Piwa z całego świata

Piwo to trunek, który jest nieodłącznym elementem prawie każdego spotkania towarzyskiego. Większa część osób przywiązuje ogromną wagę do jego smaku i temperatury, a Polacy to znani piwosze, którzy chętnie eksperymentują i odkrywają nowe smaki. Specjalnie dla Was postanowiłam sporządzić ranking najlepszych, najbardziej nietypowych i najdroższych piw z całego świata:

piwolife4style


Sink the Bismarck!

Piwo tak mocne jak whisky czy wódka, ponieważ zawiera 41% alkoholu. Szkocki browar BrewDog z miejscowości Fraserburgh w środkowo-wschodniej Szkocji osiągnął swój cel, produkując jedno z najmocniejszych piw świata. Jego cena również jest zaskakująca. Mianowice butelka o pojemności 330 ml to koszt 45 euro. Piwo nabyć można tylko bezpośrednio u producenta.

Crown Ambassador Reserve

To bardzo luksusowe piwo z Australii. Jest wyjątkowe ze względu na odmianę chmielu oraz dzięki trzymiesięcznemu okresowi leżakowania w dębowej beczce. Co ciekawe, wyprodukowano tylko 7 tysięcy butelek tego trunku. Już po butelce pokrytej aksamitem można wywnioskować, że jest to bardzo drogi alkohol. Kosztuje bagatela 95 dolarów.

Space Barley

Piwo wyprodukowane poza naszą planetą? Oczywiście! Japońscy i rosyjscy kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wytworzyli surowiec, dzięki któremu w połączeniu z jęczmieniem, piwo Space Barley jest wyjątkowe. Jeśli chodzi o moc tego trunku to jest to 5,5%. Bardziej przeraża cena: 110 dolarów.

Schorschbock 57

Wspomniane piwo Sink the Bismarck! nie jest najmocniejsze na świecie. Rekordzistą jest niemiecki trunek o posmaku orzechów i rodzynek – Schorschbock 57. Jest to jedno z najtrudniej dostępnych piw świata o mocy 57,7%.
Cena 275 dolarów.

End of History

Najbardziej zaskakującym piwem jest End of History. I to nie tylko ze względu na swoją cenę – 765 dolarów. Otóż trunek został rozlany do butelek, które są umieszczone w gardłach martwych zwierząt. Powstało tylko 12 egzemplarzy: 7 butelek w gardłach gronostajów, 4 wiewiórek i jedna zająca. Daje to powalający efekt picia z pysków zwierząt.

Patrycja Ceglińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ