Sztuka przez duże „F”

Kino? Teatr? Koncert? Dlaczego nie wystawa fotograficzna? Wydarzenia z zakresu tej sztuki plastycznej na ogół przyciągają wąskie grono zainteresowanych. Laicy, którzy robią zdjęcia z wakacji lub na portal społecznościowy podchodzą sceptycznie do takich wydarzeń. Szkoda. Fotografia jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki XXI wieku, a efekty jakie można osiągnąć za pomocą aparatu są niewiarygodne. Przedstawiamy 3 wystawy w warszawskich galeriach fotograficznych, które warto zobaczyć.

 Fot. 1.Andrzej Świetlik 2. Adam Łach Lunaris 3. Paweł Bogumił

„Artyści starali się przychodzić, chętnie” Lookout Gallery

Andrzej Świetlik jest artystą który nie związał się tylko z jednym typem fotografii. Robi zdjęcia w podróży, zajmuje się fotografią reklamową, pracą koncepcyjną w grupie Łódź Kaliska, a także tworzy portrety. Wystawa „Artyści starali się przychodzić, chętnie” jest zbiorem 24 czarno-białych fotografii powstałych w latach 1983–2002. Przed obiektywem Świetlika stawali m.in. Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Kora Jackowska, Grzegorz Ciechowski. Dla fotografa portretowanie „jest za każdym razem spotkaniem człowieka z człowiekiem”. Zbiór jego fotografii cechuje duża swoboda w tworzeniu, kreowaniu. W pracach Świetlika widać także spokojny sposób fotografowania, bardzo daleki w porównaniu do dzisiejszych komercyjnych sesji. Obok surrealistycznych i odrealnionych zdjęć znajdziemy klasyczne portrety. Wystawę możemy oglądać do 8 listopada 2014.

 

„Narodziny Nocnego Motyla” Leica Gallery

 Adam Łach Lunaris postanowił fotografować wyłącznie przy pełni księżyca, czyli przez około 3-4 dni w miesiącu. Obrazy powstałe w ten sposób są nieoczywiste. Przez długi czas naświetlania w fotografiach pojawia się element losowości – fotograf nigdy nie może przewidzieć jaki będzie efekt końcowy jego pracy, ponieważ jakikolwiek ruch zapisuje się jako nieregularne, mgliste kształty. W połączeniu ze światłem zastanym przy pełni księżyca, zdjęcia wyglądem przypominają obrazy malowane miękkim pędzlem. Tematem przewodnim na zdjęciach Lunarisa są ruchy francuskich tancerzy. Ekspozycje można oglądać na Mysiej 3 do 2 listopada 2014.

 

„Dyplomy 2014” Stara Galeria ZPAF

Wystawa Dyplomy 2014 to zbiór 14 autorskich projektów, powstałych pod opieką promotorów. Zdjęcia młodych autorów są wykonane różnymi technikami, a ponadto wystawa ta nie obejmuje jednego gatunku fotograficznego – znajdziemy tu zdjęcia reportażowe, konceptualne, akt, portret. Autorami projektów są: Dariusz Barczyński, Paweł Bogumił, Katarzyna Hadała, Maciej Kacprzak, Krzysztof Kamiński , Anna Monika Kiełbowicz, Radosław Kowalik, Jan Lech, Krzysztof Nowikow, Marcin Stępień, Marcin Szymański, Zuzanna Waś, Sylwia Wróblewska. Najciekawszy punkt wystawy to otwarte obrony dyplomów, które odbędą się 20 października o godzinie 18:00. Podczas nich autorzy prac dokonają autoprezentacji, przewidziana jest również rozmowa z Komisją Dyplomową i publicznością. Fotografie są wystawiane do 21 października 2014.

Daria Sekula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ