Bangkok

Jakie jest najpopularniejsze turystycznie miasto na świecie?

W tegorocznym rankingu Global Destination Cities Index do grona liderów wśród najczęściej odwiedzanych miast dołączyły Londyn i Paryż. Najwięcej pieniędzy zagraniczni turyści wydają w Dubaju. Warszawa, jedyne polskie miasto w zestawieniu, została sklasyfikowana na 105. pozycji. Zgodnie z prognozami, w 2018 r. turyści wydadzą w Warszawie o 18,2% więcej niż rok wcześniej, czyli łącznie ponad 3 mld zł.

Mastercard zaprezentował wyniki corocznego raportu Global Destination Cities Index, w którym przedstawia te miasta świata, które są najchętniej wybierane przez zagranicznych turystów. Liderzy tegorocznego zestawienia to Bangkok, Londyn i Paryż, na co wpływ mogła mieć ich rozwinięta infrastruktura, liczne atrakcje biznesowe i turystyczne oraz silna kultura lokalna.

Dzięki dogłębnej analizie liczby odwiedzających oraz wartości ich wydatków w 2017 r. zestawienie przedstawia również prognozy wzrostu na 2018 r. oraz – po raz pierwszy – informacje o średniej długości pobytu i dziennych wydatkach turystów.

Bangkok niezmiennie liderem

Wraz z rozwojem światowej gospodarki w 2017 r. liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się przynajmniej na jedną noc wzrosła w pierwszych dziewięciu najpopularniejszych lokalizacjach. Zestawienie dziesiątki liderów zamyka Seul, który odnotował spadek. Prognoza na 2018 r. wskazuje wzrost we wszystkich tych miastach, zaś największy przewiduje się w Stambule.

jakiekolwiek miasto go prześcignie – prognozowany jest wzrost o 9,6%. Co ciekawe, goście zatrzymują się w Bangkoku na średnio 4,7 nocy i wydają średnio 173 USD (646 zł) dziennie.

Popularność Warszawy wzrasta

Stolicę Polski w 2017 r. odwiedziło 1,4 mln zagranicznych turystów, co pozwoliło jej zająć 105. pozycję – między Bogotą (Kolumbia) a Hanghzou (Chiny). W pierwszej edycji rankingu (2009 r.) wykazano, że Warszawę odwiedziło 0,8 mln osób, zatem średni roczny wzrost liczby gości wynosi 8,5%. W skali Europy jest to piąta największa dynamika wzrostu – po Bukareszcie (10,7%), Lizbonie (10,6%), Santa Cruz de la Palma (9,3%) i Moskwie (8,8%).

Zagraniczni turyści w Warszawie zostają zazwyczaj na 1,9 nocy. Łączna liczba ich noclegów w 2017 r. wyniosła 2,7 mln. Stolicę Polski najczęściej odwiedzają Brytyjczycy (9,8%), Niemcy (8,9%) i Amerykanie (8,4%).

Większa liczba noclegów w Warszawie mogła mieć przełożenie na wartość wydatków ponoszonych w stolicy Polski. Turyści w minionym roku zostawili tu 700 mln USD (2,6 mld zł). W porównaniu do pierwszej edycji rankingu, kiedy było to „zaledwie” 362 mln USD (1,3 mld zł), daje to średnią roczną dynamikę wzrostu wartości wydatków na poziomie 8,6%.

Przewiduje się, że w 2018 r. turyści z zagranicy wydadzą w Warszawie aż o niemal 1/5 więcej (18,2%) niż w 2017 r. — 827 mln USD (ponad 3 mld zł). W minionym roku podróżni wydali w Warszawie średnio 259 USD (967 zł) dziennie. Jednocześnie prognozowana dynamika przyrostu liczby odwiedzających będzie mniejsza i ma wynieść 4,5%.

Dla zamożnych – Dubaj

Zestawienie najpopularniejszych miast nie znajduje pełnego odbicia w tym, gdzie zagraniczni turyści wydają najwięcej. Pod tym względem na czele listy niezmiennie plasuje się Dubaj — odwiedzający wydają tam średnio aż 537 USD dziennie (2004 zł), a niemal 30 mld USD w całym roku. Do pierwszej dziesiątki dołączyli nowi gracze: Mekka w Arabii Saudyjskiej, która po raz pierwszy zajęła drugie miejsce, Palma de Mallorca w Hiszpanii oraz Phuket w Tajlandii. Spośród dziesiątki najpopularniejszych miast turyści najmniej wydają w Stambule — średnio 108 USD (403 zł) dziennie.

Mastercard w służbie inteligentnym miastom

Firma współpracuje z szeregiem partnerów, w tym z organizacjami turystycznymi, planistami przestrzennymi, bankami i placówkami handlowymi, aby:

  • Zidentyfikować i rozwiązać problemy w miastachza pomocą skalowalnych rozwiązań wspierających włączenie cyfrowe i rozwój gospodarczy; firma uruchomiła niedawno City Possible— globalną platformę dla miast, instytucji badawczych i firm prywatnych, pomagającą im w rozwiązaniu częstych problemów we współpracy;
  • Uprościć dostęp do kluczowych usług miejskich, takich jak transport publiczny; w ponad 100 miastach (których liczba wciąż wzrasta) turyści i mieszkańcy mogą używać swojej dotychczasowej karty zbliżeniowej Mastercard jako biletu kolejowego lub autobusowego; w Polsce takie rozwiązania są już dostępne w Łodzi czy Wrocławiu, a wkrótce dołączą do nich kolejne miasta.
  • Pomagać ludziom w spokojnym podróżowaniu, zapewniając możliwość łatwego planowania, udogodnienia i łączność w miejscu docelowym oraz bezproblemową akceptację karty w milionach lokalizacji na całym świecie;
  • Oferować wyjątkowe doświadczenia w dziedzinie gastronomii, rozrywki i zakupów w 42 miastach Priceless Cities na całym świecie, w tym w Bangkoku, Londynie, Paryżu i wielu innych figurujących w rankingu.

Liczba zagranicznych turystów zatrzymujących się na co najmniej jedną noc oraz ich transgraniczne wydatki w 162 lokalizacjach docelowych są określane na podstawie publicznie dostępnych danych. Prognozy są oparte na średniej ważonej prognoz dotyczących turystyki na poziomie krajowym oraz faktycznych danych miesięcznych za 2018 r. w lokalizacji docelowej z miesiąca poprzedzającego publikację.

fot. kadr z YouTube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ