Mówisz, to co chcesz powiedzieć. Czujesz, to co pokazuje twoja mowa ciała
Nie od dziś wiadomo,że to właśnie mowa ciała zdradza o nas najwięcej. Co konkretnie?
Ten, kto potrafi rozszyfrować co mówi nasze ciało, potrafi także rozszyfrować nasze uczucia, czy stan emocjonalny. Bo to właśnie ciało potrafi zdradzić zdecydowanie więcej niż, to co chcielibyśmy by wyszło na zewnątrz. Pomimo zachowania pozorów, jesteśmy w stanie bardzo łatwo zdradzić kiedy jesteśmy znudzeni, zdenerwowani, czy przestraszeni.
- Dotykanie szyi:
Dotyka bądź gładzenie się po szyi, oznacza stres. To najczęstsze tak zwane zachowanie pacyfikacyjne – zachowanie, które ma na celu nas uspokoić. Jeżeli ktoś w twoim towarzystwie dotyka się po szyi, oznacza to, że nie czuje się swobodnie w naszym towarzystwie, albo, że ich reakcja na nasze słowa lub zachowanie jest negatywna.
- Tak zwane chodzące stopy:
Według Navarro, stopy to najbardziej uczciwą część naszego ciała. Przebieranie nimi oznacza poczucie wyjątkowego szczęścia w danej sytuacji. Ponadto układ stóp zdradza nasz stosunek do naszego rozmówcy. W momencie w którym zwrócone są do osób z którą przebywamy, oznacza to naszą sympatię. Natomiast stopy odwrócone od rozmówcy, może oznaczać brak sympatii, a nawet chęć ucieczki. Najszybszy i najłatwiejszy sposób, by sprawdzić czy ktoś nas lubi – zerknij na stopy! W komfortowej sytuacji stopy będą zwrócone do nas.
- Stukanie kolanami:
„Klaskanie” kolanami oznacza kogoś zniecierpliwienie i chęć wyjścia. Co również należy do zachowań pacyfikacyjnych. Możemy ukrócić komuś ten niepokój, poprzez nieprzetrzymywanie naszego rozmówcy – obserwuj kolana, by wiedzieć, kiedy odpuścić.
- Skrzyżowanie ramion i pochylenie ciała:
To dosyć oczywiste – w momencie, w którym ktoś nam się nie podoba i nie mamy ochoty z nim rozmawiać – krzyżujemy ramiona. Tutaj również ciało okazuje się skutecznym komunikatorem intencji oraz myśli. Więc, jeżeli chcemy okazać komuś zainteresowanie, automatycznie pochylamy się ku niej. Co otwiera nas na drugą osobę, oraz na intymną rozmowę.
- Ramiona i ręce:
W momencie w którym jesteśmy przestraszeni, lękliwi bądź zdenerwowani, wykazujemy tendencje do wycofania ramion. Ręce splecione za plecami to komunikat, że nie mamy ochoty na nawiązywanie kontaktu, oraz na bezpośredni kontakt. Z kolei ułożenie rąk w trójkąt oznacza wyznaczenie pewnych granic.
- Siadanie na rękach:
To gest oznaczający, że mamy coś do ukrycia, jakieś tajemnice. W związku z czym nie powinniśmy wykonywać tego gestu podczas ważnych rozmów.
- Złożenie dłoni:
Ręce złożone podobnie jak do modlitwy, to gest silnej osoby. Gest pewności siebie, swoich myśli i pozycji, czy statusu.
- Mrużenie oczu:
A nawet krótkie mrugnięcie – nie nieoczywiste do wyłapania, to oznaka niezadowolenia. Z kolei dotykanie i zamykanie oczu to oznaka tego, że niekoniecznie podoba nam się to, co usłyszeliśmy.
Takich niewerbalnych sygnałów, wysyłanych przez nasza ciało, jest znacznie więcej. To tylko niektórych z nich. Można by napisać o nich książkę – ale taka, nie jedna, została już napisana. Dla zainteresowanych – odsyłam właśnie do nich!
Zobacz także: