BMW Art Car w Polsce

Wystawa samochodów to niby nic ciekawego dla kogoś, kto nie jest fanem motoryzacji. A co jeśli to nie są takie zwykłe samochody tylko BMW Art Car? Wtedy sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, bo taki projekt to gratka zarówno dla miłośników sztuki, jak i wielbicieli samochodów. Amerykańska wystawa zawita niedługo do Polski.

http://www.autoblitz.pics/images/2014/06/Just-awesome-vehicle-re

Więc co takiego niezwykłego jest w tych właśnie samochodach? Ano to, że zostały one zaprojektowane przez największych współczesnych artystów. W Polsce będzie można oglądać sześć z nich. Są to projekty Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina, Alexandra Caldera, Davida Hockneya, Jenny Holzer oraz Jeffa Koonsa.

 

A wszystko zaczęło się od Hervéa Poulain – francuskiego kierowcy rajdowego oraz Jochen Neerpasch – dyrektora BMW Motors. W 1975 roku zwrócili się oni do amerykańskiego artysty Alexandra Caldera, aby ten zaprojektował BMW 3.0 CLS, którym pojedzie rajdowiec. Ideą projektu miało być ukazanie prędkości oraz dynamiki pędzącego samochodu. BMW Caldera – pierwsze w kolekcji BMW Art Car –będzie można zobaczyć również na polskiej wystawie.

 

Pomysł ten nie był jednorazowym przedsięwzięciem BMW i Neerpasch prosił kolejnych artystów o zaprojektowanie aut. Takim sposobem mamy teraz aż siedemnaście samochodów, które odzwierciedlają indywidualne cechy twórczości każdego z artystów. Za każdym razem zarówno karoseria samochodów, jak i ich wnętrze były traktowane jak płótno malarskie.

 

Jak mówi Thomas Girst, który od 2004 roku kieruje projektem BMW Art Car, cel przedsięwzięcia zmienił się na przestrzeni lat. Początkowo chodziło tylko o zaprojektowanie ładnych samochodów, którymi będzie można się potem ścigać. Jednak z czasem BMW zaczęło stawiać na wyeksponowanie zaangażowania firmy we współczesną sztukę.

 

Ze względu na to, że do projektu byli angażowani znamienici artyści oraz na niepowtarzalny charakter BMW Art Car uznano, że kolekcja jest bezcenna.

 

W Polsce wystawę będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Jazdów 2) od 23 września do 19 października 2014 roku. Wstęp wolny.

 

Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ