Jan Paweł II

Szkalują papieża w internecie – kim są?

„Beka z papieża” to popularny sposób na trolling wśród nastolatków. Weszliśmy do grupy na facebooku i sprawdziliśmy kim są owi śmieszkowie.

Grupa, o nawiązującej do znanego w internecie cytatu Jana Pawła II – Jak Pan Jezus powiedział, skupia głównie młode osoby oraz tzw. troll konta. Aktywność w niej polega na wrzucaniu i lakowaniu obrazoburczych zdjęć. Kim jednak są członkowie grupy – młodymi  marzycielami, którzy domagają się absolutnej wolności słowa, czy tylko znudzoną gimbazą, która z szokowania uczyniła sposób na „zabłyśnięcie” w social mediach?

Jan Paweł II

Zacznijmy jednak od początku – do grupy należy już ponad 1300 osób. Czas spędzają na wrzucaniu „hardcorowych” memów z papieżem. Nawet w rocznicę śmierci Jana Pawła II ukazała się grafika z przeróbką papieża na… znanego z serialu „Świat według Kiepskich” Mariana Paździocha. Papież jest w memach przedstawiany jako spiritus movens wszelkiego zła: wojen, pedofilii czy… porwań przez kosmitów. Część z „zabawnych” memów publikujemy, jednak większość się nie nadaje, ze względu na obrazoburczy charakter. 

Jan Paweł II

Skąd jednak moda na „szkalowanie papieża”? Przystępując do materiału przeświadczenie było dość oczywiste – to młodzieżowy bunt przeciwko autorytetom i poprawności politycznej w Polsce. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. Wysłałem dość proste pytanie do 10 członków grupy: „Dzień dobry, jestem dziennikarzem. Zbieram materiały do artykułu o grupach w których pojawiają się grafiki z podobizną papieża Jana Pawła drugiego, mam w związku z tym pytanie – jaki jest cel tworzenia i propagowania podobnych grafik?”

Jan Paweł II

Odpowiedzi dostałem zaledwie dwie, mimo kilku dni oczekiwania. Pierwsza, krótka: „Jan Pawlacz drugi” (pisownia oryginalna). Druga nieco konkretniejsza: „Witam to po prostu beka internetowa nie mam nic do papieza. (pisownia oryginalna). Grupa wydaje się dość hermetyczna i stąd zapewne niechęć do współpracy. 

Jan Paweł II

Cóż, ciężko wysnuć jakikolwiek wniosek na podstawie dwóch zaledwie wypowiedzi, ale komentarze w grupie również sugerują zwyczajny nihilizm bawiących się memami użytkowników Facebooka. Nie robią tego by domagać się wolności słowa, lecz chodzi o nimb świętości wokół postaci Jana Pawła II i możliwości zażartowania. Bez konkretnej ideologii. Kim są jednak owi „śmieszkowie”? Przeanalizowałem facebookowe stopki informacyjne kilkudziesięciu z nich – niektórzy to trollkonta jak np. znany z filmu miś Ryszard Ochódzki, ale jednak większość użytkowników wygląda całkiem realnie. Kilkuset nierzadko znajomych i… szkoła do ukończenia. 

Jan Paweł II

W szkalowanie papieża „bawią się” bowiem głównie uczniowie. Znajdziemy m.in. Adama – ucznia II LO w Wągrowcu, Krzysztofa z ZSŁ w Grodzisku Mazowieckim, czy studenta Konrada z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pozornie nic ich nie łączy, poza poczuciem humoru, które opiera się na chamskich przeróbkach zdjęć Jana Pawła II. Powody? Wydaje się, że brak, ot młodzieńcza zabawa w wulgarny i obrazoburczy humor. Gorzej tylko, gdy po latach memy odnajdą potencjalni pracodawcy młodych „śmieszków”.  Wtedy to im nie będzie do śmiechu. 

Jan Paweł II

10 KOMENTARZY

  1. no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi

  2. Mogą sobie obrazac tych co na to zasluzyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobe i tak wyjątkową i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że go możesz wyśmiać bo tak ci się podoba

    • Ha ha ha hah Młody bunt! Panie redaktorze bzdura ! To jest sygnał o zdebilowaceniu społeczeństwa, za naszych czasów ludzie mieli więcej szacunku , kultury. Pan myślę że też w tych kręgach się wychowywał. A dziś ? Pełno pseudo „artystów” , pożal się boże youtuberów, którzy głownie chamstwem, debilowatością imponują młodzieży. Kto głupszy i bardziej chamski , jest na topie. Podsumowując , ludzkość stacza się w dół, wraz z kulturą IQ też spada…. wracamy na drzewa lub do jaskiń! Cała ta „amerykańska” cudowna wolność i durnota którą nam z zachodu pokazują, przesiąka społeczeństwo, które już rozumu swojego nie ma niestety:( Szkoda że nasze dzieci będą musiały żyć w takich czasach! Może kiedyś się obudzą, byle nie było za późno!
      Powinniśmy walczyć z tego rodzaju plagą chamstwa, … no ale cóż patrząc z drugiej strony te biedna, zbuntowana młodzież może pokazać poza własną głupotą , nic innego nie potrafi! Oczywiście nie mówię o całej młodzieży bo trafiają się ludzie rozsądni, kulturalni z którymi można sensownie porozmawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ