Szklane góry człowieka pająka
Szklane góry to autobiografia Alaina Roberta – człowieka pająka uzależnionego od adrenaliny – zdobywcy najwyższych budowli świata. To opowieść o niezwykłej pasji, uporze, zdolnościach i spełnianiu dziecięcych marzeń. O balansowaniu na krawędzi życia i śmierci. O darze jakim jest możliwość robienia w życiu rzeczy, które się kocha.
Ten francuski specjalista od urban climbingu (wdrapywania się na elewacje budynków) najczęściej wspinał się wbrew prawu, bez asekuracji, przytulony do zimnego szkła wysokich brył i na przekór grawitacji. Szaleńcami nazywa ludzi, którzy marnują swoje życie w biurze albo sklepie. Dla niego pasja jest pracą, czyli sposobem zarabiania na życie.
O czym jest książka?
Autobiografia, którą napisał, jest niewątpliwie szczera i ,,spuchnięta” od humoru choć nie opowiada o momentach łatwych. Mimo że jej język nie jest zbyt wymagający – wciąga, wzrusza i bawi. Współczesny świat potrzebuje bohaterów a Szklane góry o bohaterze opowiadają. Alain nie jest nim dlatego, że wspiął się na 828 metrowy Burdż Chalifa w Dubaju czy Empire State Building w Nowym Jorku. Przynajmniej nie tylko. Bohaterem jest dlatego, że uparcie pokonuje wszystkie przeciwności jakie stają mu na drodze – jak gdyby walczył z przeznaczeniem. Autobiografia poniekąd pozwala zrozumieć czytelnikowi ideę jaka przyświeca Francuzowi, jego zamiłowanie do wspinaczki po drapaczach chmur i gotowości ryzykowania własnym życiem czy pobytem w więzieniu.
Pasja ważniejsza niż prawo
W książce możemy przeczytać o licznych aresztowaniach, pościgach i procesach z jakimi oprócz wieżowców zmierzał się Alain. Zazwyczaj działać musiał w konspiracji, wbrew prawu i racjonalności, gdyż jego pasja w wielu krajach nie jest legalna. Co ciekawe w czerwcu 1994 roku (bez asekuracji i pozwolenia) stanął na szczycie Warszawskiego Hotelu Marriott (140 m.). Każdy wyczyn wspinacza poprzedzony jest również długimi przygotowaniami, studiowaniem prawa, bryły budowli, dróg ewakuacyjnych i wielu innych aspektów, które temu towarzyszą. Prawdopodobnie otoczka jaka akompaniuje każdej wspinaczce najbardziej emocjonuje i ciekawi odbiorców.
Upadek go nie zniechęcił
O Alainie Robercie powstał film dokumentalny – Alain Robert the Spider – Man. W Polsce w 1999 roku wydana została także inna autobiografia o tytule Piętno Ryzyka. Gdyby chcieć opowiedzieć o jednej z najpiękniejszych historii jego życia, należałoby wrócić do czasów kiedy wspinanie się po budynkach nie gościło w zakamarkach jego umysłu. Jako nastolatek często ćwiczył na skałkach z pełnym zabezpieczeniem, jednak pewnego dnia asekurująca go lina rozwiązała się, ten poleciał głową w dół w 15 – metrową przepaść. Liczne połamania, pęknięcie czaszki, wstrząs mózgu i pięciodniowa śpiączka poprzedziły diagnozę lekarzy – 60 – procentowe inwalidztwo. Mogłoby się wydawać, że to orzeczenie zmieni dotychczasowe życie Alaina o 180 stopni. Tak też było. Francuz nie poddał się, po roku czasu wrócił na skałki i bez asekuracji zaczął wykonywać zapierające dech w piersiach ewolucje. Jak gdyby bardziej ufał swoim palcom niż linom, które go kiedyś zawiodły. Samotnie wspinał się na kolejne trudne skały Francji, aż nadszedł czas kiedy stwierdził, że w wspinaczce skalnej osiągnął już wszystko. Wtedy zajął się urban climbingiem i zaczął zapisywać się na kartach historii jako prawdziwy człowiek pająk.
Szklane góry to książka niezwykle wciągająca i napawająca wiarą w ludzi. Pokazująca, że ciężką pracą, wiarą we własne możliwości i odwagą można sięgać po szczęście. To autobiograficzna opowieść o niskim, 48 – kilogramowym mężczyźnie urodzonym w 1962 roku we Francji. Mężu, ojcu trójki dzieci zdobywającym szklane góry.
Niektóre osiągnięcia wspinaczkowe Alaina Roberta:
Empire state building (381 m), Nowy Jork, USA (1994 r.)
Most Golden Gate (227 m), San Francisco, USA (1996 r.)
Wieża Eiffla (300 m), Paryż, Francja (1996/1997 r.)
Petronas Twin Tower (379 m), Kuala Lumpur, Malezja (1997 r.)
Deutsche Bank (155 m), Frankfurt, Niemcy (1998 r.)
Sinjuku Center (223 m), Tokio, Japonia (1998 r.)
Sears Tower (442 m), Chicago, USA (1999 r.)
Taipei 101 (448 m), Tajpej, Tajwan (2004 r.)
Cheung Kong Center (283 m), Hongkong, Chiny (2005 r.)
oanna Sposób, fot.wikipedia.pl, facebook.com/frenchspiderman