Kiedy sztuka staje się przekleństwem! Banksy i antysmogowy mural.

Banksy to brytyjski artysta.  Wykonujące sztukę street art. Tworzy głównie na terenie Londynu. Treści, które przekazuję Banksy, zazwyczaj są zaangażowane społecznie. Często humorystyczne czy związane z polityką. Styl charakterystyczny dla niego to łączenie graffiti z techniką szablonową, często też towarzyszą temu różnego rodzaju slogany. Jego prace zostały zauważone i docenione przez społeczeństwo i media, głównie za sprawą nietuzinkowych – często odważnych, czy ryzykownych, miejsc publikacji swojej sztuki. Treści jakie przekazuje Banksy, zazwyczaj nawiązują do miejsca, w którym się znajdują. Co oznacza, że każde dzieło jest indywidualne, nie przypadkowe i ma swoją historie. Jego prace mają konkretny przekaz. Zazwyczaj jest on prospołeczny, antykapitalistyczny, antywojenny i pacyfistyczny. Natomiast często pojawiającymi się postaciami w jego sztuce są dzieci, osoby starsze, żołnierze, policjanci czy zwierzęta (szczury i małpy). Artysta tworzy także  vlepki oraz rzeźby. Tworzy on także przerobione, kultowe obrazy ( “Liliowe jezioro” Moneta, “Nocne jastrzębie”, Edwarda Hoppera). 

Sytuacją intrygującą jest wciąż i niezmiennie, prawdziwa tożsamość Banksyego. Odkąd się pojawił, jest postacią tajemniczą. Do dziś trwają spekulacje kim jest ta postać, jak brzmi jego prawdziwe nazwisko i czy kiedyś się ujawni. Przez to, że Banksy jest anonimowy, media ciągle spekulują. Stephen Lazarides – jego fotograf i menadżer, nie raz został uznawany za właściwego Banksyego. Prasa niejednokrotnie próbowała uchwycić artystę w akcji (sławna afera między fotografem Peterem Deanem Rickardsem a grafficiarzem). Niestety bezskutecznie. Spekulacje na temat jego prawdziwej tożsamości wciąż trwają. Artysta natomiast stał się obiektem kultu pośród innych artystów graficiarzy z całego świata. Oczywiście, są i tacy, którzy jego sztukę odbierają jako wandalizm. Inni natomiast chodzą na jego wystawy i są w stanie wiele zapłacić za jego pracę.

Przed świętami grafficiarz, na jednym z angielskiich garaży, postanowił umieścić antysmogowy mural. Jak się jednak okazuję mural ten stał się przekleństwem dla właściciela garażu. Ale od początku. Antysmogowy mural autorstwa Banksyego, znajduję się w miasteczku Port Talabot, nieopodal Swansea. I stał się lokalną atrakcją turystyczną tego miejsca. Jednak – właściciel garażu nie jest zachwycony z tego powodu. 55-latek podzielił się swoimi obiekcjami z telewizją BBC, udzielając jej wywiadu. – “Byłem szczęśliwszy, zanim to się wydarzyło… Dziennie przybywa tu około tysiąca ludzi, pojawiają się w dzień i w nocy. Będąc szczerym nie jestem teraz w stanie sobie z tym poradzić. To spadło na mnie jak bomba. Chciałbym, żeby do mojego życia wróciło trochę normalności. Żeby było jak wcześniej “. Żali się zrozpaczony 55-latek. Bowiem to własnie na niego spadła duża odpowiedzialność, pilnowania nowego dzieła sztuki. Pomimo, że do pomocy zgłosiła się duża ilość wolontariuszy, a ochronę muralu finansowo wsparł aktor – Michael Sheen, właściciel garażu wciąż nie może zaznać upragnionego spokoju. Atrakcje, dziennie odwiedza około 1000 turystów. Zdruzgotany 55-latek, upragniony, dawny spokój we własnym domu, mógłby odzyskać jedynie dzięki zdemontowaniu muralu, a następnie przeniesieniu go do centrum miasta – tam zapewne nikomu by nie przeszkadzał. “Powinno zająć się tym Zgromadzenie Narodowe, ponieważ to jest dzieło sztuki. Dla mnie to zwyczajnie zbyt dużo” – podsumował całą sprawę 55-latek. 

Dla Banksyego jednak sprawa nie jest tak oczywista. Praca po tytułem “Season’s Greetings”, na pozór, przedstawia typowo świąteczną atmosferę – chłopca, cieszącego się na widok spadających płatków śniegu, które łapię na swój język. Historia natomiast ma ciąg dalszy, i rozwiązuję się, gdy dostrzeżemy co znajduję się za rogiem tego ładnego obrazka. Odkrywamy tam, że płatki śniegu to tak naprawdę unoszący się w powietrzu popiół, który powstał ze spalanych śmieci. Dlatego też, mural jest nazwany muralem antysmogowym. Co więcej – jego miejsce nie jest przypadkowe. Port Talbot to najbardziej zanieczyszczona miejscowość w Wielkiej Brytanii. Przeniesienie więc muralu, mija się z celem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4362 More posts in Newsy category
Recommended for you
Artur Boruc publicznie upokorzył byłego męża Marty Kaczyńskiej

Artur Boruc opublikował na Twitterze wpis, który jest odpowiedzią na ostatnie słowa Marcina Dubienieckiego skierowane...