Nowa metoda złodziei „na perfumy”. Ostrzeżenie dla starszych osób

Uwaga na złodziei – mają nowy trik. Zamiast „na wnuczka” teraz stosują metodę „na perfumy”. Udają, że chcą sprzedać perfumy, i dają do powąchania flakon. Kto powącha – ten zasypia, a z mieszkania wszystko znika. Na celowniku złodziei są zwłaszcza starsi i samotni. 

Od kilku dni w internecie krąży ostrzegający e-mail: „gdy na parkingu przed sklepem ktoś podejdzie do Was z prośbą o powąchanie perfum, nie róbcie tego! To nie są perfumy – to chloroform! Kiedy powąchasz, tracisz przytomność i biorą wszystko: torebkę, pieniądze, a kto wie co jeszcze?”. 

Większość starszych osób pamięta o tym, że nie można ufać każdemu, kto do nich dzwoni lub puka do drzwi. Oszuści są jednak często bardzo przekonujący. Podszywają się na przykład pod akwizytorów albo pracowników elektrowni czy gazowni.

Dałam im te pieniądze. Dopiero teraz myślę, jaka byłam nieostrożna. Ale ja w życiu nikogo nie oszukałam i myślałam, że nikt mnie nie oszuka – mówi jedna z ofiar oszustów, pani Anna.

Przestępcy, niestety, wciąż oszukują, wymyślając nowe metody manipulacji i okradania starszych osób. Jeden z nich Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zaprezentował na filmie, ku przestrodze. Film pokazuje, jak wygląda metoda „na perfumy”.

– Proszę tylko powąchać nasz najnowszy produkt, to nic nie kosztuje. Musi się pani mocniej zaciągnąć – mówi do starszej kobiety złodziej podszywający się pod akwizytora. To nowa metoda, którą zaczęli stosować przestępcy wobec starszych, samotnych osób. 

Film ku przestrodze

– Zamiast perfum jest środek usypiający i po uśpieniu starszej pani sprawca po prostu ją okrada – tłumaczy asp. sztab. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

– Mam nadzieję taką, że moja postać będzie przestrogą dla starszych ludzi, żeby, będąc nawet z drugą osobą w domu, nie otwierali drzwi – mówi aktorka Bogusława Markowska, która zagrała ofiarę.

Filmy – z komentarzem policjantów – pokazywane są na spotkaniach z seniorami. Im więcej uświadomionych starszych osób, tym większa szansa, że wizyta oszusta skończy się zatrzymaniem złodzieja przez policję.

Policjanci rzeczywiście zatrzymują coraz więcej oszustów, ale mimo to liczba takich przestępstw nie spada. W ubiegłym roku w Polsce oszukano ponad 2000 starszych osób na sumę około 30 milionów złotych. 

fot. kadr z wideo

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ