MŁODZIEŻ ZŁOŻYŁA HOŁD POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM. ZOBACZCIE NIEZWYKŁY TELEDYSK

Na 100-lecie odzyskania niepodległości, Polska dostała wiele rożnych pięknych prezentów od zaprzyjaźnionych narodów. Jednak szczególny nadszedł dopiero teraz. Zespół Pieśni i Tańca Wilenka przygotowała teledysk „Orzeł Biały” poświęcony 11-letniemu Wojtusiowi Zalewskiemu, który poległ w Powstaniu Warszawskim.

Jak pisze Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojciech Zalewski był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia”.

W oddziale służył od pierwszych chwil walki. Wzbudził podziw wśród starszych żołnierzy, gdy 2 sierpnia 1944 r. przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego. Po trzech godzinach obserwacji powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wrogich oddziałów. 15 sierpnia, sobie tylko znanymi przejściami, wyprowadził z okrążenia pluton st. sierż. „Grzesia”. Za tę akcję miał zostać podany przez dowódcę batalionu kpt. „Lecha Grzybowskiego” do odznaczenia Krzyżem Walecznych, którym prawdopodobnie nie został wyróżniony.

Poległ w rejonie koszar policji na ul. Ciepłej, gdy biegł z meldunkiem od st. sierż. „Grzesia”. Pod ogniem niemieckim jego ciało zostało wyciągnięte przez towarzyszy broni – scena ta została uwieczniona przez filmowców z ekipy BIP KG AK. Powstańczy pogrzeb „Orła Białego” odbył się na podwórzu domu przy ul. Ceglanej 3.

W teledysku wystąpili wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”. Zespól został uhonorowany medalem „Zasłużony dla kultury polskiej” za propagowanie kultury polskiej wśród młodzieży.

źródło: warszawawpigulce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ