23 lutego Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją

Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona osób. Jest czwartym największym problemem zdrowotnym na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku depresja wraz z chorobą niedokrwienną serca będą głównymi przyczynami ludzkiej niepełnosprawności.

Źródło: www.sotonpl.com

Co to jest depresja?

To stan długotrwałego znacznego obniżenia nastroju. Depresja nie jest chwilowym pogorszeniem humoru czy apatią spowodowaną niemiłą sytuacją, niepowodzeniami w życiu zawodowym czy śmiercią bliskiej osoby. Jeśli smutek, zniechęcenie i rozpacz nie przechodzą po dwóch tygodniach oraz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to należy skonsultować się z lekarzem, który fachowo oceni, czy potrzebna jest terapia.

Przyczyny depresji

Przypuszcza się, że powodują ją niedobory neuroprzekaźników występujących w mózgu. Szczególnie istotne są braki serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Zdaniem wielu lekarzy skłonność do depresji jest dziedziczna, ale także mają na nią duży wpływ czynniki środowiskowe. Na tę chorobę cierpią nie tylko osoby dorosłe, ale również coraz więcej nastolatków i dzieci.

Objawy depresji

Do głównych objawów należy długotrwałe obniżenie nastroju, utrata zainteresowania czynnościami czy rzeczami, które do tej pory sprawiały danej osobie radość oraz szybsze męczenie się. Należy też zwrócić uwagę na pojawiające się myśli samobójcze, kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, zmiany psychoruchowe oraz nieprawidłowości dotyczące łaknienia, a także zaburzenia snu. Również oznaką choroby jest negatywna samoocena, brak wiary we własne możliwości, a także pojawiające się nieuzasadnione poczucie winy. Pesymiści częściej zapadają na depresję.

„Być blisko”

Tak brzmi hasło 10 edycji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Zwraca ono szczególną uwagę na efektywne wspieranie oraz niesienie pomocy osobom chorującym na depresję oraz ich najbliższym. Specjaliści namawiają, by wczuć się w stan chorego (empatia), okazywać wiele wyrozumiałości i zrozumienia. Nie należy jednak nadmiernie pocieszać oraz aktywizować „na siłę”. Być blisko depresji, to także wiedzieć więcej na temat choroby, umieć rozpoznawać jej objawy oraz przyczyny. W dzisiejszych czasach wiele osób boi się przyznać przed rodziną, znajomymi, że cierpi na depresję. Nie należy wstydzić się tej dolegliwości, gdyż może przytrafić się każdemu, a odpowiednie leczenie zdecydowanie poprawi komfort życia. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się z jednoczesnym zastosowaniem dwóch metod: leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Brak działań spowoduje pogłębienie choroby, która ostatecznie może doprowadzić do śmierci.

Gdzie należy szukać pomocy?

Aby dowiedzieć się więcej na temat choroby oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania należy dzwonić na Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00. Telefon czynny jest w każdą środę i czwartek w godz. 17-19. Dodatkowo w ramach kampanii można dzwonić także: 23 lutego (między godz. 14-21), 29 lutego (między godz. 17-19) oraz 7 marca między (godz. 17-19). Zaplanowano też czat z psychiatrą i psychologiem, który odbędzie się 23 lutego (między godz. 14-21), 26 lutego (między godz. 17-19), 1 marca (między godz. 17-19), 4 marca (między godz. 17-19) oraz 8 marca (między godz. 17-19). Również W zakładce „Forum pod opieką lekarza specjalisty” na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl można uzyskać poradę bądź odpowiedź na wątpliwości. Moderatorem forum jest lekarz psychiatra. Warto także zgłosić się do poradni psychiatrycznej. Lekarz podczas wywiadu z pacjentem zdecyduje o kolejnych działaniach. Najczęściej są to regularne wizyty w gabinecie, podczas których monitoruje się postępy pacjenta w terapii. Gdy choroba jest nasilona, chorego kieruje się na leczenie szpitalne.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ