Trening cardio – co to jest?

Za nami już kilka wiosennych dni. Pewnie dla niektórych to moment przebudzenia, które wywołało przerażenie, że już za dwa i pół miesiąca oficjalnie zostanie ,,otwarty’’ sezon letni i dobrze byłoby poprawić swój wygląd, bo niebawem słońce będzie kusić opalającymi promieniami. Dobrym pomysłem na poprawę formy jest trening cardio.

www.thebikeman.dk 

Trening cardio to trening nazywany tlenowym lub wytrzymałościowym. Jest najbardziej popularny wśród osób, które się odchudzają. To ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, wykonywane przez stosunkowo długi czas. Dzięki takim zestawom można poprawić wytrzymałość organizmu, a także szybko spalić nadmierną tkankę tłuszczową.              

 

Dobre rezultaty wynikające z umiarkowanych ćwiczeń są osiągalne dzięki temu, że te ćwiczenia zmuszają serce do wytężonej pracy, bo konieczna jest większa ilość tlenu w organizmie. Tlen jest transportowany przez krew, a żeby tlenu  było wystarczająco dużo, serce musi ,,wyrzucić’’ do obiegu większą ilość krwi. Dzięki temu zwiększa się wydolność serca i jego praca staje się bardziej efektywna.

 

Serce jest specyficznym rodzajem mięśnia, ale tak jak inne mięśnie potrzebuje odpowiedniej ilości wysiłku, aby prawidłowo funkcjonować. W im lepszej kondycji będzie serce, tym lepsza będzie kondycja organizmu i większe spalanie tkanki tłuszczowej.                                                                

 

Wiele osób, które pragną szybko schudnąć stosuje mordercze treningi. Jest to ogromny błąd. Początkującej osobie jest z pewnością ciężko przejść przez jeden taki trening, a to dlatego, że organizm nie jest przygotowany do intensywnego wysiłku. Jeśli nawet sobie z nim radzi, to może on być wykonywany jedynie przez kilka minut, co nie przyniesie pożądanych rezultatów. Im intensywniejszy wysiłek, tym więcej tlenu potrzebuje organizm. Gdy trening staje się bardziej intensywny w organizmie zachodzą procesy beztlenowe, bo organizm nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej dawki tlenu. Spalanie tkanki tłuszczowej następuje tylko w warunkach tlenowych. Właśnie dlatego trening o umiarkowanej intensywności i odpowiednio długim czasie trwania jest najlepszą opcją dla osób pragnących stracić na wadze. Ze względu na te wszystkie czynniki warto poświęcić więcej czasu na trening. Dla osób, które marzą o smukłej sylwetce najlepszym rozwiązaniem będzie trening trzy razy w tygodniu, trwający więcej niż 30 minut.

 

Aby przeprowadzić poprawny, umiarkowany trening, należy mierzyć jego intensywność. Mierzenie intensywności  powinno odbywać się poprzez pomiar tętna podczas wykonywania ćwiczeń. Pomiaru możemy dokonywać za pomocą pulsometru – w takie urządzenie wyposażony jest każdy sprzęt do ćwiczeń cardio (rowerki, bieżnie, orbiterki). Tętno umiarkowane to 60-70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalne łatwo obliczyć – należy od 220 odjąć nasz wiek. Wynik będzie stanowił orientacyjne tętno maksymalne.

 

Najpopularniejsze treningi cardio to pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Włączenie treningu cardio do planu tygodniowego pozwoli cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką. Ten rodzaj treningu to skuteczna broń w walce z nadwagą, a co za tym idzie z różnymi chorobami cywilizacyjnymi.


Magdalena Wielądek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ