Rewolucja antykoncepcyjna? Pigułka stosowania raz w miesiącu?

Meto ta właśnie jest testowana! 

Wszystko wciąż jest ulepszane, i idzie do przodu. To samo dzieje się w kwestii antykoncepcji. Naukowcy właśnie pracowali tabletkę antykoncepcyjną, przyjmowaną raz w miesiącu. Jej skuteczność szacowana jest na 99 procent. Póki co, pigułka jest w fazie testów. Jednak jak twierdzą naukowcy – ta metoda zapewniłaby kobietom skuteczniejszą kontrolę nad płodnością. 

Pigułka antykoncepcyjna raz na miesiąc?

Antykoncepcja hormonalna jest skierowana głównie do kobiet. Choć co prawda, co jakiś czas pojawiają się próby wprowadzenia na rynek pigułki dla mężczyzn. Jednak, głównie ze względu na skutki uboczne raczej nieprędko, o ile kiedykolwiek wejdzie ona do sprzedaży. Dotychczas doustna antykoncepcja hormonalna, przyjmowana była codziennie. Obecnie jednak naukowcy testują tabletkę, którą wystarczy przyjąć raz na 30 dni. Jak ona działa?

Naukowcy z Harvard Medical School oraz Massachusetts Institute of Technology opracowali prototyp takiej pigułki. Po połknięciu przez miesiąc pozostaje ona w żołądku, uwalniając do organizmu właściwą dawkę hormonów. Prototyp jest w kształcie gwiazdki, która jest zapakowana w rozpuszczalną kapsułkę. Gdy tabletka dotrze do żołądka, gwiazdka rozwija się, uwalniając hormony. Po zakończeniu swojej pracy, pigułka ma ulec rozpadowi, a następnie zostać wydalona z organizmu. Naukowcy twierdzą, że kobiety, które zdecydują się na branie tej tabletki nie powinny mieć problemów wydalaniem pokarmów, oraz trawieniem.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Science of Translational Medicine”. Póki co, pigułka testowana była na świniach. Naukowcy jednak mają nadzieję, że testy na ludziach szybko się rozpoczną – w przeciągu kilku lat. Jeżeli testy będą pomyślnie, podobny schemat pigułki będzie można wykorzystać w przypadku innych leków, mających przedłużone działanie. 

Długotrwałe środki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna doustna, powinna być przyjmowana codziennie. Jeżeli jest odpowiednio przyjmowana jej skuteczność wynosi 99 procent. Jednak z badań wynika, że kobiety pomijają bądź zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletki, a wtedy skuteczność metody antykoncepcji znacznie spada.

Oczywiście poza tabletkami, kobiety mają do wyboru także zastrzyki hormonalne – przyjmowane raz na trzy miesiące, czy plastry antykoncepcyjne – które należy wymieniać co siedem dni. Każda z metod ma swoje zalety oraz wady. W związku z czym pigułka antykoncepcyjna, przyjmowana raz na 30 dni mogłaby być dużym ułatwieniem dla kobiet, umożliwiającą znacznie większą kontrolę nad płodnością.

Zobacz także:

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ