Zmiana klimatu a psychika

Jak zmiana klimatu wpływa na nasze zdrowie? Nie uwierzycie!

Rozkojarzenie, stres, depresja – jak twierdzą naukowcy, to mogą być skutki zmieniającej się pogody. Według najnowszych badań istnieje współzależność między naszym zdrowiem psychicznym a globalną zmianą klimatu. Jak to możliwe? Co wspólnego ma jedno z drugim?

Z raportu „“Mental Health and our Changing Climate” (zdrowie psychiczne i nasz zmieniający się klimat) wynika, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie nie tylko na temperaturę powietrza, uprawy czy różnego rodzaju kataklizmy. Zmiana klimatu oddziałuje również na naszą psychikę. 

Katastrofy, a samobójstwo 

Według raportu National Geographic, w 2014 roku na naszej kuli ziemskiej miało miejsce 14 ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Między innymi huragan na Hawajach, ulewne deszcze we Francji i Nowej Zelandii czy susza w Afryce Wschodniej. Ich skutkami była śmierć wielu osób. Ludzie po przeżyciu takich kataklizmów, stracie bliskich, majątku czy nawet własnych obrażeń, są narażeni na długotrwały uraz psychiczny. Po huraganie z 2005 roku, 1 na 6 osób, które przeżyły, miała zaburzenia stresu pourazowego. Ponad połowa miała depresję, myśli samobójcze, wahania nastroju i stany lękowe. Większość katastrof ekologicznych spowodowanych jest działalnością człowieka, która wpływa na zmianę klimatu. 

Gorąca pogoda, a agresja

Badania pokazują, że wzrost przestępstw notuje się wraz ze wzrostem temperatur powietrza. W związku z tym, gorąco wpływa na agresję wśród ludzi. „Niepokój” związany z upałem może przytłoczyć, szczególnie ludzi, którzy już wcześniej mieli jakieś problemy z psychiką. 

Przeprowadzka, a utrata tożsamości

Ze względu na topnienie lodowców, podniesienie stanu wód czy wysuszenie ziem, niektóre obszary nie będą nadawać się do zamieszkania. Ludzie będą musieli przesiedlić się w poszukiwaniu dogodniejszych warunków życia. Zmiana miejsca wegetacji może doprowadzić do stanu poczucia spustoszenia i utraty.  Każdy z nas odczuwa potrzebę przynależności, a ta związana z „domem” jest najsilniejsza. Łączy się z poczuciem bezpieczeństwa, stabilności i tożsamości. Ponoć to uczucie wiąże się także z większym zadowoleniem z życia, szczęściem i optymizmem. Ludzie, którzy zmuszeni są do opuszczenia swoich rodzinnych stron tracą pewne więzi społeczne i czują się bardziej zagrożeni, co również wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Źródło: huffingtonpost.com
fot. Instagram @greenlandpioneer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ