Najczęstsze błędy, które kobiety popełniają na siłowni

Postanowiłaś, że będziesz regularnie ćwiczyć? A może już dłuższy czas chodzisz na siłownię, ale nie widzisz rezultatów? Przeczytaj, jakich błędów podczas treningów należy się wystrzegać, aby były one najbardziej efektywne oraz niezagrażające zdrowiu.

Źródło: www.weardeportes.com/

Brak rozgrzewki

Jesteś tak „zabiegana”, że nie chcesz tracić czasu i od razu przechodzisz do ćwiczeń zasadniczych? To duże zaniedbanie, które może skutkować licznymi kontuzjami oraz gorszą wydolnością podczas treningu. Duży ból w trakcie gimnastyki oraz niemożność wykonania wielu powtórzeń mogą niejedną osobę skutecznie zniechęcić do regularnych wizyt w siłowni. Prawidłowa rozgrzewka powinna być ogólnorozwojowa (obejmować wszystkie grupy mięśniowe) i optymalny czas jej trwania wynosi ok. 15 minut.

Nie podnosisz cięższych hantli, bo nie chcesz wyglądać jak kulturysta

Jeśli chcesz wysmuklić ciało, to absolutnie nie bój się większego obciążenia. Nie tylko wzmocnisz i wyrzeźbisz mięśnie rąk, ale trening z ciężarkami, sztangą czy kettlebell wymodeluje całą Twoją sylwetkę. Boisz się, że nadmiernie rozbudujesz swoje mięśnie? Nic bardziej mylnego! Budowanie masy mięśniowej uzależnione jest od poziomu testosteronu. Jeśli kobieta nie przyjmuje tego hormonu doustnie albo domięśniowo, to nie musi się obawiać, że trening siłowy zagrozi kobiecym kształtom.   Oczywiście, na początku zacznij od małych obciążeń, ale stopniowo zwiększaj intensywność treningową, dokładając większy ciężar lub wykonując dodatkową serię ćwiczeń.

Aeroby zawsze i wszędzie?

Większość kobiet zdecydowanie częściej uczęszcza na trening aerobowy. Ich preferencje najczęściej związane są z mitem omówionym w poprzednim punkcie. Ćwiczenia aerobowe (np. rowerek, bieżnia, stepper, orbitrek, wioślarz, nordic walking) poprawiają kondycję organizmu i pomagają schudnąć, jednak w tym zakresie przynoszą mniejsze rezultaty niż trening siłowy. Łatwiej też o przetrenowanie i kontuzję. Najlepiej jest połączyć te dwie formy aktywności. Za wysiłkiem z obciążeniem dodatkowo przemawia fakt, że wzmacnia również układ kostny (zwiększenie gęstości kości), który staje się bardziej odporny na urazy.

Rutyna

Zawsze wykonujesz te same ćwiczenia? Po pewnym czasie prawdopodobnie uznasz, że trening jest nudny, a monotonia jest jednym z wrogów systematycznej aktywności fizycznej. Również Twoje mięśnie szybko przyzwyczajają się do stale powtarzanych układów ćwiczeniowych, które przestają już być tak bardzo efektywne. Dlatego po ok. 4-6 tygodniach wprowadź nowe ćwiczenia, zmodyfikuj swój program lub uczęszczaj na różne rodzaje treningów. Pamiętaj także o tym, aby co jakiś czas wracać do dawnego zestawu ćwiczeń. Unikniesz w ten sposób nierównomiernego rozwoju partii mięśniowych.

Rozciąganie obowiązkowo!

Nawet po bardzo męczących ćwiczeniach należy poświęcić kilka minut na stretching, który uelastyczni ścięgna oraz więzadła, a także zwiększy zakres ruchów. Rozciąganie pomaga również się zrelaksować, zapewnia szybszą regenerację mięśni oraz niweluje ich napięcie oraz ból (zmniejszenie ilości kwasu mlekowego w mięśniach).

_______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ