Trening HIIT

HIIT to odmiana treningu interwałowego o zmiennej intensywności ćwiczeń. Znacznie poprawia ogólną kondycję organizmu, utrzymuje poziom cukru we krwi w ryzach, podkręca metabolizm oraz spala trzy razy więcej tkanki tłuszczowej w ponad połowę krótszym czasie niż klasyczne ćwiczenia aerobowe.

timiinengland.wordpress.com

Na czym polega trening HIIT?

HIIT (High Intensity Interval Training) jest intensywnym treningiem interwałowym, którego istotą jest naprzemienne występowanie po sobie wysiłku o maksymalnej intensywności z umiarkowaną aktywnością fizyczną. Ćwiczenia wykonywane są do momentu wejścia organizmu w strefę beztlenową, który rozpoznaje się po charakterystycznym uczuciu palenia w mięśniach. W ramach treningu najczęściej wykonywane są martwe ciągi, pajacyki, biegi, jazda na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia na maszynie eliptycznej, krokodylki, przysiady z obciążeniem lub bez, podciąganie się na drążku oraz skakanie na skakance. Na jedną jednostkę treningową może przypadać 5 minut dynamicznej rozgrzewki, składającej się ze skłonów, krążenia biodrami, wymachów ramionami, pajacyków, skrętów tułowia i skipów. Po rozgrzewce można przejść do trwającego 30 sekund intensywnego sprintu. Kolejne 15 sekund warto przeznaczyć na spokojny trucht. Zarówno sprint, jak i trucht powinny być wykonane w 3 seriach. Liczba powtórzeń powinna być zwiększana w odstępie jednego lub dwóch tygodni. Trening kończy się 5-minutowym stretchingiem. Czas trwania programu HIIT powinien wynosić od 10 do 20-stu minut. Górną granicą czasową, której pod żadnym pozorem nie należy przekraczać to 28 minut (nie licząc rozgrzewki i stretchingu). Pomiędzy poszczególnymi treningami zalecane jest wprowadzenie co najmniej jednego dnia przerwy. Istotne jest również, aby ćwiczenia nie odbywały się na czczo.

Jakie korzyści wynikają z treningu HIIT?

Niewątpliwym atutem treningu HIIT jest zminimalizowanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, przy jednoczesnym zwiększaniu masy mięśniowej. Sprzęt i miejsce wykonywania treningu dobierane są indywidualnie. Nie ma znaczenia czy będzie to siłownia, sala treningowa czy domowe zacisze. Polecane są nawet dla nowicjuszy, ponieważ można je dostosować do swojego poziomu sprawności fizycznej. Poszczególne sesje mogą trwać zaledwie kilkanaście minut, dlatego HIIT jest świetną alternatywą dla tych, którzy tłumaczą się ciągłym brakiem czasu. Ponadto trening ten utrzymuje poziom cukru we krwi w ryzach i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Sprawia, że metabolizm zaczyna działać na pełnych obrotach, a co za tym idzie przyczynia się do tego, że kalorie spalane są w zawrotnym tempie. Czas, w którym tempo procesów przemiany materii wywołane tym treningiem jest niezwykle przyśpieszone, może wynosić nawet 24 godziny. Co się z tym wiąże? HIIT spala tkankę tłuszczową nie tylko w trakcie, ale także dobę po zakończeniu ćwiczeń! Intensywny trening interwałowy wpływa korzystnie na układ krążenia, wzmacnia serce oraz poprawia ogólną kondycję i wytrzymałość fizyczną organizmu.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ