Zdrowe życie zawsze w modzie
Zdrowe odżywianie i dbanie o sylwetkę jest w obecnych czasach w modzie. Obsesyjna dieta może jednak wyrządzić dużo szkody naszemu organizmowi.
Dbanie o sylwetkę jeszcze nigdy nie było takie modne. Ludzie wieczorami, zamiast siedzieć przed telewizorem z paczką chipsów biegną na siłownię, żeby wyładować stres, odbębnić trening lub zwyczajnie cieszyć się endorfinami, które wypełnią ich ciało po ciężkich ćwiczeniach. Ktoś może się oburzyć o nagły zachwyt sportem i jest w tym trochę racji. Świat podzielił się na osoby, które mają swoje zdrowie i wygląd w nosie, poddają się konsumpcyjnemu życiu oraz na osoby, które wybrały drogę zdrowia, bycia fit i skrupulatnie uważają na to co jedzą. Oczywiście w każdej grupie są osoby, które mniej lub bardziej odbiegają od normy. Jedni odmówią sobie podjadania przekąsek a inni pozwolą sobie raz na jakiś czas na jakąś słodycz. Gorzej, jeśli ktoś objada się do granic możliwości lub obsesyjnie zaczyna liczyć kalorie, skrupulatnie dobiera składniki posiłków i maniakalnie wybiera tylko zdrową żywność, bez względu na cenę jaką musi za nią zapłacić.
Choroba rozwija się powoli, zaczynając od jednej diety do drugiej. Chcąc zrzucić kilka kilogramów, eksperymentujemy ze swoim ciałem, ucząc się go. Z czasem posiadamy już sporą wiedzę na temat diety i treningów, co akurat złe nie jest. Rodzina i bliskie osoby są dumne z rezultatu naszej diety, nie myśląc o konsekwencjach. Kiedy koło zaczyna się zamykać i okazuje się, że żyjemy tylko zdrowym stylem życia, można zacząć się martwić. To już ortoreksja. Osoba chora wie dokładnie co ile ma kalorii, jaki skład i niekorzystnie działa na organizm. Nie istnieją dla niej takie słowa jak: „grzeszki”, „ten jeden raz” albo „jutro sobie to odbiję”. Taka osoba nie skusi się na pszenne pieczywo, kawałek mlecznej czekolady czy broń Boże hamburgera. Osoby chore na ortoreksję mają wyznaczony jeden cel, ich priorytetem jest szczupła sylwetka i wzorowy tryb życia. Kiedy chory przypadkiem zje coś zakazanego towarzyszy mu silne poczucie winy.
Ortoretycy wykluczają stopniowo ze swojego jadłospisu jedzenie. Początkowo są to przetworzone produkty, słodycze, rzeczy, których nie powinny jeść osoby będące na diecie. Następnie osoby te rezygnują z kolejnych produktów: mięsa, cukrów, tłuszczy, analizują dokładnie etykiety pod względem zawartości utrwalaczy, spulchniaczy
Choroba najczęściej występuje u osób, które chcą być perfekcjonistami w każdej dziedzinie życia i zatracają się w tym. Presja otoczenia, obowiązki, szybkie życie – to one w głównej mierze są odpowiedzialne za nasze działania. Ortoreksja jest określana przez lekarzy i dietetyków jako choroba, psychiczne zaburzenie odżywiania. Podobnie jak przy anoreksji i bulimii osoby chore wymagają kontaktu ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Jest to choroba psychiczna, która wymaga długotrwałej opieki specjalisty i pozostaje w psychice prawdopodobnie na zawsze. Dlatego najlepiej pamiętać, że w niczym nie powinno się przesadzać, nawet w zdrowym odżywianiu.i konserwantów. Uboga w składniki odżywcze dieta początkowo powoduje zawroty, bóle głowy i żołątka. Mogą wystąpić zaburzenia w koncentracji i zapamiętywaniu, a z powodu niewystarczającej ilości żelaza i cynku obniża się odporność i może wystąpić anemia.
Marta Adamczyk