Wajda – takim go wspominają

W wieku 90 lat odchodzi od nas wybitny człowiek. Polski reżyser filmowy i teatralny – Andrzej Wajda. Pamięć o nim pozostanie w nas na zawsze. Jego twórczość, patriotyzm i wielkość. Jak został zapamiętany? Oto wypowiedzi i wspomnienia o Wajdzie.

AndrzejWajda1

Lech Wałęsa, polityk

Odchodzi wielki człowiek,wielki Polak i wielki patriota. Do wieczności odchodzi wielki reżyser, więc należą mu się wszelkie pochwały i pamięć wieczna. Zapamiętajmy jaki był wielki, jak tworzył, jak nas umacniał. Wajda budował patriotyzm.

Daniel Olbrychski, aktor

Nie spotkałem w swoim długim życiu zawodowym reżysera, który tak umiał pracować z aktorem. Miał to, co najbardziej potrzebne – miłość publiczności, którą dawał zza kamery. Ale gdy tylko lekko się zmarszczył, to wiedziałem, że muszę się poprawić w następnym ujęciu.
O jego śmierci dowiedziałem się od jego córki Karoliny, a mojej chrzestnej. Powiedziałem jej: Karusiu, pociesz się tą myślą, że w tej chwili Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Żeromski i Wyspiański mówią “no kolego, jesteś wśród nas”. Bo on był tym dla polskiej kultury, kim byli ci wielcy twórcy. 

Jerzy Hoffman, reżyser

Był czynny do końca, co jest absolutnie godne podziwu. Z nim odchodzi pewna epoka, bo zostało już niewielu z tego starszego pokolenia. On niewątpliwie był tym największym i pierwszym. Nie chcę tu snuć żadnych paraleli między naszą twórczością. Obaj kochaliśmy historię. Ta śmierć była zaskoczeniem, mimo, że niedawno odbyły się uroczyste obchody jego 90 urodzin. Widziałem Andrzeja na zjeździe naszego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, był w świetnej formie, podobnie jak na festiwalu w Gdyni, gdzie uhonorowano jego ostatni film „Powidoki” i ogłoszono polskim kandydatem do Oscara. Jeśli zastanawialibyśmy się, czy człowiek odchodząc może czuć się spełniony to myślę, że w przypadku Andrzeja można dać odpowiedź twierdzącą. Dokonał to, czego w polskim filmie nie udało się nikomu przed nim, a myślę, że też długo po nim.

Marian Opania, aktor

Bardzo ciężko mi mówić o Andrzeju. Jeszcze tak niedawno spotkałem się z nim z okazji uroczystości jego 90. urodzin. Był w znakomitej formie, szczególnie umysłowej. W ogóle nie spodziewałem się, że coś takiego może zaistnieć, on wydawał mi się wieczny. Oczywiście jest to utopia, ale naprawdę… To był nie tylko wielki, światowy twórca. To był wielki Polak, który mówił nam o naszych małościach i wielkościach. On nie owijał w bawełnę, nie chodził po bezdrożach kłamstw. Walił prosto z mostu i to w nim musimy cenić. Był człowiekiem odważnym, wielkim autorytetem, nauczycielem młodych. No i naprawdę znakomicie się z nim pracowało (…). To był niebywały człowiek. Smutno mi.

Janusz Kamiński, operator filmowy

Andrzej Wajda był prawdziwym filmowcem, który widział kino jako formę artystycznej wypowiedzi. Robił kino, które miało straszną moralną moc, które mogło zmienić życie widza. Będzie go bardzo brakowało.

Jan Englert, aktor

Odszedł człowiek wielkiej miary. Człowiek, który nie tylko był wybitnym artystą, ale także, w całym tego słowa znaczeniu, autorytetem.

Piotr Gliński, polityk

To jest wielka strata dla polskiej kultury. Odszedł jeden z największych, być może największy współczesny polski reżyser. To na pewno był twórca, który był bardzo silnie związany z polską historią, odzwierciedlał swój obraz tej historii.

Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka

Panie Andrzeju, choć pewnie pan tego nie wiedział, był Pan ze mną całe moje świadome życie. Ukształtował Pan moje wyobrażenie kina, moją wrażliwość i emocje. Kiedy myślę „Polska”, to myślę konkretnymi kadrami z Pana filmów. Twarzami pana aktorów, z którymi miał pan tak cudowną i autentyczną więź. Myślę cytatami z Pana filmów. Dyryguje Pan moimi emocjami.

Anna Seniuk, aktorka

Wajda potrafi prowadzić aktora niepostrzeżenie, delikatnie, uruchamiać jego wyobraźnię, daje aktorowi wolność, wolną przestrzeń do budowania roli”. Był dla mnie mitem już wtedy, gdy byłam w szkole. Mówiło się o Wajdzie. Nie przypuszczałam nawet, że kiedykolwiek się z nim spotkam.

Andrzej Łapicki, aktor

Jest bez wątpienia wspaniałym i wielkim artystą. Praca z nim była dla mnie prawdziwym zaszczytem i przyjemnością. Wajda jest bardzo wymagającym reżyserem, ale kochającym aktorów i słuchającym ich bardzo uważnie. On wręcz wsłuchuje się w aktora, zbiera z niego wszystko, co najlepsze. Zawsze jest znakomicie przygotowany, wie, czego chce od współtwórców spektaklu czy filmu i dzięki temu nikogo nie zanudza. A w pracy na planie czy na scenie nie ma nic gorszego dla aktorów niż zanudzający reżyser. – wypowiedź archiwalna

 

__________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.  

 


 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2452 More posts in Gwiazdy category
Recommended for you
Czy Robert Lewandowski zaskoczył Anię „cieszynką” na boisku? Wiemy!
Rodzina Lewandowskich na wakacjach! A potem…

Ania i Robert Lewandowscy wraz z Klarą pojechali na wakacje. Jak spędzają czas wolny? Trenerka...