Pierwszy w Polsce magazyn o jodze
Nie tylko kompleksowo zaopatruje ciało, ale zapobiega również szkodliwym oddziaływaniom środowiska. Zarówno joga jak i ajurweda to dwie nauki, które doskonale ze sobą współgrają. Joga, jako praktyka jednocząca umysł, ciało, świadomość i ducha, w połączeniu z ajurwedą, która zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym, stanowią bazę do zadbania o siebie na wszystkich płaszczyznach. Ajurweda jako skupisko zabiegów, rytuałów i porad o zdrowej diecie, natomiast joga jako sposób myślenia i aktywność fizyczna. Obie te mocne gałęzie wiedzy mają ogromną tradycję historyczną, ale także są w praktyce stosowane przez ludzi współcześnie żyjących na całym świecie, którzy na własnej skórze doświadczają dobroczynnych właściwości obydwu tych nauk. Warto w tym miejscu dodać, że ajurweda została uznana przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z praktyk wspomagających leczenie, nie jest to żaden szamanizm, żadne czary tylko praktyki uznane przez naukowców.
Skąd ten pomysł, aby połączyć Jogę i Ajurwedę? Co łączy te dwie rzeczy ze sobą?
Y&A: To połączenie nasuwa się samoistnie – jedna dziedzina przeplata się z drugą i doskonale uzupełnia. Zarówno joga jak i ajurweda opiera się na profilaktyce zdrowotnej. Ajurweda zaleca nam nawyki żywieniowe i zachowania gwarantujące zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, Joga uczy jak praktycznie zająć się naszym ciałem, umysłem i świadomością aby zachować maksymalną sprawność, spokój ducha i pozytywne nastawienie do świata.
SE: Wspomniały panie o swoim patronie Panu Chandra Bhandari. Kim on jest?
Y&A: Pan Chandra Mohan Bhandari to przede wszystkim propagator jogi i ajurwedy o światowej renomie. Pan Bhandari przez kilkadziesiąt lat służył w indyjskiej dyplomacji, piastując stanowisko Ambasadora również w Polsce. M na swoim koncie autorstwo wielu książek, miedzy innymi „Joga Śakti. Równowaga ducha, ciała i umysłu”, którą z prawdziwą duma i satysfakcją wydaliśmy na polskim rynku.