Wrocław – miasto mostów i krasnali

Przed nami coraz więcej ciepłych dni, więc szkoda marnować ten czas w domu przed komputerem. Jak ciekawie spędzić słoneczny weekend? Gdzie pojechać i co zobaczyć? Dzisiaj proponujemy Wam Wrocław – miasto krasnali i mostów.

Źródło: ajsblo.pl

Wrocław to miasto położone w województwie dolnośląskim, na Nizinie Śląskiej, między Wzgórzami Trzebnickimi a Sudetami. Ciekawa architektura i piękne widoki przyciągają do tego miasta tłumy turystów. Warto tam jednak pojechać i poczuć specyficzny klimat Wrocławia.

Wrocław to bardzo duże miasto i na pewno jeden weekend to za mało na zwiedzanie tego przepięknego miejsca. Podpowiemy Wam jednak, które zabytki trzeba koniecznie zobaczyć.

Miasto w czasie wojny zostało zniszczone prawie w 70%, a warto wiedzieć, że wcześniej zabudowę stanowiły praktycznie same kamienice. Dzisiaj możemy podziwiać tylko ich część. Będąc w tym mieście, koniecznością jest odwiedzenie Starego Miasta, ponieważ to serce Wrocławia. To tam mieszczą się najpiękniejsze kamieniczki i kościoły. Centralnym punktem rynku jest Stary Ratusz i cudowna fontanna.

Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa część Wrocławia, która powstała na obszarze przepraw na Odrze, pomiędzy ujściem rzek Oławy, Ślęzy i Widawy. Dzięki temu powstały tu wyspy.

Najbardziej znaną atrakcją Wrocławia jest Panorama Racławicka, czyli gigantyczny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami w 1794 roku. Wystawa otwarta jest na stałe 6 dni w tygodniu w Muzeum Narodowym, także to jest punkt obowiązkowy w planie wycieczki.

Odwiedzając Wrocław warto również wstąpić do Ogrodu Japońskiego, który znajduje się w Parku Szczytnickim. Stanowi on unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury. Jest to połączenie kilku typów japońskich ogrodów: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży.

W pobliżu Ogrodu Japońskiego znajduje się również pergola w kształcie połowy elipsy wokół sztucznego stawu z fontanną multimedialną. Pergolę umiejscowiono przy północno-wschodniej stronie Hali Stulecia, która w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wrocław to także miasto mostów. Szacowano, że przed II wojną światową było ich aż 303! Obecnie uznaje się, że jest ich od 117 do 229. To właśnie te liczby sprawiły, że Wrocław nazywany jest Wenecją Północy. Dużą popularnością cieszą się również rejsy po Odrze i Wrocławski Ogród Zoologiczny.

Wrocław to również miasto krasnali, których rzeźby od 2005 roku umieszczane są w różnych miejscach. Figurki stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej i są znakiem rozpoznawczym tego miasta. Jak doszło do tego, że to właśnie krasnale zasiedliły Wrocław?

Wszystko to dzięki działaczom antykomunistycznym, którzy umieszczali je na plamach farby na murach, powstałych po zamalowaniu haseł „antysocjalistycznych”. Obecnie opiekunami krasnali są instytucje publiczne, partie polityczne, osoby prywatne i przedsiębiorstwa.

Podczas pobytu we Wrocławiu warto na początku udać się do Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się na rynku. Tam otrzymamy mapkę miasta i wszelkie wskazówki dotyczące obiektów turystycznych.

Patrycja Ceglińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ