Powiedz „tak” konsultantowi ślubnemu

Konsultant ślubny dopasowuje się indywidualnie zakresem swoich usług do oczekiwań każdej Młodej Pary. Są śluby, które organizujemy kompleksowo – począwszy nawet od pomocy przy składaniu dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego. W swojej ofercie mamy również koordynację dnia ślubu i wesela, gdzie w przygotowania włączamy się na określony czas przed dniem ślubu i dopilnowujemy realizacji wszystkich umów, realizujemy niedokończone lub jeszcze niezaczęte przez Narzeczonych projekty. W takim wypadku jesteśmy również z Parą Młodą w czasie ślubu i wesela, aby koordynować prawidłowy przebieg scenariusza ślubnego. Oczywiście możemy włączyć się w przygotowania ślubne na każdym ich etapie, kiedy np. narzeczeni nie radzą sobie z ilością obowiązków i upływającym czasem. Wtedy odciążamy przyszłych małżonków realizując ich pomysły. Prowadzimy także Ślubne SOS, kiedy na chwilę przed terminem Para Młoda zdaje sobie sprawę, że czegoś im brakuje lub na jakieś rozwiązania decydują się w ostatniej chwili. Udzielamy również konsultacji ślubnych, podczas których Para Młoda może dowiedzieć się, jak szukać profesjonalnych podwykonawców, o co zapytać i na co zwrócić szczególną uwagę. Nasze porady pozwolą Parze Młodej na sprawniejszą organizację ślubu we własnym zakresie.

Zaintrygowało mnie Ślubne SOS, może Pani podać jakieś przykłady?

Tak jak wcześniej wspominałam, jest to usługa przede wszystkim dla tych Par Młodych, które w zasadzie mają już wszystko „dopięte na ostatni guzik”, a tuż przed ślubem okazuje się, że o czymś zapomnieli lub któryś z podwykonawców nie wywiązał się z umowy. Dla każdej Młodej Pary to bardzo stresująca sytuacja. W takich przypadkach mogą się zwrócić do nas. Przejmujemy od nich obowiązek poszukiwania nowych rozwiązań, dajemy czas na odetchnięcie i przygotowujemy wcześniej zaplanowaną usługę. Jako agencja weddingowa mamy o wiele większe możliwości, to bardzo pomocne w takich sytuacjach.

Czy konsulting ślubny to usługa osobistego doradcy, czy zespół ekspertów zajmujących się naszym ślubem?

To zdecydowanie połączenie tych dwóch form. Jesteśmy konsultantkami z wieloletnim doświadczeniem, które w profesjonalny sposób zajmują się organizacją ślubu i wesela. Każdy ślub jest dla nas wyjątkowy i stanowi nowe wyzwanie. Do naszych Klientów podchodzimy bardzo indywidualnie realizując ich marzenia o tym wyjątkowym dniu. Pełnimy dla nich rolę doradców i powierników, ale także jesteśmy z nimi w zwykłych życiowych sytuacjach, stanowiąc dla nich wsparcie i w pewnych kwestiach głos rozsądku. Profesjonalny konsultant ślubny powinien posiadać nie tylko szeroką wiedzę, ale również wysokie umiejętności interpersonalne, mocno rozwiniętą empatię i wyrozumiałość, niczym prawdziwy psychoterapeuta [śmiech].

Czyli wychodzi na to, że praca konsultanta ślubnego wiele ma wspólnego z pracą psychoterapeuty.

Bardzo wiele. Rolę takiego psychoterapeuty pełnimy nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla jej Rodziców i Świadków. Często wizja ślubu Narzeczonych znacznie różni się od tej zaplanowanej przez Rodziców. Naszą rolą jest pogodzić te dwie koncepcje i zjednoczyć ze sobą dwa pokolenia we wspólnej wizji ślubu. Jednocześnie cały okres przygotowań dla Pary Młodej jest bardzo stresujący. Naszym zadaniem jest ich uspokoić, jak najbardziej odciążyć, pozwolić na to, aby ten okres był dla nich przyjemny i radosny. Najbardziej nerwowy jest czas tuż przed ślubem i sam dzień ślubu. Pojawia się wtedy niepewność, czy wszystko wyjdzie według planu. Jesteśmy wtedy dużym wsparciem – wszystkiego dopilnowujemy, a każdy gość może zwrócić się z pytaniami do nas, aby niepotrzebnie nie niepokoić Młodych. Duża empatia i umiejętności psychologiczne są bardzo pomocne.

Zdarzają się Młode Pary dzwoniące o każdej porze dnia i nocy?

Jesteśmy do dyspozycji naszych Klientów przez cały czas. Szczególnie tuż przed ślubem. Ale Oni zachowują zdrowy rozsądek i nie dzwonią do nas po nocach, chyba, że tego wymaga konkretna sytuacja. Dla naszych Par jesteśmy bardzo tolerancyjni, rozumiemy ich stres i emocje. Jeżeli telefon w nocy może ich uspokoić, to nie ma problemu.

Czy konieczna jest jakaś „chemia” między Młodą Parą a konsultantem?

Bez niej nawet nie rozpoczyna się współpracy. Para Młoda musi mieć do nas zaufanie. Już na pierwszym spotkaniu musi powstać nić porozumienia i sympatii. Konsultant bierze odpowiedzialność za organizację najważniejszego dnia w życiu Pary Młodej. Bez „chemii” dobra współpraca jest po prostu niemożliwa.

Czy firmy zajmujące się konsultingiem ślubnym są na Polskim rynku nowością, czy po prostu wcześniej nie cieszyły się taką popularnością jak obecnie? Może Polaków nie było na to wcześniej stać?

Konsultanci ślubni na polskim rynku istnieją od około 10 lat. Nie mamy co prawda, takiej tradycji jak Stany Zjednoczone czy Anglia, ale też nie można powiedzieć, że tego typu agencje są nowością. Moim zdaniem, w tej chwili nasze usługi są dostępne dla szerszego grona, dzięki czemu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W Polsce utarło się przekonanie, że nie każdego stać na pomoc konsultanta ślubnego. My staramy się przekonać młodych ludzi, że nie jest to dodatkowy koszt przy zaplanowanym budżecie, a raczej pomoc w jego nie przekroczeniu. Rozwój agencji weedingowych jest związany również ze zwiększeniem tempa naszego życia. Pary Młode coraz częściej nie mają czasu na organizację ślubu. Czerpiemy też dużo z amerykańskich wzorców, gdzie wedding planner, to oczywistość.

Czyli konsultanci ślubni zajmują się nie tylko ślubami o większym budżecie?

Kwestie finansowe nie mają żadnego znaczenia. Zajmujemy się organizacją małych i dużych ślubów oraz wesel. Ważne jest dla nas, aby Para Młoda na samym początku określiła swój budżet i to, co ma się w nim zmieścić. Wtedy jest nam o wiele prościej dopasować odpowiednią ofertę i podwykonawców. Jasno określone warunki pozwalają na organizację wyjątkowego ślubu, nieraz, nawet z mniejszym nakładem finansowym niż zamierzony.

Ile, mniej więcej, kosztuje usługa kompleksowej organizacji ślubu?

To jest pytanie-klucz wszystkich naszych spotkań [śmiech]. Niestety jednoznacznie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wysokość naszego honorarium zależy od zakresu obowiązków i jest zryczałtowana. Po pierwszym spotkaniu z Klientami, kiedy znamy ich oczekiwania wobec przygotowań i organizacji, jesteśmy w stanie stworzyć indywidualną ofertę cenową dopasowaną do potrzeb, wymagań i budżetu.

 

Jak wcześniej Pani wspomniała, agencje takie jak Agaya dysonują większymi możliwościami i bardziej rozbudowaną bazą kontaków niż osoby prywatne. Czy w takim razie ślub zorganizowany przez profesjonalistów może wynieść nas taniej?

Posiadając wielu podwykonawców z każdej dziedziny, z którymi współpracujemy na stałe, jesteśmy w stanie zaoferować Młodym Parom o wiele korzystniejsze warunki cenowe niż wynegocjowaliby indywidualnie. Dodatkowo pilnujemy, aby nie przekroczyć zaplanowanego budżetu. Poszukujemy najlepszych podwykonawców, którzy spełnią wymagania – także te cenowe. Nie każda Para Młoda ma czas, aby porównać kilkanaście ofert sali, zaproszeń, zespołu, salonu sukni ślubnych, fryzjerów, kosmetyczek itd. My jesteśmy od wyboru tej najbardziej korzystnej oferty. Dlatego właśnie wszystkie koszty ślubu organizowanego przez konsultantów są niższe!

Czy w swojej pracy często zdarza się Pani walczyć z kiczem polskich wesel?

Nie, tak naprawdę w ogóle. Młode Pary mają teraz zupełnie inne oczekiwania. Nawiązują do tradycji, ale nie ma to nic wspólnego z kiczem. Zresztą każdą część uroczystości jesteśmy w stanie zaaranżować tak, aby była ona tradycyjna i jednocześnie wykwintna. Zmagamy się bardziej z kiczem polskich sal weselnych. Niestety te tradycyjne znacznie odbiegają od oczekiwań naszych Klientów, dlatego poszukujemy coraz to nowszych miejsc: pałacyków, zamków, dworków, hoteli bądź aranżujemy miejsca wyjątkowe dla Narzeczonych na potrzeby organizacji ślubu i wesela.

Na Państwa stronie możemy przeczytać: „to Wy decydujecie o wszystkich szczegółach Waszych uroczystości”. Czy to oznacza, że zadaniem konsultanta ślubnego jest wcielanie w życie wszelkich zachcianek Młodej Pary, czy jednak w zetknięciu z Państwa doświadczeniem, małżonkowie muszą swoje wybujałe fantazje sprowadzić na ziemię?

Tak, to Para Młoda decyduje o wszystkich szczegółach. Inaczej nie byłby to ich ślub. Jako doradcy staramy się jednak pewne kwestie tłumaczyć, pokazywać z innej perspektywy i podsuwać nowe możliwości. Nie wszystkie pomysły Młodych Par są możliwe w realizacji. Para Młoda decyduje o wszystkim, a naszym zadaniem jest pokazanie wielości wyborów. Nie przekonujemy Klientów do zmiany decyzji. To ich zdanie jest najważniejsze. Mogą wziąć pod uwagę nasze uwagi, ale nie muszą.

Czy większość Pani klientów przychodzi z gotową wizją swojego ślubu, czy jednak więcej osób, kreatywną część organizacji tego dnia pozostawia wedding plannerowi?

Bardzo różnie. Są Pary, które mają gotowe wyobrażenie i zależy im tylko na profesjonalnej realizacji. Są też Pary, które nie chcą banalnego ślubu, ale nie mają na niego żadnego pomysłu. Z takimi Parami pracy jest o wiele więcej. Podczas rozmów staramy się wychwycić jak najwięcej rzeczy, którymi są zainteresowani i które lubią. Na tej podstawie tworzony jest pomysł na ślub i wesele. To taka „burza mózgów”, nasza i Pary Młodej. My zbieramy to w całość. Każda z Par jest inna. Jedne bardziej skore do zmian, inne w ogóle, kolejne z milionem pomysłów, następne bez żadnej koncepcji. Konsultant musi dopasować się do stylu pracy każdej z nich – motywować, pomagać, rozwijać.

Co doradziłaby Pani osobom, które nie mają żadnego pomysłu na swój przyszły ślub?

Przede wszystkim doradziłabym znalezienie wspólnego mianownika całej uroczystości ślubu i wesela – tematu bądź koloru przewodniego, na którym będzie można bazować. I przede wszystkim, aby organizować ślub według własnego pomysłu. Czyjś pomysł na ślub nie będzie tym naszym. Kierujmy się zawsze własnym poczuciem estetyki. Należy też pamiętać, że „diabeł tkwi w szczegółach” i to one wpływają na ogólne wrażenie.

Jakie są najpopularniejsze ślubne trendy w ostatnim czasie?

W tym sezonie to przede wszystkim koronki, kolory, styl rustykalny i vintage oraz motyw przewodni w stylu „Wielkiego Gatsby’ego”. Za oceanem to teraz istny szał. Kryształy, pióra, brokat, obfita biżuteria i przepych, ale w dobrym stylu. I oczywiście kwiaty w otoczeniu świec. Fryzury w stylu lat 20-tych, półprzeźroczyste suknie ślubne i opaski na głowie. Kolory na jakie można się bez namysłu decydować to złoto i jego odcienie – żółć, pomarańcz w połączeniu z zimnym niebieskim lub indygo. Styl rustykalny to naturalne barwy, gałązki, koronki, ciepłe światło i wiejski klimat utrzymany w nowoczesnym wydaniu. Styl vintage jest bardzo podobny do rustykalnego, ale głównym elementem bazowym są stare, piękne przedmioty. Te dwa style są popularne od kilku sezonów.

Z jakimi, najdziwniejszymi oczekiwaniami klientów się Pani do tej pory spotkała?

To chyba niezbyt trafne sformułowanie. Mogę powiedzieć o niestandardowych pomysłach. Takim właśnie był jeden z naszych ślubów organizowany w plenerze na zamku. Para Młoda była bardzo kreatywna – niebieska suknia, czarny kwiat w bukiecie. Niestandardowo i z pomysłem. Obecnie mamy również Pannę Młodą w czarnej sukni ślubnej. Bardzo niekonwencjonalnie. Ale dla każdego piękno, klasyka i tradycja oznacza co innego. My cenimy każdą naszą Parę za indywidualność i oryginalne spojrzenie na dzień ślubu.

Czy przypomina sobie Pani jakieś spektakularne ślubne sukcesy?

Każdy ślub jest sukcesem, każda zadowolona Para Młoda jest dla nas sukcesem. Najbardziej cieszą takie Pary, z którymi po ślubie utrzymujemy jeszcze długo kontakt. Dzielimy się wrażeniami, zdjęciami. Wspominamy. To wielka nagroda, a takie więzi naprawdę istnieją.

A spektakularne klapy?

Jak do tej pory, klap nie miałyśmy. Chociaż przy ślubach zdarzały się niespodziewane sytuacje. Na szczęście z każdą z nich sobie poradziłyśmy i nikt niczego nie zauważył.

Czy do zawodu konsultanta ślubnego konieczny jest „niepoprawny romantyzm”?

Do wykonywania tego zawodu potrzebnych jest wiele cech, sprawdzających się w różnych dziedzinach życia. Romantyzm jest cechą osobowości. Nie każdy ją posiada. Nie sądzę jednak, żeby była to cecha niezbędna. Nie uważam siebie za osobę romantyczną, a organizacja ślubów daje mi dużo satysfakcji, wzruszeń i uczy zrozumienia dla wzajemnych relacji oraz wyrozumiałości. O wiele ważniejsza jest dla mnie bogata wyobraźnia.

Jaka była najpiękniejsza ceremonia ślubna, jaką Pani organizowała?

Zabrzmi banalnie, ale każda jest piękna. Każda jest inna i na każdej się wzruszam. Pamiętam wiele takich Par. Najbardziej wzruszające momenty to przysięga, pierwszy taniec, podziękowania dla Rodziców. Te wszystkie chwile, w których widać prawdziwe emocje. Najpiękniejsze ceremonie to te, gdzie widać miłość, a jak do tej pory tylko takie miałam przyjemność organizować.

Naprawdę wzrusza się Pani na ślubie klientów?

Zawsze! Każdy ma swój ulubiony moment. Dla mnie jest to perfekcyjnie przygotowany taniec, gdzie miłość i uczucie pomiędzy już małżeństwem można wręcz zobaczyć. To niemal wzajemne zatracenie.

Rozmawiała Hanna Gajewska, fot. www.stylemepretty.com

Agaya Konsultanci Ślubni

tel.: 782 037 385

www.zrobmywesele.pl

www.zrobmywesele.wordpress.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ