Drukarka laserowa czy atramentowa?

drukarka-sporteuroZastanawiasz się nad kupnem nowej drukarki? Nie wiesz czy wybrać tanią kolorową laserówkę czy zainwestować w droższą atramentówkę? Postaramy się pomóc wybrać rozwiązanie najlepsze dla Ciebie!


Ile chcemy przeznaczyć na zakup?

Dla przeciętnego użytkownika drukarki domowej lub biurowej w małej firmie często ważnym czynnikiem decydującym o zakupie sprzętu jest cena urządzenia, zarówno zakupu, jak i jego eksploatacji. Na rynku istnieje tyle urządzeń, że jest w czym wybierać. Jeśli chodzi o koszt samej drukarki to atramentowe są zazwyczaj tańsze od laserowych.

Z eksploatacją sprawa wygląda jednak inaczej. Drukarki atramentowe wykorzystują tańsze tusze, które można również uzupełniać i pobierają mniej prądu niż laserowe. Jednak droższy toner starcza na więcej wydruków i nie istnieje ryzyko zaschnięcia tuszu. Zatem jeśli chodzi o ten czynnik, odpowiedzmy sobie na pytania, ile będziemy drukować i na jakieś jakości wydruku nam zależy, a odpowiedź pojawi się sama!

Jakość druku w mono i kolorzehp-sporteuro

Opinii o jakości druku w obu rodzajach urządzeń jest zapewne więcej niż samych drukarek. Często można spotkać się z głosami, że drukarki laserowe nie mają sobie równych jeśli chodzi o druk tekstu czy linii, natomiast w przypadku zdjęć zdecydowanie lepiej sprawdzają się atramentówki. Wszystko zależy jednak od wielu czynników. Przykładowo, w atramentówkach wiele zależy od rodzaju papieru. Tańsze modele często drukują nieco ziarnisty czy wyblakły obraz oraz niedostatecznie ostry tekst. W rezultacie jakość nakładu jest zbyt słaba do użytku innego niż domowy.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj atramentu. Pigmentowy, wykorzystywany w drukarkach laserowych zapewnia lepszą precyzję. Tekst i linie są ostrzejsze niż przy użyciu tuszu opartego na barwnikach i rozpuszczalnikach.

Porównując jednak urządzenia w tym samym przedziale cenowym, to właśnie drukarki atramentowe dobrze sprawdzają się zarówno w druku monochromatycznym jak i kolorowym. Można zatem wydrukować zarówno notatkę, jak i zdjęcie z urodzin dziecka i w większości przypadków nie będzie powodów do narzekań.

Run drukarko, run!

A jak wygląda sprawa z czasem wydruku? Każdy, kto miał możliwość korzystania z obu rodzajów urządzeń stwierdzi zapewne, że drukarki laserowe są szybsze. Jest to prawda, ale jedynie wtedy, gdy drukuje się dużo na raz i najlepiej w czerni. W przypadku druku kilku stron atramentówka „bije” laserówkę na głowę!

Jeśli chodzi o druk w kolorze sprawa wygląda podobnie. W przypadku taniej laserówki można liczyć na około 4-5 stron na minutę. Często jednak nawet jeden barwny element spowalnia wydruk całego dokumentu. W przypadku drukarek atramentowych decydują głównie ustawienia jakości. Przy niższych druk bywa szybszy, ale przy najwyższych wydruk zdjęcia w formacie A4 potrafi im zająć nawet kilka minut. Zazwyczaj jednak warto czekać na efekt końcowy.

W tym przypadku nie ma wygranego. Wszystko zależy od tego jak będziemy urządzenie wykorzystywać, ale ostatecznie czas wydruku w przypadku obu rodzajów drukarek będzie porównywalny.

epson-sporteuroWady i zalety dodatkowe

Dla wielu z nas jakość czy tempo wydruku są ważne, ale nie najważniejsze. Weźmy zatem pod uwagę również aspekty dodatkowe.

Zacznijmy od hałasu. Ten z pozoru błahy czynnik potrafi czasami sprawić wiele problemów. Wyobraźmy sobie bowiem korzystanie z hałaśliwej drukarki laserowej w pokoju śpiącego dziecka lub studenta po imprezie. W tym przypadku atramentówka jest zdecydowanie górą!

Gabaryty…w dużych pomieszczeniach nieistotne, w małych okazuje się bardzo ważne! Bo jeśli nasza drukarka laserowa konkuruje wielkością z naszym łóżkiem nie jest dobrze! Zatem wszyscy ceniący sobie sen na poduszce, a nie na drukarce, wybierajcie atramentówki!

Podsumowanie

Wszystkie wyżej wymienione czynniki pozwolą wam wybrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Dla „niedzielnych” użytkowników drukarek zdecydowanie polecamy te atramentowe. W przyzwoitej cenie dostaniecie małe gabarytowo, umiarkowanie ciche urządzenie, które pozwoli wam uzyskać dobrej jakości wydruk w niskiej cenie.

Natomiast jeśli drukujesz wiele dokumentów na raz, głównie w czerni, zależy Ci na czasie, a nakład w skali miesiąca jest duży, lepsza będzie nawet tania, kolorowa drukarka laserowa. Bez trudu zniesie ona duże obciążenie, pozwoli na szybszy wydruk i zagwarantuje najwyższą jakość linii i tekstu oraz lepszą w stosunku do atramentu trwałość. Do tego koszt eksploatacji mimo wszystko powinien być niższy. Wybór należy zatem do was!

 

 Źródło: www.gadzetomania.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ