Sztuka przez duże „F”
Kino? Teatr? Koncert? Dlaczego nie wystawa fotograficzna? Wydarzenia z zakresu tej sztuki plastycznej na ogół przyciągają wąskie grono zainteresowanych. Laicy, którzy robią zdjęcia z wakacji lub na portal społecznościowy podchodzą sceptycznie do takich wydarzeń. Szkoda. Fotografia jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki XXI wieku, a efekty jakie można osiągnąć za pomocą aparatu są niewiarygodne. Przedstawiamy 3 wystawy w warszawskich galeriach fotograficznych, które warto zobaczyć.
„Artyści starali się przychodzić, chętnie” Lookout Gallery
Andrzej Świetlik jest artystą który nie związał się tylko z jednym typem fotografii. Robi zdjęcia w podróży, zajmuje się fotografią reklamową, pracą koncepcyjną w grupie Łódź Kaliska, a także tworzy portrety. Wystawa „Artyści starali się przychodzić, chętnie” jest zbiorem 24 czarno-białych fotografii powstałych w latach 1983–2002. Przed obiektywem Świetlika stawali m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Kora Jackowska, Grzegorz Ciechowski. Dla fotografa portretowanie „jest za każdym razem spotkaniem człowieka z człowiekiem”. Zbiór jego fotografii cechuje duża swoboda w tworzeniu, kreowaniu. W pracach Świetlika widać także spokojny sposób fotografowania, bardzo daleki w porównaniu do dzisiejszych komercyjnych sesji. Obok surrealistycznych i odrealnionych zdjęć znajdziemy klasyczne portrety. Wystawę możemy oglądać do 8 listopada 2014.
„Narodziny Nocnego Motyla” Leica Gallery
Adam Łach Lunaris postanowił fotografować wyłącznie przy pełni księżyca, czyli przez około 3-4 dni w miesiącu. Obrazy powstałe w ten sposób są nieoczywiste. Przez długi czas naświetlania w fotografiach pojawia się element losowości – fotograf nigdy nie może przewidzieć jaki będzie efekt końcowy jego pracy, ponieważ jakikolwiek ruch zapisuje się jako nieregularne, mgliste kształty. W połączeniu ze światłem zastanym przy pełni księżyca, zdjęcia wyglądem przypominają obrazy malowane miękkim pędzlem. Tematem przewodnim na zdjęciach Lunarisa są ruchy francuskich tancerzy. Ekspozycje można oglądać na Mysiej 3 do 2 listopada 2014.
„Dyplomy 2014” Stara Galeria ZPAF
Wystawa Dyplomy 2014 to zbiór 14 autorskich projektów, powstałych pod opieką promotorów. Zdjęcia młodych autorów są wykonane różnymi technikami, a ponadto wystawa ta nie obejmuje jednego gatunku fotograficznego – znajdziemy tu zdjęcia reportażowe, konceptualne, akt, portret. Autorami projektów są: Dariusz Barczyński, Paweł Bogumił, Katarzyna Hadała, Maciej Kacprzak, Krzysztof Kamiński , Anna Monika Kiełbowicz, Radosław Kowalik, Jan Lech, Krzysztof Nowikow, Marcin Stępień, Marcin Szymański, Zuzanna Waś, Sylwia Wróblewska. Najciekawszy punkt wystawy to otwarte obrony dyplomów, które odbędą się 20 października o godzinie 18:00. Podczas nich autorzy prac dokonają autoprezentacji, przewidziana jest również rozmowa z Komisją Dyplomową i publicznością. Fotografie są wystawiane do 21 października 2014.
Daria Sekula