Nowe informacje ws. afery taśmowej. Morawiecki o sponsorowaniu Kubicy

Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK nie chciał sponsorować Roberta Kubicy i w kontrowersyjny sposób wypowiadał się na temat wypadku polskiego kierowcy. Tak wynika z opublikowanych rozmów premiera w restauracji “Sowa i Przyjaciele” w 2013 r.

Portal Onet opublikował taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Mateusza Morawieckiego w 2013 roku z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Jedna z rozmów dotyczyła Roberta Kubicy, którego łączono z transferem do Ferrari. Morawiecki miał przyznać, że nie chciał sponsorować polskiego kierowcy. – Ja nie chcę, k…, co roku pięć dych płacić – mówił.

W trakcie dyskusji przewinął się również wątek dramatycznego wypadku polskiego kierowcy, który przerwał jego karierę w Formule 1.  – Na szczęście złamał rękę, raz, drugi – miał powiedzieć Morawiecki.

BZ WBK, którego Morawiecki był prezesem w 2013 r., był częścią hiszpańskiego banku Santander – jednego z głównych sponsorów teamu Ferrari w Formule 1. Podczas dyskusji premier miał zaoferować swoim rozmówcom, prezesowi PKO BP Zbigniewowi Jagiełło, szefowi PGE Krzysztofowi Kilianowi oraz jego zastępczyni Bogusławie Matuszewskiej wyjazd na wyścig F1 do Mediolanu.

– W krajach, które kochają Formułę 1. Niemcy, Anglia, Stany i Brazylia. I Hiszpania. Kraje, które kochają Formułę 1 i oni tam są. To z ich punktu widzenia OK. Z mojego, ja mówię, ja tego nie chcę, kur… Pięć dych co roku płacić. Sp…laj – tak na temat sponsoringu kierowców F1 przez polski bank miał mówić Morawiecki.

Kubica był bardzo bliski transferu do Ferrari. Jeszcze przed wypadkiem w Ronde di Andora miał podpisaną przedwstępną umowę z włoskim teamem. Jego karierę zatrzymał jednak tragiczny wypadek rajdowy na początku 2011 roku. Po długiej rehabilitacji wrócił do sportu, ale rywalizował tylko w rajdach i wyścigach Endurance.

Obecnie Kubica jest trzecim kierowcą innego teamu F1 – Williamsa, ale za bolidem siada tylko podczas oficjalnych testów. 33-latek jest łączony z powrotem do ścigania, jednak na razie nie pojawiła się konkretna oferta od żadnego z teamów F1. Przyszłość Polaka przed sezonem 2019 wciąż pozostaje nieznana.

Afera taśmowa wybuchła w czerwcu 2014 r. Wcześniej przez kilkanaście miesięcy dwaj kelnerzy z restauracji Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room nagrywali rozmowy biznesmenów i polityków rządu PO-PSL. Zleceniodawcą był Marek Falenta, biznesmen z branży węglowej.

Kelnerzy nagrali ponad sto osób. W tym szefów MSW, MSZ, resortu finansów, transportu i doradców premiera Tuska (wśród nich obecnego premiera Mateusza Morawieckiego), szefów BOR, CBŚ i wywiadu skarbowego. Od czerwca 2014 r. nagrania publikował tygodnik „Wprost”, a przed wyborami 2015 r. tygodnik „Do Rzeczy”. Afera spowodowała wiele dymisji i przyczyniła się do wyborczej klęski PO.

fot. kadr z YouTube

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3838 More posts in Newsy category
Recommended for you
“Puszka Adamowicza”. Dar serc warty 16 milionów złotych

Na Facebooku zakończyła się akcja Ostatnia puszka Pawła Adamowicza, którą zorganizowała Patrycja Krzymińska. Internetowa zbiórka...