Ranking najlepszych miast dla młodych – Europolis

Ranking Miast dla Młodych 2019, po raz kolejny przygotowany został przez fundację Schumana. Chodzi oczywiście o zestawienie miast, które są najbardziej przyjazne dla młodych ludzi. Klasycznie, pierwsze miejsce należy do Warszawy. Drugie do Rzeszowa. Jakie miasto zajęło ostatnie miejsce na podium? Przeczytajcie sami!

Po raz kolejny fundacja Schumana przygotowała ranking najbardziej przyjaznych miast dla młodych ludzi. Pierwsze miejsce należy do Warszawy, która osiągnęła wynik 55 punktów. Autorzy rankingu podkreślili przy tym, że Warszawa wygrała tylko jednej z siedmiu kategorii rankingu, która określała kondycję gospodarczą. Jednak równie wysokie noty w pozostałych obszarach pozwoliły na zajęcie jej pierwszego miejsca w zestawieniu.

Drugie miejsce należy do Rzeszowa. Według fundacji Schumana, główna zaleta miasta to wysoka jakość edukacji. Uczelni, jak i szkół ponadgimnazjalnych.

Podium rankingu Europolis należy do… Katowic.

“Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.” – Czytaliśmy w uzasadnieniu.

Za Katowicami znalazł się Gdańsk (który zwyciężył w kategorii „Otwartość”) oraz Kraków (zwyciężył kategorią „Kultura i rozrywka”), następnie był Wrocław, Opole, Poznań, Sopot oraz Łódź.

“Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi – ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania. Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.” Mówili autorzy rankingu.

Autorzy rankingu “Europolis” podkreślili jednak, że całościowe wyniki nie są zbyt dobre. Jedynie dwa miasta otrzymały ponad połowę możliwych punktów. Natomiast aż 28 nawet nie przekroczyło progu 30 punktów (na możliwych 100). W pierwszej piętnastce znajdują się miasta lepsze o kilka punktów od średniej, wynoszącej 32 punkty. Co pokazało, że nawet faworyci obecnego zestawienia mają jeszcze naprawdę sporo do zrobienia jeśli chodzi o politykę młodzieżową.

Ponadto, jak widać, w tegorocznym rankingu w czołówce znalazły się metropolie – czyli miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Które stanowią połowę z pierwszej dziesiątki, oraz mieszczą się w pierwszej dwudziestce całego rankingu. Średnia ich punktacji to 42 – oznacza to, że są lepsze o prawie 10 punktów, w stosunku do miejscowości, które liczą od 150 do 300 tysięcy mieszkańców.

Katowice przyjazne dla młodych ludzi? Dlaczego?

Katowice są tu sporym zaskoczeniem. Jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z kopalniami… Dziś Katowice w rankingu “Europolis” mają swój sukces. Czego nie mogą powiedzieć Mysłowice czy Bytom – zajęły one dwa ostatnie miejsca w zestawieniu. Jednak w końcu Katowice to stolica Metropolii. Autorzy rankingu podkreślili, że Katowice zdeklasowali rywali w kategorii „Zdrowie i opieka”. Miasto zdobyło prawie 80 punktów – na 100 możliwych. Ponadto, Katowice zajęły czwarte miejsce, jeśli chodzi o liczbę oddziałów położniczych. Przez autorów zestawienia doceniona została także oferta edukacyjna miasta – wysoka liczba cenionych uczelni wyższych. Katowice zajęły również drugie – zaraz po Warszawie, miejsce, jeśli chodzi o kategorię „Gospodarka”.

“Atutem Katowic są także niskie, jak na duże miasta, ceny nieruchomości. Przy generalnej ocenie Katowic należy jednak pamiętać, że miastu temu sprzyja koncentracja w jego granicach administracyjnych wymienionych atutów, z których to korzystają jednak mieszkańcy całego obszaru Górnego Śląska. Tymczasem wiele z nich wypadło w rankingu Europolis bardzo słabo. Na 60. lub niższej pozycji (z 66 badanych miast) znalazły się aż cztery miasta z tego regionu – Świętochłowice, Ruda Śląska, Mysłowice i Bytom. Ten ostatni nie zdołał zebrać 20 punktów na 100 możliwych do uzyskania” – czytaliśmy w uzasadnieniu rankingu “Europolis”.

Ranking “Europolis. Miasta dla młodych” – tak prezentuje się pierwsza dwudziestka:

 1. Warszawa
 2. Rzeszów
 3. Katowice i inne miasta Górnego Śląska.
 4. Gdańsk
 5. Kraków
 6. Wrocław
 7. Opole
 8. Poznań
 9. Sopot
 10. Łódź
 11. Szczecin
 12. Lublin
 13. Krosno
 14. Bielsko-Biała
 15. Częstochowa
 16. Olsztyn
 17. Bydgoszcz
 18. Gdynia
 19. Zamość
 20. Gliwice

Zobacz także:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5205 More posts in Newsy category
Recommended for you
SLIM VAT – uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń VAT

Ministerstwo Finansów informuje o zmianach w VAT Proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut...