Brak miesiączki – czy może być wywołany przez infekcje intymne?

Kobiety są w trakcie miesiączki szczególnie narażone na ryzyko infekcji pochwy – podczas menstruacji poziom PH zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja występowaniu grzybicy lub innych, nieprzyjemnych dolegliwości. Zastanawiasz się, czy brak miesiączki może być powodem infekcji intymnej? Sprawdź, co na ten temat sądzą specjaliści!

Czy brak miesiączki może powodować infekcje?

Wiele kobiet, mających problemy z miesiączkowaniem lub borykających się z nawracającymi infekcjami intymnymi, zadaje sobie pytanie – czy typowo kobiece dolegliwości mogą powodować zanik okresu? A może jest odwrotnie, to brak menstruacji przyczynia się do pojawiania infekcji? Z pewnością zaburzenia miesiączkowania mogą spowodować wystąpienie problemów natury intymnej – zmienia się wówczas flora bakteryjna narządów rodnych, które stają się bardziej narażone między innymi na grzybicę pochwy. Szczególnie wysokie ryzyko infekcji intymnej występuje, gdy PH wzrasta i staje się bardziej zasadowe niż kwaśne – to sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów powodujących swędzenie, pieczenie oraz nieprawidłową wydzielinę z pochwy.

Infekcje intymne a zaburzenia miesiączkowania

Ginekolodzy przekonują, że zwykłe infekcje bakteryjne lub grzybicze raczej nie powodują zaburzeń miesiączkowania, ale już inne, poważniejsze schorzenia mogą skutkować brakiem okresu. Do takich chorób należy m.in. zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, zaburzenia pracy tarczycy, guzy przysadki i podwzgórza, a nawet nowotwory. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego powinny być zgłoszone specjaliście-ginekologowi, który ustali przyczynę braku miesiączki i będzie mógł zastosować odpowiednie środki. Nie wolno też bagatelizować niepokojących objawów – grudkowatych upławów o nieprawidłowym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu, bólu i obrzęku okolic intymnych – nieleczone infekcje intymne mogą przerodzić się w bardzo poważne dolegliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o infekcjach intymnych, sposobach ich zapobiegania oraz profilaktyce? Już teraz wejdź na stronę www.lactovaginal.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ