byłoby nie tylko wsparciem ochrony tego gatunku, ale również ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów. Jednak czy to w ogóle możliwe, aby te nadal narażone na wyginięcie zwierzęta, znajdujące się pod ścisłą ochroną, pojawiły się w Gdańsku?

Jak przekonuje Paweł Adamowicz, tak.

– W sierpniu gościłem nowego ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, rozmawialiśmy o wielu wspólnych przedsięwzięciach. Poprosiłem go m.in., aby nas wsparł w staraniach o pandy wielkie w naszym mieście – zdradził prezydent Gdańska.

Prezydent zastrzega jednak, że starania o parę zwierząt z Chin będą żmudne i niełatwe. – One trochę potrwają, ale trzeba zacząć. To nasz cel, i wierzę, że go osiągniemy. Dzisiaj publicznie ogłaszamy start.

Jak dotąd żaden polski ogród zoologiczny nie miał wśród swoich mieszkańców pand wielkich. Gdańskie ZOO byłoby pierwsze.

źródło: gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ