„Zadowolony pracownik jest efektywniejszy” – ASP w Gdańsku i siedmiogodzinny czas pracy

Władze Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku skróciły tydzień pracy – do 35 godzin, czyli siedem godzin na dzień. Popierając tezę, że pracownik wypoczęty to szczęśliwy i efektywniejszy pracownik.
 
Decyzja spotkała się z entuzjazmem. Rektor ASP zapewnił, że skrócony czas pracy nie będzie uciążliwy dla studentów. Pracownicy z administracji mają pracować w godzinach: 8:00 – 15:00, inni natomiast w godzinach: 8:30 do 15:30.
 
„Skrócony czas pracy dotyczy wszystkich pracowników uczelni, również nauczycieli akademickich. Pomimo iż nauczycieli akademickich obowiązuje zadaniowy czas pracy, zgodnie z kodeksem pracy jest on rozliczany w stosunku do normy przyjętego przez pracodawcę tygodniowego czasu”. – stwierdził Krzysztof Polkowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl 
 

Rok temu Partia Razem wyszła z projektem ustawy: „Skróćmy czas pracy na stulecie niepodległości”, tym samym skracając tydzień pracy, na początku do 38 godzin, natomiast w roku 2021 – do 35. PSL natomiast chciał skrócić czas pracy do siedmiu godzin na dobę, dla rodziców bądź opiekunów, wychowujących dziecko do 15 lat.

„Wszystkie dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że krótszy dzień pracy poprawia wydajność pracowników ze względu na poprawę zdrowia i na to, że ludzie są w stanie zregenerować siły w gronie rodzinnym”. 

Ze statystyk OECD wynika, że Polacy rocznie pracują 1929 godzin – co przekracza średnią krajów OECD. „Według danych OECD pod względem liczby przepracowanych godzin (1928 godziny rocznie) zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Raport Ipsos Global wskazuje Polskę jako jedenasty najbardziej zapracowany kraj świata. Z kolei według Komisji Europejskiej Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów Unii, prześciga nas tylko Grecja. I choć i my, i Grecy powinniśmy pracować 40 godzin tygodniowo, to faktycznie spędzamy w niej odpowiednio 42,5 i 44 godziny. Na drugim biegunie mamy Francuzów, którzy dzięki układom zbiorowym w wielu gałęziach gospodarki już dawno wprowadzili siedmiogodzinny dzień pracy.”

„Innym sposobem na skrócenie czasu pracy jest rozwiązanie, które wprowadziła u siebie gdyńska firma Nozbe. Rozwiązanie zwane roboczo „wolnym piątkiem” nie oznacza jednak, że pracownicy mogą tego dnia nie pojawiać się w pracy. Pracownicy Nozbe poświęcają piątek na przegląd tygodnia, czyli podsumowanie tego, co zostało zrobione i zaplanowanie działań na kolejny dzień roboczy. Pracownicy tej firmy musieli przyzwyczaić się do nowego trybu pracy i zrozumieć, że nie jest to ani dodatkowy dzień wolny, ani regularny dzień pracy.

Kilka lat temu głośno było o Szwecji. Tam w jednym z domów opieki przeprowadzono eksperyment, polegający na skróceniu czasu pracy do tylko sześciu godzin dziennie. Okazało się, że wśród pracowników nastąpił wzrost motywacji, większe zadowolenie z pracy i równowaga między życiem prywatnym a zawodowym.”

https://praca.trojmiasto.pl/Siedmiogodzinny-dzien-pracy-ASP-to-zrobila-n138070.html

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ