Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki – część druga

Do świąt został niecały miesiąc. To oznacza, że najwyższy czas poczuć ich atmosferę i wejść w świąteczny klimat. Dlatego wybraliśmy dla Was kilka propozycji wydawniczych. Wśród nich opowiadania kryminalne, komedie romantyczne, literatura obyczajowa, a nawet reportaż. Co czytać w grudniu, jeśli nie świąteczne książki?

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Pixabay

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki – część druga

Zdążyliśmy już Wam przedstawić kilka propozycji świątecznych lektur – znajdziecie je w tym tekście. Ponieważ jednak w tym roku nastąpił prawdziwy wysyp literatury zimowo-świątecznej, przedstawiamy kolejne ciekawe tytuły.

Bądź moim światłem – Agata Przybyłek

Wydawnictwo Czwarta Strona

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo Czwarta Strona

Agata Przybyłek, choć debiutowała stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku, ma już w swoim dorobku ponad dwadzieścia książek. Autorka obraca się w klimatach powieści obyczajowych, a jej książki czytają kobiety w całym kraju. Ma rzeszę oddanych fanek, którą można zaobserwować w social media. Młoda autorka (ma zaledwie 25 lat) mieszka w Szczecinie. 

Gdy Magda wraca do mieszkania w pewien listopadowy wieczór, miasto niespodziewanie pogrąża się w mroku. Dziewczyna ma wyjątkowego pecha – nie dość, że w całej dzielnicy nie ma prądu, to jeszcze rozładował jej się telefon. Na szczęście przechodzący akurat z latarką mężczyzna oferuje jej pomoc. Rozmowa i wspólny spacer sprawiają, że między dwojgiem nieznajomych rodzi się nić porozumienia.

W domu na Magdę czeka mąż, z którym od lat kobieta dzieli los – przysięgali przecież, że to na dobre i na złe. Wydaje się jednak, że łączące ich uczucie dawno wygasło. Czy aby na pewno? Ponowne spotkanie z poznanym tamtego pechowego wieczoru mężczyzną sprawia, że Magda ma coraz więcej dylematów. Co wybierze, lojalność czy własne szczęście?

„Bądź moim światłem” to niezwykle dojrzała i przejmująca opowieść o wyborach z gatunku tych najtrudniejszych.

Zabójcze święta – zbiór opowiadań

Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Propozycja dla tych, którzy nie mają czasu na czytanie kilkuset stron lub po prostu lubią krótkie formy. „Zabójcze święta” to zbiór opowiadań dziesięciu polskich autorów. Znajdziemy tu takie nazwiska jak: Paulina Świst, Adrian Bednarek, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Jacek Ostrowski, Grzegorz Kapla, Artur Urbanowicz, Joanna Jodełka, Alek Rogoziński i K.N.Haner. Jeśli nie znacie twórczości tych autorów, opowiadania to również świetny sposób na weryfikację ich stylu pisania. W ten sposób możecie ocenić, czy warto sięgać po ich pełnowymiarową twórczość.

Byłeś w tym roku grzeczny czy nie? Los i tak cię dopadnie!

Gdy pojawia się pierwsza gwiazdka na niebie, w kuchni czuć zapach przygotowanych potraw, a za oknem spadają leniwie płatki białego śniegu… zło czai się na każdym kroku. Gdy wszyscy siadają do stołu, gdzieś w oddali słychać głośny krzyk. Dźwięk łamanego opłatka zagłusza pękanie kości. Czy na pewno w tym roku czekasz na spóźnionego wędrowca?

10 polskich pisarzy opowie ci świąteczne historie, po których już nic nigdy nie będzie takie samo. Groza, kryminał, seks, sensacja i horror. To wszystko doprawione szczyptą poczucia humoru, gęstą kroplą morderczej żądzy, garścią krwawych opowieści i odrobiną psychopatycznego nastroju.

Świąteczny dyżur – Adam Kay

Wydawnictwo Insignis

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo Insignis

Po sukcesie książki „Będzie bolało”, w której były stażysta, Adam Kay, umieścił spisywane po kryjomu sytuacje z korytarzy szpitala, czas na historie związane ze świątecznym dużurem. Historie Adama Kay’a często są dość makabryczne, choć opisane z dużym poczuciem humoru i doprawione garścią sarkazmu. Warto przeczytać i przekonać się, że nie tylko polska służba zdrowia wygląda… komicznie.

Idą święta, gęsi przybierają na wadze, ale prawie półtora miliona lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych przez NHS będzie musiało stawić się w pracy także w Boże Narodzenie. W tej książce (doskonałym prezencie dla wszystkich, którym zdarzyło się przekroczyć próg szpitala) Adam Kay wraca do swoich dzienników i dzieli się z czytelnikami komicznymi, a czasem poruszającymi historiami, które rozegrały się za błękitną kotarą w okresie świąt.

Świąteczny dyżur jest listem miłosnym do wszystkich tych, którzy spędzają ten najpiękniejszy czas w roku na pierwszej linii frontu publicznej służby zdrowia, wyciągając zaklinowane bobasy i bombki z różnych otworów ciała pacjentek.

Zabawne, wzruszające i wciągające opowieści z życia młodego lekarza, które rozgrywają się w najtrudniejszym dla personelu medycznego okresie w roku.Dzięki tym dwudziestu pięciu świątecznym studiom przypadku – intrygującym, szokującym, niezwykłym – brytyjska opinia publiczna będzie mogła w końcudocenić niezauważane zazwyczaj poświęcenie herosów z NHS.

Imbirowa miłość – Inka Jabłońska

Wydawnictwo Mando

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo Mando

Kolejny debiut wśród naszych propozycji. Okładka powieści głosi, że mamy do czynienia z komedią romantyczną, można więc spodziewać się lekkiej i przyjemnej lektury, która pozwoli na moment oderwać się od grudniowego szaleństwa.

Siostrom Dębińskim sypią się na głowę same katastrofy. Roksi zostaje uśmiercona w serialu, w którym gra główną rolę, i nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Lucy wciąż przeżywa zerwane zaręczyny i próbuje się spełnić, nadzorując remont odziedziczonego dworku. Kłopot w tym, że budynek jest w kompletnej rozsypce, a Lucy nie ma wolnej ręki, bo współwłaścicielką dworku jest jej siostra, z którą nigdy w niczym się nie zgadza.

Kiedy Roksi pakuje w grudniu walizki i decyduje się odwiedzić Lucy, mimo mrozu robi się naprawdę gorąco… Sprawy nie ułatwia pojawienie się dwóch intrygujących mężczyzn, których obecność już na pierwszy rzut oka wróży kłopoty. Dziewczynom pozostaje liczyć na cud lub imbirową nalewkę według przepisu ekscentrycznej ciotki Matyldy. A właśnie zbliżają się święta…

Szczęście z piernika – Tomasz Betcher

Wydawnictwo W.A.B.

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Tomasz Betcher to „rodzynek” w naszym zestawieniu. Jedyny mężczyzna piszący w gatunku literatury obyczajowej. Debiutował w lutym tego roku powieścią „Tam, gdzie jesteś”, o której Janusz Leon Wiśniewski pisze, że to „Poruszająca książka, o której myśli się długo po przeczytaniu”.

Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalina to dziewczyna z charakterem, która o piernikach wie wszystko. Rafał próbuje na nowo odnaleźć się w rzeczywistości, za którą przestał nadążać, a wchodząca w dorosłość Oliwia ma nadzieję na lepszą przyszłość. Klimatyczna piernikarnia i jeden z najbardziej tradycyjnych polskich przysmaków – piernik – narobią niezłego zamieszania w życiu bohaterów. Zasypane śniegiem miasto, poruszające serca dźwięki gitary i pachnąca piernikami kawiarnia – czy to dobry przepis, aby zakochać się w Toruniu?

Zanim cię zapomnę – Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska

Wydawnictwo W.A.B.

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część druga
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Autorki od samego początku piszą razem. Na swoim koncie mają już trzy powieści. W tym już jedną w klimatach świątecznych – „Dwanaście życzeń”. Literatura obyczajowa ze świętami w tle to zawsze dobry pomysł – można się oderwać od garów i zakupów i przypomnieć sobie, że święta to coś więcej, niż tylko obowiązki.

Roma Świderska to wielka gwiazda polskiego filmu i teatru. A przynajmniej kiedyś nią była. Przygasłą popularność próbuje ratować mało prestiżowymi fuchami. W tym roku ma być główną atrakcją corocznego bożonarodzeniowego balu charytatywnego w Łebie. A ponieważ jej zakręcona menadżerka myli daty i warunki umowy, Roma zjawia się w opustoszałym zimą miasteczku już 22 grudnia. Niestety nie może się już wydostać, bo na morzu szaleje sztorm, a na lądzie zamieć stulecia i służby ratownicze odradzają wychodzenie z domu. W dodatku zamiast do ekskluzywnego hotelu Roma trafia do pensjonatu Villa Bryza. Villę Bryza prowadzi dobiegająca czterdziestki Sonia. Sonia kocha swoje miasteczko, zwłaszcza poza sezonem, kiedy wreszcie opuści je stonka, jak czule nazywa turystów.

„Zanim cię zapomnę” to bardzo prawdziwa, pełna cierpkiego humoru powieść, która sprawi, że zapomnicie o całym świecie.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienia książek świątecznych przypadły Wam do gustu i że znaleźliście wśród nich coś dla siebie. Ponieważ są to nowości wydawnicze, każda z tych pozycji nada się również na prezent.

Źródła: opisy pochodzą od Wydawców, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ