Przeciwieństwa się przyciągają?

Cechy, kórych sami nie posiadamy, wydają się nam szczególnie atrakcyjne, a najbardziej kusi to, co nieznane. Być może to jest przyczyną, dla której przyciągają nas całkowicie odmienne od nas osóby. Czy taki związek przetrwa próbę czasu?

 Źródło: tapetus.pl

Partnerzy potrzebują pewnych podobieństw, aby stworzyć trwałą relację. Niezbędne jest porozumienie i jedność. Podobne doświadczenia partnerów pozwalają im spojrzeć na pewne sprawy z podobnej perspektywy oraz pomagają w zrozumienieniu wzajemnych decyzji. Takie pary nie tracą czasu na zbędne kłótnie i dochodzenie do kompromisów. Wspólne zainteresowania i spędzanie czasu wolnego razem, będą budowały związek.

Z badań wynika, że najbardziej pociągające wydają nam się osoby, podobne do nas samych. Najwyżej oceniani byli ci, podobni do osób oceniających pod względem osobowości. Górę wzięły: wspólne poglądy, zbliżony światopogląd oraz podobna atrakcyjność fizyczna. Są to cechy pożądane do stworzenia satysfakcjonującego związku. Nie zawsze jednak, podobieństwa są gwarantem udanego związku. Podobnym osobowościom może zabraknąć emocji, a w związek może wkraść się rutyna. Istnieje ryzyko, że partnerzy zaczną szukać szczęścia w nowych relacjach, które dostarczą im innych wrażeń.

Pomimo szukania podobieństw u potencjalnych partnerów, nie wszyscy chcą, by ich wybranek był idealną kopią ich samych. Wręcz przeciwnie, wiele osób dobiera się w pary na zasadzie przeciwieństw. Takie pary fukcjonują jako dwie odmienne jedostki, które razem tworzą spójną całość. W takiej relacji mogą się nawzajem uzupełniać i dopełniać pewne cechy charakteru. Z punktu widzenia psychologii, znaczna różnorodność pomiędzy dwojgiem partnerów zwiększa szanse na zdrowe, bardziej odporne potomstwo. Zbudowanie związku przez osoby, które są przeciwieństwami jest jednak o wiele trudniejsze, niż te oparte na zasadzie podobieństw. Istnieje ryzyko, że osoba o silniejszym charakterze zdominuje partnera/kę, co w perspektywie dłuższego czasu okaże się destrukcyjne i uciążliwe dla oboja. W związkach opartych tylko na przeciwieństwach, problemem może okazać się również osiąganie kompromisów. Często jedna ze stron musi rezygnować ze swoich potrzeb dla osiągięcia wspólnego dobra. Dodatkowo, jeżeli osoby posiadają inne priorytety, mało prawdopodobne jest obustronne zadowolenie i spełnienie.

Jeżeli uczucie dwojga ludzi jest silne, a partnerzy respektują nawzajem swoje potrzeby, losy związku mogą potoczyć sie zupełnie inaczej. Należy pamiętać o tym, że różnica tkwi w naszej osobowości. Ludzie nie są tacy sami. Reprezentujemy różne poglądy i odmiennie kształtujemy swoje życie. Wszystkie cechy składają się na całokształt naszej osobowości. Najważniejsze są zrozumienie i szczerość, bo bez tego żaden związek, niezależnie od temperamentów nie przetrwa próby czasu.

Beata Mironow 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ