Aerial joga

Aerial joga, czyli joga antygrawitacyjna to nic innego jak unikalne połączenie jogi, akrobatyki, fitnessu, stretchingu i tańca. Jest odpowiedzią na postęp i coraz większą wiedzę z zakresu fizjologii i anatomii człowieka, nie rezygnując przy tym z mądrości i harmonii, które płyną z klasycznej jogi. Dzięki niej wzmocnisz mięśnie brzucha i ramion, uelastycznisz ciało i zrelaksujesz umysł.

funny-pictures.picphotos.net

Autorką nowej odmiany jogi jest akrobatka i tancerka – Michelle Dortignac. Joga antygrawitacyjna zrodziła się z fascynacji jogą, tańcem i akrobatyką. Przez wielu uważana za naturalną ewolucję hatha-jogi, która z kolei jest jedną z gałęzi klasycznej jogi. Osoby, które pochłonął ten rodzaj treningu, podkreślają jego działanie terapeutyczne nie tylko dla ciała, ale również dla umysłu.

Aerial joga polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem materiałowego hamaka (miękkiego trapezu). Rolą tego rekwizytu jest wsparcie masy ciała. Hamak pomaga w odpowiednim rozciąganiu i rozluźnieniu ciała oraz sprawia, że wykonywanie ćwiczeń jest łatwiejsze. Stanowi ponadto podporę dla pozycji odwróconych oraz dzięki nieustannemu poszukiwaniu równowagi w powietrzu wzmacnia mięśnie posturalne. Są to mięśnie, których głównym zadaniem jest utrzymywanie pionowej postawy ciała oraz podtrzymywanie niektórych czynności organizmu, np. oddychania. Zawieszenie ciała kilka centymetrów nad ziemią niweluje napięcie mięśni. Jest całkowicie bezpiecznym treningiem, ponieważ stosowany materiał i sprzęt są przystosowane do tego rodzaju ćwiczeń.

Joga antygrawitacyjna nie wymaga posiadania doświadczenia zarówno akrobatycznego, jak i jogicznego, dlatego doskonale sprawdza się u osób o różnym stopniu zaawansowania. Jest znakomitą formą tzw. slow fitnessu, czyli aktywności odprężającej i rozciągającej mięśnie dla każdej grupy wiekowej. Osoby, które dopiero zaczynają swoja przygodę z zajęciami aerial jogi zdobywają wiedzę na temat prawidłowej postawy ciała. Osoby o dużym stopniu zaawansowania nabierają natomiast większych umiejętności praktycznych, a co za tym idzie zwiększają swoją koordynację ruchową oraz „uczą” się swojego ciała.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ