Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?
Smog, który rokrocznie przyczynia się do pogorszenia zdrowia i śmierci tysięcy Polaków, to temat szczególnie istotny w kontekście zimy. O ile nie wyeliminujemy tak łatwo problemu za oknem, o tyle we własnych czterech ścianach możemy skutecznie bronić się przed zanieczyszczeniami. Najskuteczniejszymi sprzymierzeńcami są tu oczyszczacze powietrza. Czym kierować się przy ich wyborze? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Jak dobrać oczyszczacz do swoich potrzeb?
1.Filtry oczyszczaczy powietrza
Pierwszym i podstawowym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę są filtry. Dostępne na rynku modele oferują kilka rodzajów filtrów, różniących się konstrukcją, zasadami działania i skutecznością. Do najważniejszych z nich zaliczamy filtry HEPA i EPA oraz węglowe.
Filtry HEPA/EPA
Filtr HEPA (z ang. High Efficiency Particulte Air) wykonany jest z włókna szklanego lub polipropylenu. Jest on popularnym rozwiązaniem, które spotkać możemy chociażby w odkurzaczach czy klimatyzacji. Ma on za zadanie wyłapywać cząstki stałe zanieczyszczeń, m.in. pyły zawieszone PM 2,5 czy PM 10, jak również benzopiren czy bakterie oraz wirusy. W 2010 roku wprowadzono podział na filtry EPA (Efficiency Particulate Air) oraz HEPA (o wyższej skuteczności działania). Proporcjonalnie do poziomu zatrzymywanych zanieczyszczeń, wyróżnia się kilka klas filtrów. Najwyższą, dostępną w oczyszczaczach jest HEPA H14 o skuteczności 99,995%. Do użytku domowego poleca się filtry od EPA E11 wzwyż, które mogą pochwalić się min. 95% skutecznością.
Filtr węglowy
Zwany inaczej filtrem węgla aktywnego. Wykonany z granulek węgla, który dzięki swym doskonałym właściwościom adsorpcji świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia w stanie w gazowym, m.in. dym papierosowy czy lotne związki organiczne (LZO). Dzięki swej porowatej nanostrukturze 1 gram węgla aktywnego skrywa nawet 1500m2 powierzchni aktywnej.
Filtr wstępny
Ostatni z podstawowych filtrów, wspierający filtry HEPA i węglowe. Umieszczony z przodu oczyszczacza ma za zadanie zatrzymywać duże zanieczyszczenia, jak kurz, sierść czy włosy przed kolejnymi etapami filtracji. Jednak jak wskazuje serwis https://ranking-oczyszczaczy.pl/, filtr wstępny usuwa tylko te zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu, inaczej oczyszczacz zminimalizuje tylko niewielką część włosów czy sierści.
2.Wydajność urządzenia
Podobnie jak przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, wydajność oczyszczacza powietrza przekłada się na skuteczność działania (a więc w tym przypadku filtracji). Najważniejszym parametrem jest tu współczynnik CADR lub przepływu powietrza, wyrażany w m3/h. Informuje on o tym ile powietrza „przejdzie” przez urządzenie w ciągu godziny. Parametr CADR, czyli Clean Air Delivery Rate, oznaczający ilość przefiltrowanego już powietrza, będzie z zasady zawsze nieco niższy (około 70-90% przepływu powietrza). Producenci sprzętu najczęściej podają rekomendowaną powierzchnię. Niestety wartość ta nie jest normalizowana. Dlatego też warto poszukać informacji o współczynniku CADR, który jest bardziej miarodajny. Nie skupiamy się bowiem na powierzchni, lecz na objętości, co pozwala nam lepiej odnieść się do przestrzeni, którą chcemy oczyścić.
Jak dobrać oczyszczacz do swoich potrzeb?
Przede wszystkim zacząć od zdefiniowania powierzchni, a najlepiej kubatury do oczyszczenia. Następnie skonfrontować to ze współczynnikami CADR wybranych modeli. W podjęciu decyzji pomocne okazać się poniższe zestawienie.
Polecany współczynnik CADR dla określonych powierzchni (przy uśrednionej wysokości pomieszczenia – 2,5m)
3. Tryb pracy
Projektując swoje urządzenia, producenci starają się jak najlepiej dopasować je do potrzeb użytkowników. Dlatego też oferowane oczyszczacze powietrza wyposażone są z reguły w kilka trybów pracy, odpowiadających za prędkość z jaką urządzenie zasysa powietrze. Najważniejszym z nich jest jednak tryb automatyczny, który dobrze skonfigurowany sam zdecyduje o intensywności pracy sprzętu, nie zaprzątając użytkownikowi głowy ustawieniami. Dlatego też tryb automatyczny mówi wiele o jakości danego urządzenia. Oprócz “auto”, są jeszcze tryby intensywne przeznaczone są do szybkiego oczyszczenia pomieszczenia, generując jednak przy tym wyższy poziom hałasu. Wolniejsze tryby, takie jak nocny czy silent, idealnie sprawdzą się w nocy, mając jednak niższy współczynnik CADR.
4. Głośność oczyszczaczy powietrza
Kolejny istotny aspekt wpływający znacznie na wygodę użytkowania. Każdy z modeli oczyszczaczy powietrza ma swój własny zakres głośności, zależny od trybu pracy, w jakim wykorzystujemy urządzenie. Z reguły zakres ten wynosi od kilkunastu do 60-70 dB Najciszej oczyszczacz pracować będzie, gdy powietrze w pomieszczeniu jest czyste. Im więcej zanieczyszczeń, tym głośniejszej pracy możemy się spodziewać.
5. Cena
Ostatnim z czynników, choć nie mniej ważnym od pozostałych, jest cena. Kupując oczyszczacz powinniśmy tak naprawdę ustalić 2 budżety: jeden na zakup urządzenia i drugi na jego eksploatację. W zależności od oferowanych funkcji, trybów pracy, użytych filtrów i renomy producenta, cena poszczególnych modeli może się różnić. Oczyszczacze powietrza mogą kosztować zarówno 300, jak i 5000 zł. Do kosztów eksploatacji zaliczamy koszt okresowej wymiany filtrów, którą przeprowadzamy co kilka miesięcy lub lat. Komplet filtrów kosztuje od 90 do nawet 1500 zł w zależności od pojemności filtra, a więc okresu jego użyteczności. Ważną sprawą jest też pobór prądu, który może się róznić się w różnych modelach. Z reguły jest to jednak około kilkudziesięciu watów.