Dolegliwości kobiece

hormony lewa.sporteuroHormony, które sterują cyklem miesiączkowym wpływają także na przebieg ciąży. Znane są wszystkim kobietom bóle jakie towarzyszą podczas miesiączki oraz pewnej części z was, które wiedzą już jak wpływa ona na przebieg ciąży. Zamiast łykania tabletek przeciwbólowych możemy poradzić sobie z uśmierzeniem bólu w sposób naturalny.

Preparaty zawierające niepokalanek pospolity regulują gospodarkę hormonalną i w ten sposób mogą łagodzić dolegliwości przedmiesiączkowe, takie jak ucisk w piersiach i swędzenie skóry. Mogą również zmniejszać nasilone krwawienia.

Kojąco i rozkurczowo działają kąpiele stóp, nasiadówki oraz kąpiele ciała. Należy dodać do wody melisę lub lawendę kąpiel zadziała relaksująco. Rumianek i krwawnik przeciwdziałają silnym krwawieniom. Nie należy stosować tymianku ani pruszu siana, ponieważ nasilają one krwawienie.

Na bóle i skurcze pomagają masaże: delikatnie masujemy podbrzusze i plecy olejkiem z dziurawca, wiesiołka lub lawendy.

Herbatka z ziela tasznika (do kupienia w sklepie zielarskim)  pomaga przy zbyt bolesnej menstruacji.

Herbatka z jasnoty łagodzi silne krwawienia i skurcze podobnie jak herbatka z korzenia waleriany, rumianku i mięty pieprzowej, wymieszanych w równych częściach.

Natomiast przy nieregularnych i bolesnych krwawieniach zaleca się herbatkę z ruty i krwawnika, wymieszanych w równych częściach.

Jeżeli podczas ciąży narzekamy na poranne nudności można temu zaradzić w prosty sposób: przed pójściem spać przygotowujemy paczkę herbatników lub sucharków i rano, bezpośrednio po przebudzeniu, chrupiemy kilka z nich. Dopiero wtedy wstajemy i spokojnie jemy śniadanie, popijając przy tym herbatkę z mięty pieprzowej.

Ciepły okład z olejkiem lawendowym złagodzi ucisk w piersiach.

Bóle miednicy ustępują w trakcie pływania lub po delikatnych masażach pleców.

Natomiast na skurcze łydek pomaga magnez, który zawarty jest m.in. w produktach pełnoziarnistych i suszonych owocach.

Najbardziej polecaną przez ekspertów dla kobiet w czasie ciąży jest herbatka z imbiru, która zapobiega nudnościom, natomiast eksperci przypominają także, że w trakcie miesiączki przeciwskazane są ciepłe kąpiele i okłady.

Zamiast sięgać po następny proszek spróbujmy przy kolejnej miesiączce poradzić sobie z bólem w sposób zdrowy i naturalny, ponieważ bez chemii możemy się obejść.

Urszula Rudzińska, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ