Jesteś jabłkiem czy gruszką? – typy otyłości

Brak upragnionej sylwetki nie jest jedynym problemem dotyczącym otyłości. Istotniejszy jest fakt licznych chorób, które jej towarzyszą. Sprawdź, do którego typu otyłości należysz i co możesz zrobić, żeby to zmienić.

www.journeytothegoal.com

Otyłość typu gruszka

Otyłość pośladkowo-udowa to typ otyłości spotykany najczęściej u kobiet, znany powszechnie pod nazwą otyłości typu gruszka. Otyłość ta cechuje się nadmiarem tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała, a zatem na udach, biodrach i pośladkach. Kobiety, u których występuje ten typ otyłości, mają sylwetkę odznaczającą się niemałą pupą, niezbyt długimi nogami, „mocnymi” łydkami, pełnymi udami, a zwłaszcza zaokrąglonymi i szerokimi biodrami. Budowa górnej części ciała u gruszek, jest natomiast dość szczupła i drobna. Biust jest raczej niewielki, a brzuch płaski.

Co możesz zrobić?

W jadłospisie osób z tym typem otyłości powinny dominować produkty o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli zależy Ci na zwalczaniu otyłości, spożywaj jak najwięcej surowych lub gotowanych na parze warzyw, kasz i drobiu. Niemile widziane w Twojej diecie powinny natomiast być makarony, białe pieczywo, banany, słodycze, alkohol i gotowana marchewka lub ziemniaki. Jeśli już decydujesz się na makaron, gotuj go al dente. Marchewkę lub inne warzywa o wysokim indeksie glikemicznym, które nie wymagają gotowania, jedz w surowej postaci. W ten sposób zarówno warzywa, jak i makaron nie będą powodowały aż tak gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Wybierając produkty o niskim lub odrzucając produkty o wysokim indeksie, możesz korzystać z tabeli indeksów glikemicznych Montignaca, która znacznie ułatwi Ci wybór. Dla „gruszek” wskazane jest także wykonywanie ćwiczeń, mających na celu wyrównanie dysproporcji pomiędzy dolną i górną partią ciała. Dolną część ciała poddawaj treningom aerobowym, a zatem dużo spaceruj i rób częste wycieczki rowerowe.

Otyłość typu jabłko

Otyłość tego typu częściej występuje u mężczyzn, ale niezdrowy tryb życia sprawia, że ten problem dotyczy coraz większego odsetku kobiet. Najprościej mówiąc, otyłość ta polega na odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i talii. Predyspozycje do sylwetki tego typu są znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż w przypadku otyłości pośladkowo-udowej. U sylwetek typu gruszka może pojawić się problem żylaków podudzi bądź schorzeń dróg żółciowych. Natomiast otyłości brzusznej towarzyszy ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz choroby wieńcowej.

Jak walczyć z tym typem otyłości?

W walce z tym typem otyłości pomoże Ci ograniczenie tłuszczów zwierzęcych. Unikaj masła, śmietany, smażonych potraw (zwłaszcza smażonych w głębokim tłuszczu), tłustych wędlin i mięsa. W Twojej diecie powinny się natomiast znaleźć ryby, chudy nabiał, mięso drobiowe oraz warzywa i owoce o dużej zawartości błonnika. Błonnik możesz sobie również dostarczyć poprzez regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych. Pamiętaj, że przy takiej ilości błonnika w diecie, powinnaś pić jak najwięcej wody. Jest on bardzo istotny ze względu na zmniejszanie wchłaniania tłuszczów, a szczególnie frakcji „złego” cholesterolu LDL oraz obniżanie poziomu cukru we krwi. Wybieraj produkty działające prozdrowotnie na Twoje serce, np. zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, które występują w oliwie z oliwek lub oleju rzepakowym. Twoje serce wzmocnią także produkty bogate w magnez i potas, czyli powinnaś jeść pomidory oraz pestki dyni i słonecznika. Stosuj także trening tlenowy (cardio), np. marszobieg oraz ćwiczenia modelująco-wzmacniające problematyczne partie.

Nasza rada

Możesz zidentyfikować, do którego typu otyłości należysz, obliczając współczynnik WHR, czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Po zmierzeniu podanych obwodów, podziel pomiar uzyskany dla talii przez pomiar uzyskany dla bioder. Pamiętaj, że kryterium WHR stosowane jest u osób, u których wskaźnik masy ciała BMI, nie mieści się w normie. Jeśli jesteś w ciąży lub Twoje BMI nie przekracza 25, nie wykonuj tego badania, bo wyniki nie będą prawidłowe. Jeżeli Twój WHR jest poniżej 0,85, występuje u Ciebie otyłość typu gruszka. W przypadku panów o otyłości pośladkowo-udowej, świadczą wyniki WHR poniżej 1,0. Większe zmartwienie mają te z nas, których WHR jest równy lub większy niż 0,85, gdyż może to być dowodem na groźniejszą otyłość typu jabłko. Jeżeli chodzi o mężczyzn, możemy mówić o otyłości brzusznej gdy ich WHR jest większy bądź równy 1,0.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, urodaizdrowie.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ