„Pozornie” nietuczące przekąski

Często nie możemy powstrzymać się, żeby nie podjadać między posiłkami albo nie mamy czasu i pomysłu na drugie śniadanie lub podwieczorek, więc sięgamy po różne przekąski. Powszechnie wiadomo, że jedzenie słodycze nie służy utrzymaniu zgrabnej sylwetki, dlatego wybieramy inne produkty. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że one również niekorzystnie wpływają na naszą figurę. Przeczytaj, jakich przekąsek należy się wystrzegać, aby zachować ładną sylwetkę.

Źródło: www.123rf.com

Popcorn

Dla wielu osób jest nieodłącznym elementem maratonów filmowych, spotkań w gronie przyjaciół czy wspólnego kibicowania. Popcorn przyrządzany poza domem zazwyczaj jest pełen tłuszczu oraz soli. Te niepozorne dodatki wprawdzie polepszają smak, ale niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz sylwetkę. Podnoszą poziom złego cholesterolu LDL, który bardzo przyczynia się do miażdżycy tętnic, choroby wieńcowej oraz chorób serca. Natomiast nadmiar soli w organizmie nie tylko jest odpowiedzialny za powstanie obrzęków, ale także powoduje choroby układu krążenia, niewydolność nerek, udar mózgu oraz powstanie raka żołądka. Pamiętajmy, że sól jest „ukryta” w bardzo wielu produktach spożywczych m.in. serze żołtym, ketchupie, żywności paczkowanej, wędzonej i marynowanej, słodyczach, kostkach rosołowych oraz zupach w proszku, dlatego łatwo ją „przedawkować”. Popcorn często popijamy też kolorowymi, gazowanymi napojami lub piwem. Takie połączenie jest prawdziwą bombą kaloryczną.

Bez użycia oleju również możemy go uprażyć w kuchence mikrofalowej. Jednak nie należy tego robić często, gdyż paczkowane ziarna przeznaczone do przygotowania w mikrofalówce zawierają diacetyl − aromat nadający maślany smak i zapach. Powoduje on, że w mózgu tworzą się kępki białkowe (beta-amyloidy), które są charakterystyczne dla choroby Alzhaimera.

Gotowe musli

Reklamy przekonują nas, że jedzenie gotowego musli pomoże w odchudzaniu, jednak wbrew pozorom wcale nie jest to niskokaloryczna mieszanka. Składa się ona najczęściej ze zboża otrzymywanego z oczyszczonej mąki oraz przetworzonych dodatków, np. orzechów czy kandyzowanych owoców. Musli zawiera mnóstwo węglowodanów prostych, więc trzustka po otrzymaniu takiej ilości glukozy produkuje bardzo dużo insuliny, aby „uporać” się z cukrem. W pewnym momencie receptory komórkowe przestają być wrażliwe na insulinę i cukier zaczyna gromadzić się w tkance tłuszczowej (adipocytach) w postaci trójglicerydów. Nie dość, że nasza waga nie zmniejsza się, to w konsekwencji można nabyć insulinooporność, a także cukrzycę. Dużo bardziej polecane jest zrobienie domowej granoli z płatków owsianych, otrąb, bakalii oraz świeżych owoców. Oczywiście należy ją jeść z umiarem.

Orzechy

Wiele osób zamiast jedzenia chipsów, ciastek i batoników wybiera orzechy. Spożywanie ich w „rozsądnej” ilości jest bardzo korzystne dla naszego organizmu, gdyż polepszają pracę mózgu, stanowią też profilaktykę przeciwnowotworową. Orzechy zawierają duże ilości witaminy E i z grupy B, błonnik oraz mikroelementy m.in. potas, żelazo, magnez, cynk, a także kwas foliowy. Obfitują również w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Są alternatywą dla niezdrowych przekąsek, ale mają dużo kalorii, dlatego nie należy ich jeść w nadmiarze.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ