Łeba

Podsumowanie – najgorętszy czerwiec w historii!

„Tak ciepło jeszcze nigdy nie było.”

Jak ochłodzić się w lato?

Tegoroczny czerwiec okazał się być najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów, które prowadzone są na Ziemi. Odczyty Copernicus Climate Change Service pokazały, że w Europie było aż o około dwa stopnie cieplej, niż zazwyczaj. Jak twierdza naukowcy – takie rekordowe temperatury mogą pojawiać się znacznie częściej. A sami przyznać musimy, że czerwiec 2019 roku, był dla wielu miesiącem trudnym. Wszystko za sprawa skwaru, jaki panował. Narzekali wszyscy – zaczynając od młodych, poprzez najstarszych. I nie chodzi już o to, że jesteśmy narodem, który z założenia lubi narzekać. A o to, że „fala ciepła przechodząca nad Europą sprawiła, że ogólna temperatura na kontynencie była o dwa stopnie Celsjusza wyższa niż normalnie. Ogólna temperatura na Ziemi w czerwcu 2019 roku była wyższa o 0,1 stopnia Celsjusza od poprzedniego rekordu, ustawionego w czerwcu 2016 roku.” A my chyba nie byliśmy na to gotowi. A przede wszystkim – nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich temperatur. Lato w Polsce nie zawsze nas rozpieszczało jakimkolwiek ciepłem. 

Specjaliści z Copernicus Climate Change Service (C3S) podali informacje o najcieplejszym czerwcu w historii. Według nich, „tak duże skoki w średniej temperaturze dla Europy, w ciągu 150 ostatnich lat przydarzały się dosłownie kilkakrotnie – miedzy innymi w 1901, 1917 i 1999 roku.” Naukowcy jednoznacznie nie potwierdzają, że wysoka temperatura jest skutkiem tylko i wyłącznie globalnego ocieplenia. podejrzewają natomiast, że z racji na rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, możemy borykać się z takimi upałami znacznie częściej.

„Nasze dane pokazują, że temperatury w południowo-zachodnim regionie Europy w ostatnim tygodniu czerwca były niezwykle wysokie. Chociaż był to wyjątek, z powodu zmian klimatycznych w przyszłości prawdopodobnie zobaczymy więcej takich wydarzeń.” Stwierdził szef C3S – Jean-Noël Thépaut.

Gdzie w Polsce padły największe rekordy?
Rekordowe i dotkliwe temperatury na swojej skórze odczuwano na pewno w Zakopanem. Gdzie średnia czerwcowa temperatura to 18,1 stopnia Celsjusza.

Poza obecnym, jak dotąd najcieplejszym czerwcem był czerwiec 2003. Wtedy średnia temperatura było 16,1 stopnia Celsjusza. Natomiast „w stacji Radzyń w Lubuskiem na termometrach zanotowano 38,2 stopnie, co stało się nowym rekordem temperatury w czerwcu w Polsce.”

Gorąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ