Hip-hop przyszłości?
Czy patrząc na aktualne trendy da się przewidzieć, jak będzie wyglądał hip-hop w 2020 roku?
Rap to stosunkowo młody gatunek muzyczny, w związku z czym, nieustannie się kształtuje i zmienia, przez co, co chwilę mamy do czynienia z nowymi brzmieniami, stylami, graczami i subgatunkami. Warto także zaznaczyć, że istotnym trendem jest także fakt łączenia się gatunków – teraz hip-hop przenika się z innymi muzycznymi stylami, które nieustannie na siebie wpływają. Rap przestał być zamkniętym obszarem – przekracza granice i przełamuje swoje dotychczasowe bariery. Dlatego w hip-hopie znajdziemy coraz więcej muzyki elektronicznej, czasem klasycznej, a nawet rocka, czy bluesa. Rap stał się eklektyczny. Jaki będzie za kilka lat?
- Rosnąca popularność hip-hopu:
Na pewno jeszcze bardziej popularny, niż dzisiaj. Jego popularność stale rośnie. W roku 2017 rap oraz R&B ,w zestawieniu najpopularniejszych gatunków, w Stanach Zjednoczonych, prześcignęły rock. Stało się to możliwe ze względu na serwisy streamingowe – to właśnie dzięki nim nieustannie przybywa użytkowników. Już niedługo prawdopodobnie to właśnie rap będzie gatunkiem, dysponującym największą siłą przebicia. Już dziś coraz więcej rapowych numerów pojawia się w listach przebojów – i to na pierwszych miejscach.
- Hip-hop w kulturze:
Hip-hop zaczął przenikać do kultury popularnej. Znajdziemy go, w naszych ulubionych programach telewizyjnych, serialach, czy filmach. Kawałki Kanye’go Westa, Drake’a, czy Kendricka Lamara, są znane już nie tylko dla fanów hip-hopu . Co świadczy o tym, że hip-hop, jest coraz bardziej obecny w społecznej świadomości.
- Hip-hop w dobie internetu:
Żyjemy w czasach, gdzie tradycyjne nośniki muzyki, nieco straciły na znaczeniu. Ludzie posiadający płyty albo winyle, to zazwyczaj kolekcjonerzy. Wszystko przez serwisy streamingowe, i erę Datpiff craze – raperzy sami dzielą się z nami swoimi materiałami – i do tego zupełnie darmowo. Przez internet, na znaczeniu zyskały serwisy, jak YouTube, Tidal czy Spotify. Hip-hop będzie coraz bardziej dostępny i powszechny.
- Media społecznościowe a hip-hop:
Sposób w jaki zdobywa się fanów również uległ zmianie – kiedyś działo się to za pośrednictwem płyt winylowych, gazet, następnie koncertów. Dzisiaj? Pomocne w tym stały się media społecznościowe – począwszy od Facebooka, przez Instagram, aż po TikTok. Już dziś te media odgrywają znaczącą rolę dla pl hip-hopu – jeszcze większą będą odgrywać w przyszłości. Co tu dużo mówić – ten, kto chce zdobyć dużą liczbę fanów, powinien najpierw potrafić skutecznie zarządzać swoimi kanałami social media – być swoim managerem, jak i specjalistą do spraw social media i PR.
- Dziewczyny wkraczają do akcji:
Topos seksistowskiego rapu – twerkujących dziewczyn, na które wylewa się szampana, ewentualnie w które rzuca się dolarami, wciąż istnieje – istniał zresztą od samego początku istnienia gatunku. Jednak tendencje nieco się zmieniają – środowisko przestaje być ograniczone, i zamknięte na kobiety-muzyczny content nieco uległ zmienia. Świat hip-hopu otworzył się dla środowiska LGBTQ, jak i nawijające dziewczyny. Z roku na rok, na hip-hopowej scenie jest coraz więcej raperek, które skutecznie zaznaczają swoją pozycję. Przemysł ten stał się bardziej kobiecy – Princess Nokia, City Girls, czy Cardi B – te dziewczyny pozjadały w ekspresowym tempie. Jakie kobiece twarze zobaczymy w następnych latach? Wyrażanie swojej tożsamości, i liberalizacja, poprzez hip-hop jest satysfakcjonującym i zadowalającym trendem, który będzie postępować. Stop dyskryminacji.
Na co więc mamy się nastawiać w przyszłości? Na pewno na międzygatunkową mieszankę, śpiewany refreny, gitarowe i elektroniczne beaty, monorecytację i oddanie głosu kobietom.
To duży progress i dobre perspektywy. Czekamy z niecierpliwością na to co przyniesie przyszłość!
Zobacz także: