Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki – część pierwsza

Grudzień za pasem, co oznacza, że święta będą nas atakować z każdej strony jeszcze intensywniej niż dotychczas. Jak w tym szale nie zwariować i nie stracić ochoty na świąteczną atmosferę? Zapewnić sobie odpowiednią lekturę! Co czytać w grudniu? Jak to co? Świąteczne książki!

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Pixabay

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki

W tym roku święta w sklepach zaczęły się już w październiku. Nie ominęło to również rynku wydawniczego, bowiem świąteczne książki zaczęły się pojawiać jeszcze przed Świętem Zmarłych.

Wybór w tym roku jest naprawdę ogromny. Wydawnictwa widocznie widzą potencjał w zamawianiu od autorów opowieści świątecznych i noworocznych. I w sumie nie ma się co dziwić. W końcu to taki czas, kiedy ganiamy za prezentami, sprzątamy, organizujemy, gotujemy… Przynajmniej wieczorami, kiedy mamy chwilę na relaks, możemy sobie odpuścić. I wtedy z pomocą przyjdzie nam lekka i niezobowiązująca świąteczna lektura.

Wybraliśmy dla Was najciekawsze tytuły.

Rozmerdane święta – Agnieszka Olejnik

Wydawnictwo Kobiece

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Kobiece

Agnieszka Olejnik, polonistka i anglistka, ma na swoim koncie już ponad dwadzieścia wydanych tytułów. Tworzy głównie w gatunku literatury obyczajowej. W jej dorobku znaleźć jednak można również literaturę młodzieżową, a nawet thriller.

Szukasz bożonarodzeniowej powieści o miłości? Jesteś na najlepszym tropie!

Olgierd oddaje się pracy polonisty.

Krystyna ubolewa nad kawalerskim życiem swojego syna.

Świat Sary kompletnie się zawalił.

Stanisława opuściła żona, a Małgorzata odczuwa trudy samotnego macierzyństwa.

Pewne zbiegi okoliczności całkowicie odmienią losy tych pozornie przypadkowych osób i sprawią, że nadchodzący czas nabierze prawdziwie świątecznego blasku. Szczególnie gdy na horyzoncie pojawi się wychudzona, schorowana znajda – kundelek Ziyo, który całkowicie odmieni los… nie tylko swojego właściciela.

Słuchaj głosu serca – Natalia Sońska

Wydawnictwo Czwarta Strona

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Czwarta Strona

Natalia Sońska jest autorką aż piętnastu powieści obyczajowych. „Słuchaj głosu serca” nie jest jej pierwszą książką typowo zimową. Znana jest bowiem z takich tytułów jak: „Garść pierników, szczypta miłości”, „Obudź się, Kopciuszku” i „Uwierz w miłość, Calineczko”.

Jagna od zawsze kochała góry – tę miłość ma we krwi, bo z Zakopanego pochodzą jej mama i babcia. Choć rodzina wypytuje o potencjalnego narzeczonego, Jagna jest samotna. Ma tylko pracę i codzienne obowiązki w oddalonym od przepięknego południa Polski dużym mieście.

Gdy wreszcie poznaje wymarzonego mężczyznę, zaprasza go na święta do rodzinnego domu, by poznał jej bliskich. Jednak mama Jagny, rodowita góralka z charakterem, niechętnie patrzy na jej nowego wybranka. Czy kobieca intuicja dobrze jej podpowiada? Jagna jest przecież tak szczęśliwie zakochana…

Kto w tej pięknej bajce okaże się złym wilkiem, a kto uratuje niewinne serce? Przekonajcie się same!

Uśmiech losu – Katarzyna Michalak

Wydawnictwo Znak

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Znak

Autorka z ogromnym dorobkiem literackim. Na swoim koncie ma już ponad pięćdziesiąt pozycji wydawniczym. Jej powieści wielokrotnie zyskały miano bestsellera. Katarzyna Michalak jest pisarką wszechstronną, a jej twórczość można znaleźć zarówno w kategorii literatury obyczajowej, jak i sensacyjnej, a nawet fantasy.

„Uśmiech losu” jest piątym tomem „Serii Mazurskiej”. Powieść można czytać bez znajomości poprzednich części.

Natalia ma jedno jedyne, lecz nierealne marzenie – zostać mamą. Ta tęsknota nie pozwala jej cieszyć się wielką, niezwykłą miłością, jaką obdarza ją Damian. Nad ich związek nadciągają burzowe chmury. Czy Natalii, która straciła nadzieję, uda się zachować miłość?

Czy naprawdę trzeba coś stracić, by docenić tego wartość?

Zrozpaczona dziewczyna w wigilijny wieczór… ucieka. I pewnie jej los potoczyłby się zupełnie inaczej, gdyby nie porzucony w lesie bezbronny pies. Natalia za wszelką cenę chce ocalić życie Belli. Zabiera ją do Dworu Marcinki, gdzie rozbrzmiewają dziecięce głosy, a w kuchni unosi się zapach wigilijnych potraw. W progu domu pojawia się też Bartosz, którego serce pełne jest tęsknoty za czymś, co nagle i bezpowrotnie stracił.

Tak długo czekamy na uśmiech losu, a on… pojawia się niespodziewanie. Niekoniecznie wtedy, kiedy tego oczekujemy.

Cicha noc – Małgorzata Rogala 

Wydawnictwo Czwarta Strona

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Czwarta Strona

Małgorzata Rogala napisała tylko jedną książkę obyczajową. Cała pozostała twórczość autorki to… kryminał. „Cicha noc” jest więc propozycją dla miłośników mocniejszych wrażeń. Choć jest to siódmy tom z cyklu o Agacie Górskiej i Sławomirze Tomczyku, spokojnie można sięgnąć po tę pozycję oddzielnie.

Podczas przyjęcia, na którym  świętowano sukces reality show „Nowe życie”, został zamordowany reżyser programu. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą jest ktoś z uczestników imprezy. Do rozwiązania sprawy przydzielona zostaje Agata Górska, która mimo problemów ze zdrowiem robi wszystko, żeby spełnić oczekiwanie przełożonego – sprawca ma być ujęty przed świętami!

Tymczasem Sławek Tomczyk wyjeżdża na szkolenie do Budapesztu. Jednak gdy dowiaduje się o uprowadzeniu swojej siostry, błyskawicznie wraca do Polski. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy to możliwe, żeby zniknięcie Kingi i sprawa, nad którą pracuje Agata, były ze sobą powiązane?

Szalony rok. Opowieść wigilijna – Maja Czekanowicz

Wydawnictwo Świat Książki

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Świat Książki

Ciężko coś powiedzieć o autorce. Próżno bowiem szukać innych powieści pod tym nazwiskiem, co oznacza, że wśród weteranek książek świąteczno-zimowych, mamy debiut. Oby udany!

Dwudziestoczteroletnia Ania, świeżutka absolwentka weterynarii jest córką znanego w Warszawie lekarza dla zwierząt doktora Oczko. Doktor Oczko jest wdowcem, ma swoją lecznicę, popularny program w telewizji, kanał na YouTube, który pomaga mu tworzyć Ania, oraz jest nieco oderwany od rzeczywistości, jak Mick Jagger. Zbliża się Sylwester i Ania, która studiuje podyplomowo MBA w Londynie wraca z pobytu na stacji arktycznej, gdzie kręciła materiały o niedźwiedziach polarnych do internetowego kanału ojca. 

Gorączka świątecznej nocy – Caroline Hulse

Wydawnictwo Znak

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Znak

Kolejny debiut na naszej liście, choć tym razem zagraniczny. Caroline Hulse jest brytyjką, mieszka z mężem i psem w Manchasterze. Powieść polecana jest miłośnikom takich świątecznych filmów, jak „The Holiday” czy „To właśnie miłość”. I nie ma się co oszukiwać – jeśli jest choć w połowie tak dobra, jak wymienione filmy, to mamy przed sobą uroczą i chwytającą za serce opowieść.

Claire i Matt chcą spędzić święta z córką. Tyle że są po rozwodzie i w dodatku każde z nich znalazło nowego partnera. Jadą więc w pełnym składzie. Claire zabiera Patricka – zapalonego sportowca szykującego się do startu w Iron Manie. Matt przyjeżdża ze swoją nową miłością, Alex – inteligentną, zabawną i anielsko cierpliwą. Najważniejsza jest jednak Scarlett – siedmiolatka i jej wymyślony przyjaciel Posey – wielki fioletowy pluszowy królik.

Ośrodek, do którego jadą, nosi nazwę Szczęśliwy Las i oferuje multum atrakcji, na które żadne z nich nie ma ochoty. Próbując przetrwać kilka wspólnych dni, piją trochę za dużo, zdradzają swoje sekrety z przeszłości i starają się nie kłócić. Ale i tak wszystko kończy się pełnym przerażenia i łez telefonem na policję…

Co poszło nie tak? Przecież się umawiali, że będą się zachowywać jak dorośli…

Kamienica pod śniegiem – Dorota Kassjanowicz

Wydawnictwo Wielka Litera

Co czytać w grudniu? Świąteczne książki - część pierwsza
Fot. Wydawnictwo Wielka Litera

Dorota Kassjanowicz ma w swoim dorobku dziewięć pozycji wydawniczych, w tym głównie literaturę dziecięcą. Poprzednia powieść dla dorosłych autorki, „Stany małżeńskie i pośrednie” ukazała się w 2017 roku. 

Rozgrzewająca serce opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy, ich bliskich oraz nieznajomych, których losy zaskakująco się splatają.

To m.in. kobieta na zakręcie, która musi wybierać między kilkoma adoratorami, młodzi duchem starsi państwo, rozczarowany kobietami samotny ojciec, skrywająca tajemnicę zabiegana matka i żona, pewny siebie biznesmen, niewierny mąż, nieśmiała poetka, zagadkowy kurier i rezolutny dziesięciolatek, postanawiający naprawić świat dorosłych.

Wkrótce przedstawimy Wam kolejne propozycje wydawnicze. W końcu grudzień jest długi, a świątecznych klimatów nigdy za wiele! Świąteczne książki każdego wprowadzą w magiczny grudniowy klimat!

Źródło: opisy pochodzą od Wydawców, opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ