Dieta bezmleczna

Dieta bezmleczna powinna być stosowana u osób ze stwierdzoną alergią na białka mleka. Zapobiega występowaniu reakcji alergicznych i przeznaczona jest nie tylko dla dorosłych, ale również dla małych dzieci. Sprawdź, które produkty są dozwolone w tej diecie, a które kategorycznie zabronione.

 

blogs.utas.edu.au

Których produktów nie można spożywać w diecie bezmlecznej?

Głównymi założeniami diety bezmlecznej jest tymczasowe lub stałe wyeliminowanie z jadłospisu mleka i jego przetworów, takich jak twarogi, maślanki, kefiry, jogurty, serwatka, śmietana i sery. Wykluczone są także produkty, które zawierają kazeinę, laktoalbuminę i laktoglobulinę. Białka mleka mogą być ukryte w wielu innych produktach, dlatego warto czytać etykiety produktów spożywczych. Należą do nich niektóre słodycze, np. czekolada mleczna, cukierki toffi, krówki, batony, ciastka, lody oraz kremy. Źródłem białek mleka mogą być również produkty mięsne, takie jak pasztety, kiełbasy oraz parówki. Mogą one występować w pieczywie, a nawet w niektórych sztucznych słodzikach.

Które produkty uznawane są za dozwolone w diecie bezmlecznej?

Stosowanie diety bezmlecznej nie oznacza, że nie będzie ona zdrowa i urozmaicona. Osoby, które z niej korzystają, mogą spożywać pieczywo francuskie i bagietki. Za bezpieczne uważane są także kasze, zwłaszcza spożywane na sucho. Dozwolone są owoce, sorbety, ciasta i ciastka bezmleczne, kisiele owocowe, galaretki, dżemy, miód, cukierki bezmleczne (landrynki, dropsy) oraz domowe budynie ze skrobi ziemniaczanej. Skutków ubocznych nie spowoduje również obecność w codziennym jadłospisie jaj, mięsa, ryb oraz ziemniaków. Można jeść wszystkie warzywa i owoce. Z grupy tłuszczów dozwolone są masła roślinne bezmleczne i bez dodatków, margaryny bezmleczne, majonezy, oleje roślinne oraz sztuczne śmietanki do kawy.

Jak zapobiec niedoborom wapnia?

Dieta bezmleczna może narażać na niedobory wapnia w diecie. Źródłem tego pierwiastka jest nie tylko mleko i produkty mleczne. Występuje on również w kaszach (gryczana, jaglana), roślinach strączkowych (fasola, soja, soczewica, groch), burakach, boćwinie i szpinaku. Wapń zawarty jest ponadto w rybach, jajach i orzechach włoskich.

Paulina Rożej                                    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ