Crossfit – najmodniejszy skuteczny trening ostatnich lat!

Crossfit w ostatnim czasie stał się jednym z najbardziej popularnych treningów. Jest ulubioną formą aktywności fizycznej wielu gwiazd oraz sportowców, a także amatorów, którym zależy na uzyskaniu szybkich efektów w krótkim czasie! Dowiedz się, na czym polega crossfit, jakie są jego korzyści i kto może go wykonywać.

Źródło: www.mangeteslegumes.net

Co to jest crossfit?

Ten rodzaj aktywności fizycznej został wymyślony przez Grega Glassmana i początkowo był wykonywany przez policjantów z Kalifornii. Jest to trening, który opiera się na ruchach funkcjonalnych o dużej intensywności, w którym wykorzystuje się najczęściej różnego rodzaju obciążenia (sztangi, hantle, kettlebells) oraz wykonuje się proste ćwiczenia, np. pompki, przysiady, podskoki, wyskoki, podciągnięcia, wyrzuty oraz rwania. Standardowy crossfit nie trwa dłużej niż pół godziny. Zaleca się uprawianie go od 3 do 4 razy w tygodniu.

Głównym zadaniem crossfitu jest maksymalne polepszenie sprawności i wydolności organizmu. Wyrzeźbienie, ujędrnienie ciała oraz utrata zbędnych kilogramów to „efekty uboczne” regularnych ćwiczeń. Jest idealny, jeśli chce się wymodelować newralgiczne części ciała, np. brzuch, uda, pośladki czy ramiona.

Zalety bycia crossfiterem

Osoby, które preferują ten rodzaj aktywności znacznie zwiększają siłę mięśniową oraz zdolności układu krążeniowo-oddechowego do pobierania tlenu. Polepsza się też wytrzymałość, gibkość, zwinność oraz lepiej rozkłada się ich środek ciężkości, przez co ich ruchy są bardziej zgrabne. Crossfiterzy bez problemu są w stanie wbiec na 3 piętro, ale także bardzo nie zmęczą się przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów.

Crossfit nie dla każdego?

Ten rodzaj treningu nie nadaje się dla każdego, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem. Wymaga on wykonania wielu powtórzeń w krótkim czasie. Odpoczynek między ćwiczeniami nie jest wskazany, krótką przerwę (ok. 1-3 minuty) można zrobić dopiero pomiędzy poszczególnymi seriami, dlatego trening jest niezwykle męczący. Nie każdy jest w stanie sprostać takim wyzwaniom, co może być frustrujące i zniechęcające do dalszej aktywności. Szybkie wykonywanie ćwiczeń np. podnoszenie ciężarów jest bardzo kontuzjogenne (zwłaszcza u osób początkujących, które nie opanowały jeszcze technik pracy z obciążeniem), dlatego zaleca się, aby ćwiczyć z trenerem personalnym, który skoryguje ewentualne błędy i zwróci uwagę na niedociągnięcia oraz dobierze najlepszy program treningowy. O crossficie powinny zapomnieć osoby borykające się z chorobami serca (nadciśnienie tętnicze, zawał), a także mające problemy z układem oddechowym. Również przeciwskazaniem jest osteoporoza, bóle stawów oraz obecność stanów pourazowych i wszelkich kontuzji. Ćwiczenia wymagają skupienia oraz równowagi, dlatego nie są polecane osobom, które mają kłopoty z błędnikiem. Jeśli jesteś przeziębiona, masz miesiączkę, gorączkę oraz czujesz się osłabiona, to także daruj sobie te ćwiczenia.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ