Park Oruński

Polacy na pikniku, czyli najpiękniejsza miejsca w Polsce na biesiadę pod chmurką

Gdyby urządzić mistrzostwa świata w piknikowaniu prawdopodobnie pierwsze miejsce zajęliby Turcy. Piknik to zdecydowanie ich ulubiona rozrywka, żeby nie powiedzieć narodowy sport. A do jej realizacji potrzebują niewiele – skrawka zieleni w postaci pobocza przy drodze szybkiego ruchu, na którym rozkładają dywany, poduchy, grille, a nawet elektryczne oświetlenie. Ostatnimi czasy Polacy również stali się entuzjastami biesiadowania pod chmurką. Wraz z nadejściem wiosny zalewają miejskie parki, rozkładają koce i spędzają leniwy dzień w gronie rodziny i przyjaciół. Od Turków różni ich jednak to, że na piknik preferują miejsce, które dostarczy namiastki spokoju na łonie natury poza miastem. Skyscanner przygotował listę top 9 najpiękniejszych miejsc na mapie Polski, doskonałych na weekendowy lunch w plenerze. 

  1. Park Oruński, Gdańsk

Ten historyczny gdański park to wyjątkowe miejsce na wiosenny spacer lub piknik. Bo jak często w polskim parku można natknąć się na meczet? W parku położonym nad Potokiem Oruńskim funkcjonuje Centrum Kultury Tatarów i właśnie tam działa niewielki meczet i medresa. Po obfitym pikniku, można się tu wybrać na spacer wzdłuż strumienia, zobaczyć zabytkowy dworek i XVII-wieczną chłodnię.

  1. Park zdrojowy w Konstancinie koło Warszawy

W parku zdrojowym w Konstancinie istnieje prawdziwy mikroklimat. A wszystko za sprawą tężni solankowych, które w wyniku parowania solanki tworzą klimat podobny do morskiego. Warto je odwiedzić i pooddychać lecznicznym powietrzem bogatym w minerały. Na piechurów czekają dwie ścieżki spacerowe: pierwsza “Śladami Stefana Żeromskiego”, prowadząca do willi, w której mieszkał i druga “Do Skolimowa” wzdłuż licznych zabytkowych willi. Taki spacer warto zakończyć leniwym lunchem nad brzegiem rzeki Jeziorki – wszystko w otoczeniu ciszy i zieleni z podmuchem morskiego powietrza z pobliskiej tężni.

  1. Podgórze, Kraków

Położona na prawym brzegu Wisły dzielnica Krakowa to malowniczy zielony fragment w industrialnym krajobrazie. Do nieco zaniedbanego, ale przez to z charakterem, Podgórza nie docierają miliony turystów, które co roku odwiedzają Kraków. To raczej ulubione miejsce krakowskich wagarowiczów i mam z wózkami. Można tu znaleźć swój własny zakątek na weekendowy piknik – na Kładce Bernatka albo przy samej Wiśle.

  1. Park przy pijalni wód, Gołdap

Gołdap to niewielka miejscowość uzdrowiskowa w województwie warmińsko-mazurskim. Doskonała na wycieczkę pod znakiem odnowy biologicznej połączonej z wizytą w pijalni wód i spacerem pośród tężni. Ci, którzy nie przepadają za piciem zdrowej, choc intensywnie pachnącej siarką wody, mogą zorganizować piknik na uroczym molo, albo jednej z ławek wokół tężni. Panujący wokół niej mikroklimat dostarczy jodu, wapnia, potasu i innych ważnych minerałów.

  1. Ochodzita, Koniaków

Ochodzita to jedna z perełek i pilnie strzeżonych tajemnic Beskidów. Ze słabo zalesionego wierzchołka tej kopulastej góry, rozciąga się fantastyczna panorama miejscowych domków i polan o wielu odcieniach zieleni. Wystarczy zapakować do plecaka ulubiony napój, smakołyki, wdrapać się na prawie dziewięćset metrową górę i delektować się widokiem pejzaży jak z obrazka.

  1. Słowiński Park Narodowy, woj. pomorskie

Nie ziemski, a już na pewno nie polski krajobraz ruchomych wydm w Słowińskim Parku Narodowym to cudowne miejsce, żeby posiedzieć na słońcu i zjeść coś dobrego. Mieniąca się woda Bałtyku, skrzeczące mewy i obfitujące w roślinność torfowiska tworzą przyjemne tło na weekendowy wypoczynek.

  1. Las Młociny, Warszawa

Zamiast Lasku Kabackiego obleganego w weekendy przez grillujących warszawiaków, w tym sezonie warto postawić na wizyty w parku leśnym Młociny, inaczej Parku Młocińskim. Położony w dzielnicy Bielany i w zasięgu otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego jest miejscem, w którym podczas wycieczki rowerowej lub pikniku można spotkać łosie i sarny.

  1. Park Mużakowski, Łęknica

Jeśli na wiosenny piknik szykujesz menu w styu brytyjskim, jak herbatę i crumble, czy placek z owoców pod kruszonką, idealnym miejscem do ich spożycia jest największy park w stylu angielskim w Polsce. Jest to Park Mużakowski z rozległymi polanami i malowniczo przecięty Nysą Łużycką. Założony przez będącego pod wrażeniem ogrodów angielskich księcia Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau park, leży częściowo na terytorium Polski, a częściowo w Niemczech.

  1. Park im. ks. bp. Michała Klepacza, Łódź

Zabytkowy park położony w dzielnicy Polesie co roku na wiosnę przyciąga nie tylko chcących zaczerpnąć świeżego powietrza, ale i fotografów. Polują oni na doskonałe ujęcia wyjątkowego zjawiska: błękitnych dywanów z kwitnącej na tutejszych trawnikach cebulicy syberyjskiej. Taka bajkowa sceneria to wymarzone miejsce na piknik – najlepiej na ławce, żeby nie zniszczyć cieszących oko kwiatów. Cienia i odpoczynku od słońca zapewni dąb Fabrykant – rozpiętość jego korony to aż trzydzieści metrów, a pień jest gruby na 455 centymetrów. Drzewa o tak imponujących gabarytach należą do rzadkości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ